Програмна ініціатива «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» оголошує Конкурс «Підзвітне та раціональне використання коштів місцевих бюджетів у сфері охорони здоров’я. Забезпечення сталого фінансування програм зменшення шкоди та паліативної допомоги».
Актуальність конкурсу
Практика публічного, відкритого, звітування місцевих органів влади щодо планування, розподілу та використання бюджетних коштів на потреби громад є ще недостатньо розвинутою. Тому залучення громадськості до формування, розподілу та подальшого моніторингу використання місцевих бюджетів є важливою ініціативою та має закріпитись як звичайна практика. Запровадження системи електронних закупівель PROZORRO, порталу відкритих даних е-DATA, та відкритих бюджетів, відкритих для контролю громадськості, суттєво зменшать умови, зручні для виникнення корупції при розподілі державних коштів. Втім, самі по собі ці впроваджені механізми не припинять корупцію. Для цього потрібно залучення громадськості на стадії планування та розподілу місцевих бюджетів -- контроль на всіх етапах планування та реалізації планів та програм (політик) витрачання бюджетів, а відтак і видатків з місцевого бюджету. Це сприятиме прозорим та підзвітним розподілу та використанню коштів в системі охорони здоров’я, отже означатиме кращий доступ до якісного лікування.
Все це є особливо актуальним сьогодні для програм профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу та програм зменшення шкоди передусім, оскільки на ці програми відбувається зменшення міжнародного фінансування. Глобальний Фонд протягом понад 10 років надавав суттєву фінансову підтримку цим програмам профілактики, лікування та догляду, фактично замість держави задовольняючи у цьому потреби суспільства. Тисячі випадків ВІЛ-інфекції були попереджені завдяки програмам зменшення шкоди. Статистика МОЗ свідчить, що останніми роками зменшились темпи росту нових випадків ВІЛ в країні. Завдяки цій міжнародній підтримці десятки тисяч хворих отримали лікування ВІЛ/СНІДу (АРТ) та замісну підтримувальну терапію (ЗПТ), протитуберкульозне лікування. Зменшення об’єму міжнародного фінансування вимагає, щоб сама держава перебирала на себе відповідальність у забезпечення сталого розвитку вказаних програм, як на національному, так і на місцевому рівнях.
Ми відносимо програми паліативної допомоги до категорій, які потребують покращення фінансування, завдяки більш раціональному розподілу бюджетних коштів. Вони також вимагають особливої підтримки, адже рівень задоволення таких потреб на сьогодні залишається вкрай недостатнім, оскільки в Україні відсутня система сталого фінансування та розгалужених сервісів паліативної допомоги для важкохворих пацієнтів, в тому числі дітей.
Всі ці нагальні потреби у сфері охорони здоров’я вимагають уваги громадськості, спрямованої на створення умов для більш ефективного використання державних коштів. Це стає ефективним через поєднання громадського моніторингу ефективності використання місцевих бюджетів та, відповідно, громадської адвокації за виділення коштів, спланованих разом з зацікавленою громадськістю, на програми зменшення шкоди та/або паліативної допомоги є ефективним інструментом для досягнення мети.
Мета конкурсу — підтримати ініціативи неурядових організацій, які спрямовані на забезпечення підзвітного та ефективного використання коштів місцевих бюджетів у сфері охорони здоров’я, а також, завдяки цьому, на забезпечення сталого розвитку програм зменшення шкоди та паліативної допомоги з місцевих бюджетів.
Учасники конкурсу:
Проекти мають передбачати такі напрями роботи (на місцевому рівні):
Очікувані результати проекту:
Вимоги до проектної пропозиції:
Організації, що подають заявку на участь у конкурсі, повинні описати попередній досвід роботи у сфері громадського здоров’я, програм зменшення шкоди та/або паліативної допомоги; або у сфері формування політики місцевої влади, моніторингу та розподілу бюджетних коштів.
Термін виконання проекту не може перевищувати 1 рік.
Загальний бюджет конкурсу – 2 750 000 грн.
Оптимальний бюджет проекту – 375 000 грн.
Останній термін подання проектів – 14 липня 2016 року.
Проекти слід оформляти за аплікаційною формою
Оригінал проекту та 2 копії слід подати чи надіслати поштою на адресу:
Міжнародний фонд “Відродження”
вул. Артема, 46, м. Київ, 04053
Програмна ініціатива “Громадське здоров’я”.
Проект також обов’язково слід надіслати на електронні адреси [email protected] та [email protected].
Коментарі