У червні 2024 року були офіційно розпочаті переговори про вступ України у ЄС. Ці переговори охоплюють 35 розділів політик і права ЄС, згрупованих у 6 кластерів. Процес офіційного відкриття і закриття переговорів по кожному кластеру і розділу може потребувати часу. Втім, вже зараз Україна має виконувати своє «домашнє завдання» з наближення до стандартів і практик ЄС на всіх рівнях. Зокрема, процес європейської інтеграції відкриває багато можливостей розвитку територіальних громад, за умови їхньої активності.
Проте, після початку повномасштабного вторгнення, територіальні громади зіткнулися з нечуваними викликами: руйнуваннями інфраструктури, міграційними процесами, нестачею людського капіталу, закриттям та відтоком бізнесів тощо. Зазначене зумовило, серед інших негативних наслідків, зниження спроможності територіальних громад до організації стратегічного планування, розробки підходів до розвитку громади, можливості залучати фінансування. Ці та інші питання зараз виходять на порядок денний разом із необхідністю забезпечувати першочергові потреби територіальних громад.
З огляду на це, відповідно до Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки, оновлення якої стало важливим кроком з наближення державної регіональної політики України до політики згуртованості ЄС, пріоритетами регіонального розвитку на період до 2027 року, серед інших, визначені: розвиток інституційної спроможності органів місцевого самоврядування на регіональному та місцевому рівні у сфері стратегічного планування, проєктного менеджменту, цифровізації, протидії корупції; розвиток багаторівневого врядування, наближення системи управління регіональним розвитком до процедур та кращих практик ЄС, залучення громадян до прийняття рішень на державному, регіональному та місцевому рівні, відновлення балансу екосистем, постраждалих внаслідок збройної агресії РФ, розбудова партнерств, розвиток міжмуніципального, міжрегіонального та транскордонного співробітництва, сприяння економічному розвитку регіонів шляхом залучення інвестицій для реалізації інноваційних проєктів.
Таким чином, розробка стратегій розвитку на місцевому рівні та використання інструментів місцевої демократії в процесі розробки місцевої публічної політики – має стати внеском територіальних громад у формування національної регіональної політики, як це передбачає розділ 22 переговорів про вступ у ЄС.
Втім, для свого якісного розвитку, самоврядні територіальні громади мають розуміти свою роль у процесі європейської інтеграції, ті виклики і можливості, які тут відкриваються для них. Організаціям громадянського суспільства, органам місцевого самоврядування та громадянам важливо знати, які рішення щодо впровадження європейських стандартів мають бути прийняті на місцевому рівні – у цілій низці сфер (розділів переговорів про вступ), в яких у органів місцевого самоврядування територіальних громад є компетенції і повноваження. Громади мають враховувати ці чинники у процесі інклюзивного, з урахуванням потреб усіх сторін, вироблення своїх стратегій розвитку. При цьому для громад будуть корисні знання про те, які можливості для міжнародних партнерств, участі у європейських програмах та залучення фінансування з коштів ЄС відкриваються та як ними скористатися на практиці. Для досягнення зазначеного і оголошується цей конкурс.
Мета: підтримати громади у процесі вступу України до ЄС шляхом діяльності громадянського суспільства з підвищення обізнаності та спроможності, допомоги у стратегічному плануванні розвитку, застосуванні стандартів ЄС та участі у програмах ЄС.
Останній термін подання проєктних пропозицій – 11 червня 2025 року (15:00 за київським часом).
Пріоритети конкурсу
Учасники конкурсу: громадські організації, громадські спілки, благодійні організації. Учасники конкурсу можуть бути зареєстровані у будь-якому регіоні України та повинні мати щонайменше дворічний досвід реалізації проєктів у сфері, що належить до пріоритетів цього конкурсу, за підтримки МФВ або інших донорів.
Вітається здійснення проєктної діяльності у співпраці з органами місцевого самоврядування, асоціаціями органів місцевого самоврядування, коаліції з іншими громадськими організаціями, аналітичними центрами, експертами, органами самоорганізації населення (у тому числі з інших адміністративно-територіальних одиниць України).
Діяльність має охоплювати від щонайменше 3-5 територіальних громад. При цьому, проєктна діяльність має здійснюватися виключно в межах територій, підконтрольних органам влади України.
Просимо взяти до уваги!
Термін реалізації проєкту – до 12 місяців. Планований термін початку реалізації проєктів – 8 вересня 2025 р.
Проєктна пропозиція повинна містити такі додатки (додавати виключно за умови, якщо відповідна активність передбачена проєктною пропозицією):
Організація-аплікант повинна продемонструвати свою компетентність у тематиці проєкту, власну обізнаність з європейськими стандартами, досвід реалізації проєктів.
Проєктна діяльність має передбачати широке інформування громадськості про хід реалізації проєкту та його результати, зокрема, через поширення історій успіху.
Проєкти, що не відповідають цим вимогам, розглядатися не будуть.
Критерії відбору переможців конкурсу:
Додаткова перевага надаватиметься проєктам, які передбачають:
Загальний бюджет конкурсу – 26 000 000 гривні.
Оптимальний розмір гранту – 900 000 – 1 200 000 гривень.
Максимальний розмір гранту – 1 400 000 гривень.
Останній термін подання проєктних пропозицій – 11 червня 2025 року (15:00 за київським часом).
Оголошення результатів – до 28 липня 2025 року.
Зверніть увагу!
Проєктні пропозиції (аплікаційну форму з додатками) слід зареєструвати на сайті МФВ, скориставшись сервісом «Електронний конкурс». Усі документи до проєктної пропозиції мають бути додані у форматі .doc, .docs, .xls, .xlsx або .pdf. Максимальний розмір кожного із додатків не може перевищувати 8 Mb.
Проєктні пропозиції, які будуть зареєстровані на сайті МФВ після 15:00 за київським часом 11 червня 2025 року, не розглядатимуться. Проєктні пропозиції, подані в інший спосіб, окрім названого вище, не розглядатимуться.
Прийнятними вважаються витрати бюджету проєкту, які:
Неприйнятними є витрати бюджету проєкту, пов’язані з:
Отримувач гранту відповідає за моніторинг стану впровадження проєкту та оцінювання його результатів, дотримання комунікаційної політики та брендування проєктів МФВ. Отримувач гранту подаватиме звіти у форматі, визначеному МФВ.
Як правило, одна і та сама організація не може претендувати на підтримку у загальному обсязі більше ніж 60 000 євро протягом реалізації проєкту ЄС (2025-2027 роки); в окремих обґрунтованих випадках ця сума може бути підвищена до 100 000 євро.
Фонд не надає грантів політичним партіям, релігійним громадам, приватним (фізичним) особам, державним та комунальним підприємствам та установам, а також суб’єктам господарювання, які мають на меті отримання прибутку.
Подані на конкурс матеріали не повертаються і не рецензуються.
Про результати конкурсу всіх його учасників буде повідомлено електронним листом.
Остаточне рішення щодо проєктної пропозиції перегляду не підлягає.
Причини відмови в підтримці проєктної пропозицій не повідомляються, протокол та інші внутрішні документи МФВ, пов’язані із процесом розгляду проєктної пропозиції та прийняттям по неї рішення, не надаються.
Зверніть увагу, що консультацій щодо оформлення проєктних пропозицій не надають телефоном. У разі виникнення додаткових запитань, будь ласка, звертайтеся до 6 червня 2025 р. на електронні адреси [email protected] та [email protected].
Контакти:
***
«Вступаємо у ЄС разом: посилення ролі громадянського суспільства у вступі України у ЄС» – спільний з Європейським Союзом 3-річний проєкт (2024-2027), що має на меті підвищити роль та спроможність громадянського суспільства в Україні у використанні процесу євроінтеграції для зміцнення демократії, верховенства права та реформування економічної і соціальної політики. Більше про проєкт тут.
Коментарі