5 жовтня в переддень відзначення Всесвітнього дня дій за гідну працю за круглим столом в Федерації профспілкових організацій Чернігівської області зібралися соціальні партнери для обговорення найважливіших соціальних питань.
Відкрив представницьке засідання, що проходило під гаслом “Гідна праця – гідне життя”, Микола Богдан – голова Федерації профорганізацій Чернігівської області. Микола Богдан у своєму виступі розповів про причини відзначення Всесвітнього дня дій за гідну працю. Це свято було запроваджене в 2008 році Міжнародною конфедерацією профспілок та Міжнародною організацією праці. В цей день у всіх країнах світу відбуваються акції на захист гідної праці.
За словами лідера профспілок області, в Україні прийняті і діють поняття мінімального розміру заробітної плати, прожиткового мінімуму, споживчого кошику. Ці величини забезпечують задоволення лише мінімальних життєвих потреб людини, не забезпечуючи гідної якості життя, освіти, охорони здоров’я, відпочинку. Наразі частина працюючих громадян, в т.ч. висококваліфікованих, належать до категорії бідних через низький рівень заробітної плати. Тобто навіть маючи роботу, людина ледве зводить кінці з кінцями.
Відповідно до висновків експертів ООН, гарантований мінімум для забезпечення відтворення трудового потенціалу країни має становити не менше 3 доларів за годину (21 грн.), тобто середня заробітна плата повинна бути щонайменше 3500 грн. В Україні такий рівень зарплати мають лише 21 % працівників!
Про дії та завдання профспілок в умовах реформування економіки розповів Сергій Кондрюк – заступник голови Федерації профспілок України. У своєму виступі він нагадав, що згідно з Конституцією України наша держава є насамперед соціальною, а вже потім її можна називати капіталістичною чи ринковою. “Без підвищення соціальних стандартів, передусім заробітної плати, немає сенсу покращувати інвестиційний клімат, стимулювати виробництво та ін. Бо виходить так, що ми намагаємося наздогнати європейські країни по всім параметрам, окрім доходів громадян. Але саме нинішній рівень зарплати є основним гальмом розвитку країни. За розрахунками профспілок, підвищення зарплати на кожну гривню дає в бюджет додатковий дохід більше 60 копійок” – наголосив Сергій Кондрюк.
Серед джерел підвищення зарплати основною є детінізація економіки. За різними підрахунками 30-50% української економіки працює нелегально. Це фактично ще один бюджет України. Не турбуючись про людину праці зараз, дуже скоро країна зіткнеться з гострим дефіцитом робочої сили. Коли економіка буде готова відновитися, брак кваліфікованих працівників не дозволить це зробити. Сергій Кондрюк торкнувся питання реформування законодавства: “Якщо говорити про податкову реформу, то зараз спостерігається явний уклін в бік бізнесу. Як представники людини праці ми маємо бути впевнені, що отримані доходи від зростання економіки підуть не лише на банківські рахунки, але і потраплять в кишеню трударя”.
З вітальним словом до учасників круглого столу звернулася Наталія Романова – голова Чернігівської обласної ради. Вона наголосила на важливості соціального партнерства на всіх рівнях і закликала вирішувати всі питання за столом переговорів, а не доводити проблеми до соціальних конфліктів.
Позицію роботодавців щодо найважливіших питань соціально-трудових відносин озвучив Микола Михалевич – голова обласного об’єднання організацій роботодавців, голова правління, генеральний директор ВАТ “Чернігівське “Хімволокно”. За його словами, для підвищення заробітної плати працівникам до гідного рівня, держава має протягнути руку цивілізованому бізнесу. Основою майбутнього успіху є наведення порядку в економіці, стимулювання внутрішнього споживання і виробництва, ліквідація тіньової економіки, зниження вартості кредитів.
В обговоренні питань круглого столу також взяли участь: Катерина Тимощенко, заступника начальника Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації ,Анатолій Дубров – заступник начальника Управління Держгірпромнагляду в Чернігівській області, Юлія Вітюк – експерт з питань оплати праці відділу з питань оплати праці та зайнятості апарату Федерації профспілок України, Олександр Мартиненко – начальник відділу промисловості Головного управління економіки облдержадміністрації, Олена Харченко – начальник відділу управління статистики праці Головного управління статистики облдержадміністрації, Олена Козаченко – завідуюча сектором аналітично-інформаційної роботи та прогнозування відділення Національної служби посередництва і примирення в Чернігівській області та ін.
Коментарі