bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Киргизькому юристу-правозахиснику присуджено премію Нансена УВКБ ООН

Азізбек Ашуров допоміг більш ніж 10 000 людей без громадянства отримати громадянство Киргизстану.

Юриста, завдяки зусиллям якого Киргизстан зміг стати першою країною, яка повністю подолала проблему безгромадянства, було обрано лауреатом премії Нансена Агентства ООН у справах біженців у 2019 році.

Азізбек Ашуров завдяки своїй організації «Юристи Ферганської долини без кордонів» (FVLWB) допоміг більш ніж 10 000 людей отримати громадянство Киргизстану після того, як після розвалу Радянського Союзу вони стали особами без громадянства. Серед них близько 2 000 дітей тепер матимуть право на освіту та майбутнє із свободою подорожувати, одружуватися та працювати.
 
Безгромадянство вливає на мільйони людей по всьому світі, позбавляючи їх законних прав чи базових послуг. Ці люди залишаються політично та економічно маргіналізованими і піддаються дискримінації, що робить їх особливо вразливими до експлуатації та зловживань.
 
«Історія Азізбека Ашурова - це приклад особистої рішучості і наполегливості», - сказав Філіппо Гранді, Верховний комісар ООН з питань біженців. «Його прихильність справі викорінення безгромадянства в Киргизстані – досягнення, забезпечене у партнерстві з урядом Киргизії та іншими колегами по всій країні – є переконливим прикладом сили людини надихати та мобілізувати колективні дії».
 
Радянський Союз не мав внутрішніх кордонів тому люди подорожували по всій Центральній Азії за внутрішніми документами, отримували реєстрацію за місцем проживання та одружувались. Після розпаду СРСР у 1991 р. та утворення нових держав багато людей опинилися у скрутному становищі у ситуації коли щойно були встановлені нові кордони, часто із недійсними радянськими паспортами, не маючи можливості довести, де вони народилися. Це залишило сотні тисяч людей без громадянства в усьому регіоні, у тому числі в Киргизстані.
 
Жінки страждали найбільше. До розпаду Радянського Союзу та встановлення нових кордонів вони часто одружувалися та оселялися за межами власної країни. Тепер вони залишилися без громадянства. Згідно положень закону про громадянство їхні діти також не мають громадянства.
 
Мотивований непростим досвідом власної родини рід час отримання громадянства після повернення із Узбекистану після розпаду СРСР, Ашуров допоміг створити організацію «Юристи Ферганської долини без кордонів» (FVLWB) у 2003 році, щоб запропонувати безкоштовні правові консультації та допомогу вразливим особам без громадянства переселеним і недокументованим особам у південній частині Киргизстану.
 
«Я не можу стояти на місці, коли бачу несправедливість», – сказав Ашуров. «Безгромадянство – це є несправедливість. Особи без громадянства не визнаються жодною державою. Вони – як привиди. Вони існують фізично, але не існують на папері».
 
«Наша роль у зменшенні безгромадянства – допомогти людям робити те, що вони не можуть зробити самі. Ми не надаємо їм громадянство, ми повертаємо їм право, яке вони мали б мати від народження».
«Я зрозумів, що якщо мені було так складно, із моєю освітою юриста, то уявіть, як важко це повинно бути для пересічної людини», – каже він.
 
Коли все більше людей зверталися до «Юристів Ферганської долини без кордонів» за допомогою у вирішенні питань громадянства, він спрямував діяльність організації на проблему безгромадянсьтва, працюючи у партнерстві з іншими організаціями, щоб вперше скласти карту справ по всій країні, і намагався раз і назавжди вирішити цю жахливу проблему.
 
Ашуров та «Юристи Ферганської долини без кордонів» створили мобільні юридичні клініки, які їздили у віддалені райони на півдні країни, щоб знайти вразливі та соціально маргіналізовані групи населення. Подорожуючи своєю гірською країною мобільні юридичні клініки покладалися на свій старенький позашляховик або взагалі їхали верхи.
Тісна співпраця з киргизькою владою, у тому числі щодо запровадження тимчасової «амністії» для осіб, які не мають найважливіших документів, допомогла великій кількості людей без громадянства отримати громадянство.
 
«Наш головний метод - це робота із урядом», – каже Ашуров. «Нам вдалося привернути їхню увагу і зробити їх нашими друзями. Ми були маленькими воїнами – але позаду нас був великий танк».
 
«Подібно до Киргизстану, у ряді держав у регіоні було ініційовано кампанії, за допомогою яких було виявлено близько 46 000 осіб без громадянства, і на сьогоднішній день у 34 500 випадках люди отримали громадянство». 

Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.