bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Eleos-Ukraine: Об’єднуючи людей, ми служимо іншим
30.11.2015

У межах традиційної рубрики порталу ГУРТ PRоГОн ми завітали в гості до громадської організації «Eleos-Ukraine», де поспілкувалися з її директором, заступником голови синодального відділу соціального служіння та благодійності Української православної церкви Київського патріархату, протоієреєм Сергієм Дмитрієвим. Про місію і напрямки діяльності організації, соціальне служіння, залучення волонтерів, благодійність та багато іншого читайте далі.

ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ

З початком Майдану Київський патріархат зіштовхнувся з новими викликами. Виникла потреба допомагати суспільству професійно, оскільки кожен священик при всій його величезній роботі та ініціативах був один-на-один із негараздами своєї громади. Саме так виникла потреба в структуруванні цієї роботи і презентації соціального служіння на рівні громадських організацій і державних соціальних служб.

«Ми розуміли: потрібно створювати громадську структуру, яка представлятиме інтереси людей на церковному майданчику. Ми розглядаємо церкву як мережу. Особливо у віддалених районах, на тому ж Донбасі, де немає лікарень, державних соціальних служб чи громадських організацій, але є наш священик. Церква може бути майданчиком для надання допомоги. Але там мають бути професійні працівники. Саме так з’явилася потреба в тому, щоб священик став провідником між громадським сектором та державою», – пояснює Сергій Дмитрієв.

ГО «Eleos-Ukraine» існує трохи більше року – з 8 липня 2014-го – і розташовується на території Михайлівського монастиря. Назва «Eleos» походить із грецького і означає «милість», «милосердя», «співчуття». Це мережева всеукраїнська організація, діяльність якої спрямована на розвиток соціального служіння і підтримку волонтерських та громадських ініціатив. Не зважаючи на тісну співпрацю з синодальним відділом соціального служіння та благодійності Української православної церкви Київського патріархату, «Eleos-Ukraine» не є релігійною організацією – в межах її діяльності взаємодіють люди різних національностей та конфесій. Девіз «Єднати, вчити, допомагати» якнайкраще виражає місію «Eleos-Ukraine».

«Виникнення «Eleos-Ukraine», на мою думку, – довгоочікувана для України подія, тому що більшість людей, особливо молодих, звикли сприймати церкву як щось дуже консервативне, застаріле. На противагу цьому уявленню, «Eleos» – цілком сучасна й інтерактивна організація, яка не просто пропонує вирішення проблем на словах, але й залучає охочих до своєї діяльності. Дуже просто простягнути руку й стати частиною цієї команди. Соціальне служіння церкви робить її живою і ближчою до молоді», – поділилася враженнями від співпраці з «Eleos-Ukraine» журналістка, волонтерка «Eleos-Ukraine» Олена Опанасенко.

Перший проект «Eleos-Ukraine» під назвою «Автопоїзд Миру та Єднання»  полягав у тому, щоб відвідати 20 міст у зоні АТО, провести моніторинг, з’ясувати, що там відбувається, які є потреби в місцевих жителів, хто там волонтерує, які є дитячі будинки й чим їм можна допомогти. До складу автопоїзду входили священики, представники громадських організацій, музиканти, які давали концерти. «Ми зрозуміли: щоб отримати фінансування на продовження проекту (бо перший автопоїзд організували власними силами), до церкви потрібно запрошувати світських людей, соціально освічених, активних, які мають досвід роботи та можуть впроваджувати громадську діяльність на професійному рівні. А щоб прибрати будь-які конфесійні перешкоди, ми створили Eleos-Ukraine. Ми ламаємо стереотипи й підтверджуємо, що священики можуть якісно займатися  соціальною роботою, об’єднуючи громадськість і церкву».

ПРО НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ

Діяльність організації розповсюджується на декілька напрямків, серед них – школа соціального служіння, робота з дітьми та молоддю, проекти, пов’язані з інтеграцією внутрішньо переміщених осіб, профілактика ВІЛ/СНІДу й туберкульозу серед дітей і підлітків, проведення інтеграційних акцій, наприклад, «Автопоїзд Миру та Єднання», впровадження проектів із медіації конфліктів і примирення, підтримка армії, допомога алко- та наркозалежним, розвиток культурного середовища (Міжнародний Іконописний Пленер «Eleos», Стіна пам’яті, акції до Дня святого Миколая, Великодня тощо).

«На окупованій території в Донецькій області «Eleos-Ukraine» підтримує хоспіс «Дім милосердя». До війни цей хоспісний заклад мав ліцензію МОЗ України. Зараз там перебуває понад 120 людей, серед яких не тільки люди літнього віку, але й інші категорії населення, що постраждали від військового конфлікту. Ми передаємо туди продукти, речі, повністю забезпечуємо життєдіяльність закладу», – розповідає Сергій Дмитрієв.

КОМАНДА

Всеукраїнська команда «Eleos-Ukraine» складається в середньому з 16-20 людей, які утворюють її кістяк. Час від часу вони з’їжджаються в Києві, спілкуються між собою в соціальних мережах, проходять навчання, після чого центральний офіс відстежує зворотній зв'язок.

Завдання центрального офісу також у тому, щоб допомогти регіональним осередкам у розробці вузькоспеціалізованих проектів та отримати на них фінансування, а в разі відсутності фінансування – надати можливості і знання, які дозволять реалізовувати проекти без грошей на базі церкви. Більшість постійних членів команди «Eleos-Ukraine» складають психологи й соціальні працівники.

«Наприклад, у Луцьку відділ соціального служіння очолює дружина священика. За освітою вона педагог, але працює в паліативі. Зараз ми реалізовуємо одну з її ідей – перший молитовник українською мовою шрифтом Брайля для незрячих. Під час збору коштів на молитовник, ми також звернули увагу на те, що не вистачає книжок для дітей, які мають проблеми із зором, так само, як і спеціальних розвиваючих іграшок. Тож у такому, здавалося б, релігійному проекті ми паралельно розпочали збір іграшок та книжок для дітей, а під час інформаційної кампанії звернули увагу на непристосованість міського простору до потреб незрячих», – отець Сергій.

В організації волонтерують студенти кафедри соціальної роботи Києво-Могилянської академії, які отримують не лише досвід участі в реальних акціях, а й змогу долучитися до підготовки нових проектів «Eleos-Ukraine»: «Ми можемо бути корисними студентам тим, що пропонуємо відкритий майданчик для самореалізації. Зараз одна із наших волонтерок зацікавилася роботою із посттравматичним синдромом у ролі психолога. Ми попередньо взяли її в проект із реабілітації військовослужбовців, до написання якого вона вже долучається. Суть проекту полягає у тому, що 10 важко травмованих військових на 10 днів їдуть у санаторій із професійним психологом та священиком-капеланом, який був разом із ними в зоні АТО. До команди фахівців ми долучаємо двох волонтерів, один із яких допомагатиме священику й організовуватиме дозвілля, а друга працюватиме разом із кваліфікованим психологом. Тож студентка-волонтерка матиме змогу практично використати свої знання. Плюс, вона в цьому проекті з самого початку, тож бачить звідки беруться гроші й куди вони йдуть, її знають партнери й донори. Це гарна можливість напрацювати резюме й отримати додаткову мотивацію».

СТРАТЕГІЯ АКТИВІЗАЦІЯ ДОПОМОГИ

На своєму сайті «Eleos-Ukraine» пропагує стратегію активізації допомоги. Про особливості цієї концепції PRoГОну під час розмови розповів отець Сергій: «Всі тренінги я розпочинаю кресленням такого графіку. Я ставлю точку. Уявіть, що це ваша громадська організація. Далі навколо неї малюю велике коло – це село, район або місто, де ви живете. Якщо ви не знаєте, з чого почати, спочатку подивіться, що у вас є в цьому колі. Є дитячий садок? Є. Є поряд із вами одинокі літні люди? Є. Є в’язниця? Є. Тож ви вже можете вибрати декілька напрямків. Не вигадуйте те, чим можна зайнятися, шукайте проблеми, які потребують вирішення, всередині кола своєї громади. Починайте з тими ресурсами, які у вас є. Багато гарних справ ми можемо зробити без залучення великих донорських коштів».

Отець Сергій за освітою соціальний працівник, за плечима має 8-річний досвід роботи в громадському секторі, три реалізовані проекти з МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні». Саме там він дізнався про таку методику, як регіональні дослідження із залученням клієнтів на місцях. Завдяки цьому «Eleos-Ukraine» напряму дізнається про потреби своїх цільових груп: «Все просто. Якщо йдеться про дітей вулиць, треба йти до них. Зібрати 10 людей, запитати, як вони живуть і що їм треба, аби почувати себе нормально. Вони говорять: «Мені потрібен мільйон доларів». Тоді ми запитуємо: «А навіщо він тобі потрібен?». – «На навчання». – «Ага, значить, ти хочеш навчатися». – «Щоб відпочити». – «Значить, тобі потрібен відпочинок» і так далі. Але часто ці речі можна отримати і без грошей. Наприклад, ходити на безкоштовні курси англійської мови або відвідувати музеї і більше дізнаватися про історію. Можна піти в «Пласт» і там організовувати своє дозвілля, брати участь у проектах і безкоштовно мандрувати. Інколи достатньо просто підказати людині, де шукати можливості».

Зараз отець Сергій веде перемовини з Варшавським університетом імені кардинала Стефана Вишинського про те, щоб група українських соціальних працівників та священиків поїхала на 2-місячне стажування на кафедру соціальної роботи, де б вони підвищили кваліфікацію й отримали дипломи. Особливість цього стажування в тому, що три дні на тиждень вони мають навчатися, а два дні – проходити практику в громадських організаціях Варшави, які займаються безпритульними, з молоддю, у паліативі тощо.

ПАРТНЕРИ І СПІВПРАЦЯ

Крім українських та міжнародних громадських і донорських організацій, «Eleos-Ukraine» тісно співпрацює з Клубом інтелігенції католицької (Варшава, Польща) – об'єднанням польської інтелігенції, яке декларує своєю метою участь представників інтелігенції в житті Католицької церкви в Польщі. Зокрема, сьогодні, 30 листопада 2015 року, о 17:00 у Національному заповіднику «Софія Київська» в музеї «Будинку митрополита» українські, польські та російські майстри, які брали участь в Третьому міжнародному іконописному пленері, організованому «Eleos-Ukraine» спільно з КІКом, нарешті презентують плоди своєї праці.

Разом з ГУРТом в гості до «Eleos-Ukraine» завітала секретар східної секції Клубу інтелігенції католицької Марта Хшастовська: «Наша співпраця розпочалася з березня цього року, коли ми дізналися про акцію «Молись за Україну». Далі запровадили спільний міні-проект «Невеликі дії – великі зміни», який співфінансується Фондом «Освіта для Демократії» у межах програми RITA – Зміни в регіоні. Це освітній проект для 20 фахівців, які працюють з дітьми та молоддю. Навчання спрямоване на всіх, хто цікавиться роботою з дітьми, а саме – організацією їхнього дозвілля. Крім того, учасників навчатимуть основам проектного менеджменту і фандрейзингу для того, щоб вони могли отримати фінансування та втілити в життя власні проекти».

Розповідь Марти підхопив отець Сергій: «До речі, у межах проведення минулого іконописного пленеру Клуб католицької інтелігенції надав нам надпотужну інформаційну підтримку. Меседж «Молитва за Україну» охопив п’ять польських міст, де виставки ікон відвідало понад 800 людей, і на кожній такій виставці ми збирали гроші для потерпілих у результаті військового конфлікту на сході України. Водночас ми розповідали про те, що відбувається в Україні, які є потреби, знаходили партнерів».

Однією із яскравих акцій, які «Eleos-Ukraine» провела разом із Українською православною церквою Київського патріархату, став книжковий ярмарок на території Михайлівського монастиря, приурочений до святкування Трійці. «Тоді вдалося зібрати п’ять величезних коробок дитячих книжок. А маленькі переселенці з Донецької та Луганської областей власноруч зробили сувеніри та випічку, які продали на суму, що перевищила вісім тисяч гривень. Все це разом ми передали до дитячого відділення Національного інституту раку», – поділився отець Сергій.

Постійним партнером організації також є Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД. В приміщенні «Eleos-Ukraine» тимчасово розташовується Громадський сектор Євромайдану, а на вихідних збирається «Пласт».

ПРО ДОСЯГНЕННЯ

Напередодні нашої розмови отець Сергій відвідав круглий стіл, присвячений проекту «Зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, до представників груп найвищого ризику в медичних закладах України» за фінансової підтримки ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» (Respect): «Я сидів поряд із одним знайомим священиком із іншої конфесії і сказав йому, що за рік нашої діяльності ми не зробили нічого такого. На що він відповів, що я не правий, бо вперше за всю історію церкви на біг-борді із написом «Я підтримаю людину не залежно від її ВІЛ-статусу» з’явився священик».

За ініціативи «Eleos-Ukraine» на території Михайлівського монастиря також з’явилася Стіна Пам’яті, де є фотографія кожного воїна, який віддав своє життя за цілісність України з часів Майдану. «Люди почали приходити сюди, ставити лампадки, приносити квіти. Це те, що роблять звичайні люди за покликом душі. Крім того, Стіна Пам’яті стимулювала появу загальної бази загиблих, де вказані їхні родичі. Тепер ми можемо допомагати дітям тих, чиї фотографії є на цій Стіні», – Сергій Дмитрієв.

Більше про діяльність «Eleos-Ukraine» читайте за посиланням

Контакти

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.