bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

«Дивовижні»: наше завдання не ремонт дворів чи ліфтів, а ремонт свідомості
02.07.2014

 Нині все більше ініціатив спрямовано на те, щоб громадяни без зайвих зволікань власноруч покращували світ навколо себе. Учасники громадської ініціативи «Дивовижні» вважають: останнім часом, особливо після Майдану, багато людей в Україні відчули, що кожна маленька справа може спричинити суттєві зміни у суспільстві. Головне, щоб ця хвиля активності та бажання змін не згасала. Рух суспільно-відповідальних людей «Дивовижні» конкретними діями змінює на краще місто, в якому живуть. Саме про це у рамках PRоГОну ГУРТу розповіла засновниця громадської ініціативи «Дивовижні» Марія Насєдкіна.

ГУРТ: Головне ваше гасло: «Робимо чудові справи разом». Які саме справи роблять «Дивовижні» та чим вони чудові?
 
- «Дивовижні» – це прості українці, які маленькими, але конкретними діями змінюють своє навколишнє середовище на краще. Ми віримо, майбутнє країни будують звичайні люди. Наша ініціатива об’єднує саме тих, хто своїми діями створює позитивні приклади для інших, вони беруть на себе відповідальність за простір, в якому живуть – лавицю пофарбують, ліфт приведуть до ладу або ж створять арт-об’єкт на своєму подвір’ї чи у парку.
 
В українському суспільстві, на жаль, є нормальним дещо байдуже ставлення людей до спільних проблем, небажання та уникнення публічних дій, спрямованих на їх вирішення. Своєю діяльністю ми намагаємося сприяти формуванню в них готовності та спроможності брати на себе відповідальність за спільний простір.
ГУРТ: Як в тебе виникла ідея створення такої ініціативи, і чому саме «дивовижні», а не, наприклад, «свідомі» чи «активні»?
 
Влітку минулого року я навчалась у школі соціальних стар-апів і там шукала ідею, від якої б перехоплювало подих. Перебравши декілька різних ідей, я зрозуміла, що всі вони обертаються навколо слів «дивовижні українці». Бо людей, готових діяти, а не жалітися й чекати, багато, але їм, можливо, не вистачає інфраструктури. Їх треба просто знайти та об’єднати. Повернувшись до Києва я почала шукати для реалізації проекту команду, спільно з якою ми вже згодом розробили формат та розуміння того, що таке «Дивовижні». І тут йдеться не стільки про «ремонт дворів чи ліфтів», скільки про «ремонт» свідомості. Хочемо донести до людей, що наша мета не відремонтувати всі ліфти в Києві, а показати іншим приклад та розповісти, як це можна зробити самотужки.
 
А чому саме слово «дивовижні» обрали? У нашому розумінні дивовижна людина є і активною, і свідомою. Ще й з позиції більшості ми дещо «ненормальні». Поки що. Поки не стане нормою відповідальне ставлення до простору, в якому живеш.
 
ГУРТ: Які ініціативи виявилися найбільш вдалими?
 
Це залежить від критеріїв оцінювання ініціатив. До прикладу, ми прибрали у лісі і змусили лісогоподарство поставити там 5 смітників, а через три місяці нам написали 2 людини про те, що вони надихнулися нашими заходами і прибрали з друзями свої подвір’я. А в кожному будинку, де ми ремонтували ліфти відбулися неймовірні зміни – хтось з мешканців настелив лінолеум у ліфті, хтось почав збирати батарейки тощо. Навіть якщо на наш захід з ремонтування ліфтів не прийшло багато людей, ефект від зробленого був не меншим, ніж від заходів за участі 20-30 осіб.
 
 
ГУРТ: Більшість ініціатив «Дивовижних» спрямовано на благоустрій навколишньої території: прибирання сміття, розфарбовування лавиць, покращення стану ліфтів. Чому саме так?
 
- Це не випадковість. «Дивовижні» вірять, що одна маленька справа може змінити світ. А зміни відбуваються не тільки згори, але й знизу. Благоустрій – це найбільш практичний напрям: навіть одна пофарбована лавиця дає сигнал іншим про те, що в цій місцевості людям не байдуже, у якому вона стані. Існує теорія «розбитих вікон», за якою безлад чи поганий стан чогось є прямим результатом відсутності порядку. Графіті, наприклад, чи розбитий ліхтар – своєрідний символ чи сигнал іншим, що тут всім байдуже. У будинку з розбитим вікном дуже скоро будуть розбитими й решта вікон. Адже не тільки ми впливаємо на оточення, оточення теж впливає на нас. Таким чином, ми намагаємося простими діями ліквідувати негативні сигнали, щоб люди формували таке середовище, в якому їм хочеться жити. Ми зараз фокусуємося саме на подвір’ях, адже це простір і спільний, і частково приватний одночасно. І наша функція тут – не вирішувати проблеми за мешканців, а надихати їх на спільне обговорення та вирішення проблем. Діяти може кожен і зараз.
 
 
ГУРТ: Коли ви намагалися пофарбувати лавиці в ботанічному саду ім. Фоміна, то зіштовхнулися з бюрократичними процедурами і не отримали на це дозвіл. З якими ще труднощами найчастіше зіштовхуються «Дивовижні»?
 
Ми завжди отримували дозвіл на свої ініціативи в усній формі. А для робіт у ботанічному саду Фоміна потрібно було подати заяву на розгляд та підписання кількома людьми, і, щоб не гаяти часу (це були травневі свята), ми зайнялися іншим парком.  Труднощі є завжди, наприклад, перед арт-проектом нам не дозволяли фарбувати сходи у Солом’янському парку, бо це «декоративне каміння, яке, згідно законодавства, не можна обробляти», але згодом нам дозволили розфарбувати ті сходи, і наразі там є новий туристичний об’єкт. Ми віримо, що управлінці, користуючись нашим досвідом, змінять правила і мінімізують бюрократичні безглузді перепони по всій країні.
 
 
ГУРТ: Чи думали про те, щоб заснувати свою громадську організацію чи фонд?
 
Ми почали реєструвати громадську організацію ще у жовтні минулого року, у квітні отримали свідоцтво про реєстрацію, і наразі вже маємо зареєстровану неурядову організацію.
 
ГУРТ: Якщо я хочу долучитися до чудових справ «Дивовижних», яким має бути мій перший крок?
 
Можна долучитися до наших спільнот у соціальних мережах Facebook та ВКонтакте і брати участь у заходах, які ми анонсуємо там. Також можна підписатися на нашу Дивовижну пошту – розсилку новин – та отримувати усю інформацію на електронну почту. Можна підтримати нас ресурсами (які ми постійно шукаємо) - поділитися банкою фарби, подарувати якісь інструменти чи підтримати фінансово. Після кожного тематичного місяця ми робимо фінансові звіти, з них можна побачити, на що були використані пожертвувані кошти – у нас все прозоро. А ще краще просто зробити дивовижну справу власноруч і написати нам про це, а ми вже розповімо усім – щоб інші люди надихалися. Адже дивовижні – це, в першу чергу, ви самі!
 
Публікацію створено в рамках проекту «Рівні можливості для національних меншин та вразливих груп в реалізації культурних прав: багатство у різноманітті», що впроваджується Ресурсним центром ГУРТ за підтримки Європейського Союзу.
 
Спілкувалась Ліза Кузьменко
Редагувала Анжеліка Клайзнер

Контакти

  • Дивовижні”
  •  https://www.facebook.com/dyvovyzhni
  •  http://vk.com/dyvovyzhni

Коментарі

Наталія Околітенко   3793 дні тому   #  

Головне - не підкидати торби із сміттям під ворота сусідів, що трапляється в нас в Ірпені.

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.