•  

Анатолій Гончаров: «Волонтерська праця – це потужний ресурс»

Чи можна організувати великий міжнародний проект волонтерськими зусиллями, і поєднати в ньому любов до Батьківщини, захист природи та захист авторського права? Можна: всі ці речі поєднані в міжнародному фотоконкурсі «Вікі любить Землю». Організовує його громадська організація «Вікімедіа Україна» - офіційне представництво творців Вікіпедії - «Фонду Вікімедіа» - в Україні. А про деталі ГУРТу розповідає член-засновник цієї організації Анатолій Гончаров.

- В умовах, які склалися в країні, в чому ви вбачаєте важливість конкурсу фотографій природи?

- Громадська організація «Вікімедіа Україна» вперше провела фотоконкурс «Вікі любить Землю» рік тому, і задумала його проведення на міжнародному рівні задовго до нинішніх подій в Україні. Однак, несподівано, конкурс, збираючи світлини природи нашого рідного краю з різних куточків країни, став новою нагодою показати, що Україна – єдина. Зокрема, активну участь бере Крим. Після тижня конкурсу Крим посідає перше місце серед регіонів України за кількістю поданих на конкурс фото. Зараз кримчанам важко – вони фактично живуть за подвійним законодавством. А люди із материкової частини України мають певні складнощі фотографувати пам’ятки Криму. Але маємо надію, що коли Крим повернеться, то і ці складнощі зникнуть, і фотографій стане ще більше.

 

1 місце 2013 року — Krasnickaja Katya, робота «Світанок на г. Ай-Петрі», ліцензія CC BY-SA 3.0

 Окрім того, є дві важливі неполітичні причини, з яких ми волонтерськими зусиллями вже вдруге проводимо «Вікі любить Землю». По-перше, цей конкурс є інформаційною кампанією на захист навколишнього середовища. Він ще раз вчить людей цінувати землю, на якій вони живуть: спочатку люди досліджують природу свого краю, роблять фотографії та завантажують їх, а потім переглядають тисячі світлин – з України та інших країн світу. І сподіваємося, це зайвий раз нагадає людям, що на Землі є та краса, яку варто берегти, навіть якщо для цього треба інколи зазнавати певних незручностей.

Паралельно з фотоконкурсом при проводимо місячник з написання статей до Вікіпедії про пам’ятки природи. Це має сприяти підвищенню обізнаності людей щодо конкретних природних об’єктів, що потребують захисту.

Друга важлива причина проведення конкурсу – це накопичення великої кількості фотографій природних пам’яток, що поширюватимуться надалі під вільною ліцензією. Набуття фотографією вільної ліцензії є обов’язковою умовою участі в конкурсі.

«Горгани», Надвірнянський район, Бистрицька та Зеленська сільські ради (Івано-Франківська область). Автор фото - Юля Депеш, cc-by-sa-3.0

 - Навіщо потрібно збирати зображення під вільними ліцензіями?

- Справа в тому, що громадська організація «Вікімедіа Україна», як офіційне представництво «Фонду Вікімедіа», відстоює чітке дотримання авторських прав, навіть в дрібницях. Ви не можете взяти будь-яке зображення з Інтернету і використовувати його просто так, як вам захочеться. Це буде порушенням авторських прав. Вікіпедія не допускає порушення авторських прав, і файли з такими порушеннями з неї вилучаються. Водночас, ми виступаємо за поширення вільних знань – себто, знань та інформації під вільною ліцензією. Коли авторська робота (фотографія в тому числі) набуває вільної ліцензії – вона може поширюватися надалі вільно, за умови зазначення автора та виду ліцензії. По-перше, це дозволяє ілюструвати Вікіпедію та інші вікіпроекти. По-друге, будь-хто охочий зможе використати ці фотографії природи в подальшому – для видання книжки чи каталогу, для виставки, фотофільму тощо. Тобто, вільна ліцензія Creative Commons, яку ми використовуємо, сприяє подальшому розвиткові творчості людей.

Конкурс «Вікі любить Землю» є міжнародним. Розкажіть, будь ласка, яким чином відбувалося залучення інших країн до участі в конкурсі.

- У 2013 році конкурс був національним, всеукраїнським. Він пройшов досить успішно, і у нас з’явилася ідея долучити до конкурсу також інші країни, через представництва «Фонду Вікімедіа» в цих країнах.

Представники нашої організації презентували цей проект на різних конференціях та зустрічах. Так, під час «Вікіманії 2013», всесвітньої щорічної конференції вікіпедистів та вікімедійців, що відбувалася у Гонконгу, проект отримав друге місце у сесії «Найкрутіші проекти відділів “Фонду Вікімедіа”». Окрім цього ми займалися надсиланням листів відділенням із запрошенням до участі та описом конкурсу. Також наші волонтери провели зустрічі у Вірменії, Греції, Каталонії та інших країнах, щоб залучити більше країн до цієї ініціативи. Бразилія, наприклад, долучилася досить несподівано, на початку квітня. Португалія теж планувала брати участь, але вони не встигли організувати роботу. Польщі не вдалося отримати списки від свого уряду. Були й інші країни, які так і не змогли розпочати конкурс, але запланували свою участь у ньому наступного року.

 

Джарилгацький національний парк (Херсонська область). Автор фото - Vitalinavi, cc-by-sa-3.0

 - Якщо «Вікімедіа Україна» є волонтерською організацією, яким чином вам вдається зібрати та організувати ресурси для проведення такого масштабного проекту?

- Волонтерська робота – це праця дуже мотивованих людей. У них є прагнення робити будь-що краще. Насправді, це дуже потужний ресурс. Власне, вся Вікіпедія, найбільша енциклопедія в світі, створена суто волонтерами. «Вікі любить Землю» — не єдиний масштабний волонтерський проект. Наприклад, існує також схожий проект «Вікі любить пам’ятки» від «Фонду Вікімедіа» – цей проект увійшов до Книги рекордів Гіннеса як найбільший фотоконкурс у світі.

- Як ви плануєте презентувати результати конкурсу? У результаті проведення фотоконкурсу буде отримано дуже багато світлин. Яким чином звичайні люди можуть їх побачити та використати?

- Плануємо організувати фотовиставку найкращих робіт по завершенні конкурсу, плануємо поліграфічні видання. Завдяки українській Вікіпедії та іншим вікіпроектам ми маємо власний досить потужний інформаційний ресурс. У цьому році українська частина конкурсу проходить під медіа-патронатом журналу «Фокус» - це дозволяє розширити аудиторію, яка побачить фотографії. «Фокус» також проводить голосування на приз «користувацьких симпатій», так би мовити). Усі фотографії, завантажені на конкурс, збираються до категорії, доступної за посиланням.

Також цими фотографіями проілюстровано списки пам’яток кожного регіону, планується ілюстрування статей у вікіпроектах, на кшталт Вікіпедії, Вікімандрів, Вікіновин.

Неслухівський парк. Автор фото - Oleksii Khrebtiievskyi (Львівська область), cc-by-sa-3.0

-  Як можна взяти участь в конкурсі? Що отримає переможець?

- Взяти участь нескладно. Обов’язковою умовою є власне авторство фотографій. На сайті Wikimedia Commons необхідно перейти за банером конкурсу, що вгорі, обрати регіон, в регіоні обрати конкретну пам’ятку зі списків пам’яток природи України – і натискаємо кнопку «Завантажити» праворуч. Потім слідуємо інструкціям.

Загальний призовий фонд конкурсу складає 3 тисячі доларів. Ми перейняли досвід наших колег-вікімедійців формувати перелік призів різних рівнів, і давати можливість переможцям обирати самим із цього переліку – хтось може потребувати планшет, а хтось – фотоапарат.

Довідка про проект:

Конкурс триватиме до 31 травня 2014 р. У ньому беруть  участь 13 країн (Австрія, Азербайджан, Андорра, Бразилія, Вірменія, Гана, Естонія, Іспанія (3 області), Македонія, Непал, Нідерланди, Німеччина, Україна).

Організатором та ініціатором міжнародного проекту є ГО «Вікімедіа Україна». Саме в Україні було вперше проведено фотоконкурс у 2013 році. Наразі українське представництво «Фонду Вікімедіа» координує зусилля інших країн з проведення цього конкурсу. Під час всеукраїнського конкурсу «Вікі любить Землю» до Вікісховища (Wikimedia Commons) було завантажено майже 12 000 фотографій. У конкурсі взяли участь 365 людей. У фотоконкурсі беруть участь фотографії об’єктів природо-заповідного фонду країн-учасниць. Головною метою проекту організатори вбачають збір якнайбільшої кількості світлин із зображеннями найкрасивіших куточків, ліцензування та можливість їх використання в усіх вікіпроектах. «Вікімедіа Україна» дбає про збереження природного розмаїття, прагне розвивати в людях любов та повагу до природи рідного краю.

У 2014 році фотоконкурс «Вікі любить Землю» проводиться у два етапи: на національному та міжнародному рівнях. В Україні є 4 номінації: найкращі фото за вибором журі та за найбільшу кількість пам’яток, сфотографованих та завантажених одним автором; а також найкращі фото і найбільша кількість сфотографованих пам’яток у кожному регіоні. Журі, що складатиметься з відомих імен у сфері журналістики, фотографії, мистецтва, природозахисної та екологічної сфери, обере 10 найкращих фотографій конкурсу та окремо найкраще фото по кожному з регіонів України. Не пізніше 29 червня 2014 року стануть відомі переможці української частини конкурсу.

Переможці міжнародного етапу будуть визначатися міжнародним журі, на розгляд якого свої найкращі десять фотографій представить кожна із країн-учасниць.

Коротка довідка про організацію:

Громадська організація «Вікімедіа Україна» має на меті промоцію і підтримку проектів «Фонду Вікімедіа», забезпечує матеріальну основу для низки інтернет-спільнот, що створюють вільнопоширюваний вміст. Організація заснована в 2009 році, станом на 1 січня 2014 року налічує 60 членів.

Основні зусилля ГО «Вікімедіа Україна» спрямовані на промоцію та підтримку проектів «Фонду Вікімедіа» українською мовою та мовами інших народів, які проживають на території України. Це стосується насамперед вільної енциклопедії «Вікіпедія», а також таких проектів як: Вікіновини (вільне джерело новин), Вікіджерела (сховище вільнопоширюваних текстів), Вікімандри (вільний путівник), Вікісховище (багатомовне централізоване сховище файлів під вільними ліцензіями) та інші.

Глобальна мета організації – забезпечення вільного доступу до всіх накопичених людством знань.

Контакти

  • e.zakharian@gmail.com
  • Олена Захарян
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi

Мої активи

Нові можливості з ГУРТом! 

Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.