Діаспора українців закордоном, за офіційними даними, налічує понад 7 млн. осіб. Саме українці є однією із найчисельніших національних діаспор у світі. Складно сьогодні назвати країну, де не гуртується українська громада.
Історики виділяють чотири хвилі діаспори, ділять її на східну і західну, називаючи численні причини переселення.
Чим живе діаспора сьогодні, яким чином підтримує зв`язки з Україною, наскільки вона активна і що роблять українські громадські організації в еміграції? У форматі PRоГОну на ці теми ГУРТ поспілкувався з Аллою Кендзерою, головою Секретаріату Товариства "Україна-Світ".
ГУРТ: Як і чому з’явилося товариство «Україна-світ»?
Також було створено газету «Українські вісті». Починаючи з 1990 року, почала виходити газета світового українства «Український форум». Товариство мало можливість знімати документальні фільми про життя діаспори, виробляти диски художніх фільмів, які передавали для українських громад.
Керівники обласних відділень під час святкування 50-річчя Товариства (2010 рік)
У Києві нас небагато. Ми сміємось, що працюємо зараз, як у Європі. Але, коли готуємо великі заходи, збираємо волонтерів. А це, здебільшого, студенти, які спочатку приходять на практику, а потім хочуть волонтерувати. Також запрошуємо наших працівників-освітян, які вже на пенсії, але цікавляться заходами Товариства. У мене таке відчуття, що покинути цю роботу неможливо.
Загалом, закордоном багато українських мистецьких колективів і їх обов’язково треба підтримувати. Для цього ми запрошуємо керівників на майстер-класи. Щонайменше, раз на рік вони приїжджають до нас і вчаться. Минулого року вчителями стали Національний хор імені Григорія Верьовки та Національний ансамбль танцю Павла Вірського.
Крім того, ми намагаємось допомогти громаді українців закордоном методичною літературою та налагоджуємо роботу українських шкіл. Зокрема, шукаємо україномовні книги, журнали і передаємо туди. Там велика проблема з українськими книгами. Хоча більшість громад мають приміщення і хочуть формувати свої бібліотеки.
Декілька років тому, один із наших центральних каналів знімав соціальний ролик. Знімальна група їздила в Іспанію, Португалію, Канаду, Польщу. Вони робили короткі відео і показували як наші хлопці і дівчата в українських костюмах йшли, наприклад, по Венеції. Цей маленький ролик на одну хвилину показував – «Ми не в Україні, але ми - українці». Власне, Товариство виступило посередником між діаспорою і телеканалом.
Також ми організовуємо Всесвітній фестиваль митців українського зарубіжжя «Український спів у світі», Міжнародний конкурс малюнків дітей українського зарубіжжя «Моя Україна», проводимо науково-практичні конференції, наприклад, «Освіта в українському зарубіжжі». Ми є співзасновниками Всеукраїнського фестивалю «Голосні дзвіночки» у Маріуполі, Міжнародного проекту «Дні української культури в Анталії». Цього року розпочали організаційну роботу з проведення мистецького фестивалю української культури в Словенії, що відбудеться у червні.
Танцювальний ансамбль «Україна» з Торонто (Канада) в Каневі
Крім того, громадські організації діаспори підтримують мистецькі колективи, видають українські газети і журнали. Майже кожна громада має свої веб-сайти.
Є організації, які займають юридичними питаннями. Адже, коли приїжджають українці, їм часто потрібна допомога з документами, перекладами.
Наприклад, в Анталії (Туреччина) вже 10 років працює громадська організація, якою керує Вікторія Пафлак. Вікторія – юрист за освітою і активна громадська діячка.
Місцеве керівництво Анталії запропонувало провести Дні української культури в місті. Різні колективи привезли на турецьку землю українське мистецтво.
От в цьому я і вбачаю патріотизм. Сучасна українка в Туреччині намагається зробити усе, щоб про її державу знали.
Або ще один приклад. Тетяна Кузик - радниця мера Риму і депутатка міської ради. Людина, яка вже 15 років в Італії і весь цей час гуртувала навколо себе українців. За її ініціативи, відкрито українську недільну школу, по всій Італії два тижні на рік проходять Дні української культури.
Я думаю, саме громадські організації представляють Україну закордоном. Ми говоримо, що це - народна дипломатія. Вони – наше обличчя і обличчя діаспори.
Дні української культури в Анталії
Ми даємо їм можливість заявити про себе, розповісти про те, що вони роблять. Українці мають знати один одного.
Потрібно розуміти, що діаспора - це громадяські діячі та активісти, які працюють зранку до вечора на своїй роботі, але знаходять вільний час для громадської діяльності і гуртування українців довкола себе.
Керівники української громади в Латвії і Товариство "Україна-Світ" на Міжнародній конференції зі 100-річчя утворення української організації в Латвії
Моя перша поїздка до українців закордоном відбулася у Польщі, в маленькому українському селі Мокре. Туди ми приїхали з колективом привітати громаду з Різдвом. На зустріч прийшло все село. Вони розчулилися, просто плакали. Для них це було свято. Ці люди народились там, багато з них не пам'ятають України, бо були переселені ще малими дітьми, але знають, що вони українці.
Пригадую, тоді нас зустріли з такою ностальгією і любов`ю. Хоча вони виконують свої обов’язки як громадяни Польщі, але відчувають себе з Україною - співають українських пісень, їм сниться Україна, їх діти розмовляють українською. Це, на мою думку, навіть щось більше, ніж патріотизм. Це Боже покликання людини – любити країну і відчувати себе українцем.
Багато людей виїхало закордон і розчинились там. «Мене образили в Україні», «Україна мені не дає грошей», «Тут погано жити» і тому подібне. Не кожен має таку силу, щоб залишитись українцем. А треба вміти бути українцем і залишатись ним усюди, не тільки в Україні.
Адже, є українці просто як населення, а є українці, які люблять свою державу і сумлінно працюють для неї, навіть закордоном.
Діаспора українців на мітингу в Канаді. Фото: http://www.wz.lviv.ua/, Facebook
Микола Дупляк, представник діаспори українців в Канаді, редактор української газети "Народна воля" (виходить у Скрентоні, штат Пенсильванія):
- Як син Лемківщини, виріс у польському засланні. Уже понад 50 років мешкаю в Америці, але все життя живу Україною, дбаю про добре ім’я українця і України. Увесь час борюся словом, пером та іншими засобами за те, щоб Україна стала вільною і самостійною. Вболіваю, щоб ми, українці, були панами, а не рабами на своїй родючій землі та не блукали по чужих землях і були неповними громадянами в чужих країнах. Адже, еміграція – це не щастя, це – прокляття.
Читайте, коментуйте та створюйте матеріали у рамках місяця патріотизму на ГУРТі!
Коментарі