bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Фонд «Стара Волинь»: Допомагаємо громадам у пошуку «свого обличчя»

Про активну, добре організовану громаду селища Гриців, що на Хмельниччині, ходить чимало легенд і розповідей. Ще б пак! Програма розвитку сільської громади вперше в Україні розпочалася саме з цього селища (за підтримки Американської корпорації сприяння фермерському рухові та агробізнесу, 1998 р.). У Грицеві уже тринадцять років працюють волонтери Корпусу миру, які допомагають місцевим діючим громадським організаціям підвищувати свою спроможність. А головне - тут живуть щасливі люди.

"Привідкрити завісу" такого успіху ГУРТ у форматі PRоГОну спробував разом із Наталею Гнатюк, виконавчим директором Фонду Сталого Розвитку "Стара Волинь".

Пані Наталя переконана, що розробка та створення сучасних умов життя на селі і в соціальному, і культурному, і духовному розумінні - найважливіші завдання для місцевих активістів. 

ГУРТ: Пані Наталю, розкажіть, будь ласка, про Фонд Сталого Розвитку "Стара Волинь". 

- Фонду «Стара Волинь» уже 10 років. Ми об`єдналися, тому що нас турбувало і турбує питання, як жити людині так, аби бути в гармонії із собою, з Богом, з природою та щоб наші діти отримали у спадок квітучу землю. Аби вони не сказали нам: "Мамо, тато, а що після вас?". Те, що  відбувається сьогодні у світі, можна назвати "після нас, хоч потоп". Власне, ми хочемо змінити цю ситуацію. Ми за сталий розвиток, який починається з кожної особистості, – навести лад у своїй родині,  у своїй громаді, регіоні, країні, світі. Це ідеологія нашої громадської організації. 

Найпріоритетніше для кожного - це власний розвиток і власна відповідальність. І кожна людина, яка є членом нашої організації, приєднується до цих ідей та шукає в собі сили і натхнення, що дають розвиток.

ГУРТ: Як Ви залучаєте ресурси до організації?

- Наші ресурси приходять самі. Адже  – це люди. Зараз у "Старій Волині" 108 членів. Наймолодшому - 1 рік, найстаршому - 80.

Я впевнена, ресурси всюди завжди є. Часто кажуть, що немає в селі, в громаді ресурсів. Насправді є. Але важливо їх побачити, а тоді правильно акумулювати, спрямувати і ефективно використовувати.

ГУРТ: Розкажіть, будь ласка, як вдалось залучити  так багато людей і який це має результат для діяльності організації? Чи всі її члени активно «живуть» в організації?

- Насправді все відбувалося хвилями. Спочатку в нас було багато членів, потім менше. На початку ми взагалі практикували відбір - не всіх приймали в організацію. Потім був період, коли практично зупинився рух приєднання до організації. Діяла експертна група - 25-30 осіб, які працювали у різних місцях. Так тривало  протягом шести років.

Але, останнім часом, особливо після того, як реалізовувався проект "Корпус волонтерів", з`явилось багато нових прихильників, які поділяли нашу філософію і готові були працювати з громадами. Саме тому за два роки у нас розширилася мережа членів організації.

Що стосується активності, то осередок - найбільш активних - це 15-20 осіб, але ми працюємо за принципом мережі, тому майже всі члени організації задіяні чи в проектах, чи  в інформаційній діяльності. Тим паче, "Стара Волинь" - це регіональна організація, тому в нас є члени не тільки з Хмельниччини, а й з інших областей України.

ГУРТ: Тобто Фонд "Стара Волинь" має підрозділи? 

- Так, але вони не зареєстровані. Зокрема, Ізяславський осередок. У Дніпропетровській області є кілька членів, у Київському регіоні. Крім того, є молодіжна частина, мистецька, світлиця пані Оксани - тематична частина. Тобто, є люди які займаються певними напрямками. Зокрема, у Фонду є структуризація за територією і зацікавленостями.

ГУРТ: Але серцевина організації в Грицеві, чи не так?

- Частково. Адже, поступово активності пересуваються в Ізяслав, де зараз формується сильний осередок. Алла Лящук займається питаннями молоді та екології. Також у Славуті працюють підприємці. І ми це робимо свідомо, щоб не було залежності від того, що відбувається тільки у Грицеві.

ГУРТ: Які проекти вдалось реалізувати?

- Найбільш успішний наш проект – це корпус волонтерів для сільських громад. Це інновація, за допомогою якої можна підняти наші села - через людей, які розуміють механізми розвитку громади, які стоять на ідеології сталого розвитку, які люблять свою країну, культуру і несуть у собі світло.  Корпус волонтерів – це корпус небайдужих. Така собі місіонерська місія. Але насправді люди, які працюють у корпусі волонтерів, такими є, бо беруть відповідальність на себе за свою громаду, незалежно від професії, віку, соціального статусу.

ГУРТ: Як вдається залучати волонтерів?

- Корпус волонтерів - це був екперимент, здійснений за підтрики USAID. Наші волонтери - це, фактично, організатори громад. Іншими словами - це люди, які розуміються на розвитку громади. Зараз є волонтери, які пройшли навчання в організації громади, які вміють і працюють в громадах - у клубах, бібліотеках, школах. Крім того, корпус волонтерів проводить навчання за запитом. Тобто, якщо в певної громади є потреба, ми допомагаємо їм із пошуком бренду громади, з реалізацією проектів, з організаціією громадських організацій, з доступом до інформації.

Ми виділяємо, зокрема,чотири напрямки діяльності корпусу волонтерів або організаторів громад:

 • доступ до інформації, тобто робота інформаційних центрів - завдяки "Бібліомосту" ця тема зараз стала актуальною;
 • стратегічне планування і визначення особливостей громади - щоб громада "отримала своє обличчя";
 • досвід реалізації проектів - формування взаємодопомоги, самоорганізації, фондів громади;
 • налагодження співпраці між місцевими лідерами, що потребує часу, наполегливості, позитивного налаштування.

Якщо від громади приходить запит, наприклад, люди хочуть реалізувати проект або просто дізнатися, що у нас відбувається, то ми з ними спочатку знайомимося, а потім здійснюємо супровід. Тоді дивимось територіально. Якщо це селище міського типу, як Гриців, - шукаємо людину, яка знається на таких територіях. Адже в кожному селі є свої особливості.  В залежності від того, що потрібно "витягувати" з цих чотирьох пунктів, відповідно така людина з нашої організації з ними й працює.

ГУРТ: Часто доводилося чути від інших сільських громад: «Якби ж ми зробили так як у Грицеві». Як гадаєте, у чому вбачають особливість сільського розвитку Грицева?

- Ми робимо так, щоб нам і нашим дітям було комфортно жити у рідному краї, і налаштовані на те, аби створювати позитивну атмосферу в громаді.  Саме цього, напевно, багатьом і  не вистачає. Навіть у містах навчилися заробляти гроші, навчилися працювати, а жити в задовлення і щасливо - не вміють. А ми у Грицеві щасливі люди!

У нас немає одного лідера, але є багато організацій,  які виросли за допомогою одне одного. Кредитна спілкка, Асоціація Відродження Грицева.... У селі працює активна школа, де відбувається багато заходів, і ми отримали нове приміщення. Усі організації  "дружать сім’ями". У кожного з них є своя родзинка. Взяти, наприклад, фестиваль “Я люблю тебе мій Гриців”, який організовує Асоціація Відродження Грицева. Зараз вона переформатувалась у Фонд Громади. Є сподівання, що у цьому році Фонд постане на рівні з бюджетом громади. Адже, все більше і більше йдеться про самодостатність громад. Якщо казначейство перекрите, селищна рада паралізована, то ми стараємось підтримувати одне одного.

ГУРТ: Ваші поради лідерам сільським громад

- Найперша порада - це слова Черчілля: "Ніколи, ніколи не здавайтеся!". В селі  часто буває так, що крутишся і, здається, немає ніякого результату. Тому треба вириватися з території, щоб подивитися збоку. Знаєте, є такий стародавній український вислів - "Поїхали, бабо, в чуже село,  то побачимо, що у нас робиться". Треба спілкуватися з такими, як самі є. Адже наші українські села -  найкращі і жити в селі - велике щастя.

Спілкувалась та інфографіка: Ярина Почтаренко
Відео: Віталій Ніщименко

Читайте матеріали, присвячані місяцю політичної активності!

Читайте також матеріали за темою:

Увага! Копіювання доступне лише для зареєстрованих користувачів порталу ГУРТРеєстрація займає менше однієї хвилини.

Контакти

 • Фонд Сталого Розвитку “Стара Волинь”
 • 30455
 • Україна
 • Хмельницька обл.
 • Шепетівський р-н
 • селище Гриців
 • пров. Фрунзе 15
 • https://www.facebook.com/staravolyn
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 8  - Нi  

Коментарі

 •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.