bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Павло Арданов: «Пермакультура в Україні - одна із платформ громадянського суспільства»
27.12.2013

Усвідомлена співпраця людини і природи, використовуючи досягнення науки і техніки, в результаті принесе людству такі багатства, про які воно навіть не мріяло. У цьому допоможе пермакультура, вважає Павло Арданов, голова Громадської спілки "Пермакультура в Україні", з яким ГУРТ у форматі PRоГОну говорив про можливості запровадження пермакультури в Україні, про діяльність спілки та яке значення має ця ідеологія для становлення громадянського суспільства.

ГУРТ: Розкажіть, для початку, що таке пермакультура?

Пермакультура - це, перш за все, система організації, мета якої використовувати силу людського розуму для заміни мускульної сили або енергії природного пального. 

Пермакультура, як напрямок, був сформульований австралійцями Біллом Моллісоном та Девідом Холмгейном у 70-х роках минулого сторіччя. Вперше системно вона була використана фермером Зеппом Хольцером і з тих пір, показавши свою ефективність, набула широкої популярності як в помірних, так і в екстремальних умовах, в різних кліматичних зонах та сферах діяльності.

Термін "пермакультура" виник як поєднання значень "стала культура" та "стале сільське господарство". Власне, сам напрямок утворився на стику екології і термодинаміки. Спочатку він був пов'язаний із сільським господарством і відповідав на питання як зробити систему таким чином, щоб вона вимагала менше людських ресурсів. Адже єдиний приклад у світі сталих систем – це природні системи, оскільки вони існують, розвиваються, еволюціонують тисячоліттями, здатні пристосовуватись до змін і не вимагають втручання.

З тих пір багато людей стали це використовувати  в органічному землеробстві, де були сформульовані поступово дизайнерські принципи, тобто конкретні рекомендації, як це можна втілити в організацію власного господарства. При цьому найбільш  вражаючі результати були отримані саме у відновленні або деградованих систем або екстремальних систем – наприклад деградованого грунту. 

Можемо підсумувати: пермакультура є принципом створення людських поселень та сільськогосподарських систем, що базуються на знанні екології та законів природи.

Філософія пермакультури базується на трьох ідеях: турбота про Землю, турбота про людину та обмеження споживання.

Екологічний парк Eden Project у Великобританії (фото з сайту http://bortnyak.com/news/)

ГУРТ: Чи є успішний досвід запровадження цієї культури в Україні?

- Наша організація саме працює над цим. Метою створення спілки є підтримка розвитку пермакультури в Україні. Ми хочемо згуртувати зусилля тих, хто вже успішно використовує методи пермакультури в господарстві, щоб дати їм змогу ділитися досвідом та підтримати новачків на цьому шляху. 

ГУРТ: Як саме Ви впроваджуєте свою діяльність?

- Спочатку ми провели два курси з пермакультурного дизайну, які дають комплексне уявлення про пермакультуру і про усю сукупність її аспектів. Наразі пермакультура вийшла за межі органічного землеробства і зараз вона стосується  і соціальних аспектів: організації суспільства, міст, перехідних поселень, грошових і організаційних  систем. Наприклад, на нашому сайті ви можете дізнатись як ми втілили принципи пермакультурного дизайну у створенні нашої організації. Ми думали, як це підвищить нашу стійкість до різних умов. 

Нашою місією є поширення знань та пропагування ідеї пермакультури у суспільстві. Ми хочемо всебічно підтримати розвиток пермакультури: розповісти, показати, навчити та підтримати. Власне, задля цього ми плануємо створити школу пермакультури в Україні, що навчатиме пермакультурі на високому рівні за світовими стандартами та з врахуванням місцевих умов та потреб. 

Крім того, важливим для нас є створення платформи для пермакультурних господарств та проектів, де вони зможуть представити себе: запропонувати органічну продукцію, навчально-демонстраційні екскурсії, послуги із зеленого туризму, пермакультурний дизайн тощо. 

Також наша спілка виступає за відрождення села внаслідок розвитку дрібних селянських господарств та стимулювання функціонування громад. 

Екологічний парк Eden Project у Великобританії (фото з сайту http://bortnyak.com/news/)

ГУРТ: Які цінності та ідеї  об’єднують Вашу команду ?

- Власне кажучи, ці ідеї об’єднують не тільки нас, а будь - яку організацію чи групу, яка займається екологією чи  наближеною до екологією справою. Це, насамперед, етичні принципи. Пермакультура включає три такі принципи: піклування про природу, про людину і справедливий розподіл. Власне, піклування про природу означає, що кожний живий організм, кожна природня система має самостійну цінність, незалежну від того, бачимо ми її чи ні.

Піклування про людину означає те, що всі люди мають рівні права. В першу чергу, це право кожного на доступ до найважливіших  ресурсів. Адже потреба будь- якої людини, незалежно від статку, від місця проживання – це здорова їжа, здорове психологічне середовище, чиста вода, чисте повітря. Та, як бачимо, в Україні навіть багаті люди не мають цього всього. Тому, піклування про людину і піклування про природу взаємопов’язані.

Справедливий розподіл -  коли кожна людина має рівний доступ до всіх ресурсів. Як природа, так і людина має однакові права на існування.

Це прості принципи, які можете використати і які згуртують вашу діяльність, які вас об`єднають з іншими організаціями і ви зможете втілювати з ними спільні проекти.

Пермакультура є світоглядним принципом та системою організації, тому, навчаючи пермакультурі, важливо забезпечити вірне та всебічне розуміння її принципів та вміння використовувати їх у житті.

ГУРТ: Як гадаєте, яке значення має пермакультура для розвитку громадянського суспільства? 

- Я думаю, що має безпосереднє значення, тому що цінність пермакультури в тому, що це дуже комплексна галузь і будь- які напрями,наприклад органічне землеробство, екологічне будівництво, планування сталих міст, міст майбутнього, енергоефективних міст - вони  чудово вписуються в концепцію пермакультури. Тому я бачу пермакультуру як об’єднавчу галузь, як одну з можливих платформ. Тим паче, один із принципів пермакультури - об’єднувати, а не розділяти.

Ми не претендуємо на унікальність нашої філософії, але, я вважаю, що наші погляди і дизайнерські принципи є дуже універсальними і мають мінімальне ідеологічне забарвлення,  а тому люди з різними поглядами і думками можуть вільно приєднуватись і робити спільну справу.

Екологічний парк Eden Project у Великобританії (фото з сайту http://bortnyak.com/news/)

ГУРТ: Як ви залучаєте ресурси до організації?

- Ми молода організація, яка зареєструвалась  і отримала статус неприбутковості у вересні 2013 року. У нас поки що немає таких успішних проектів, але ми були дуже здивовані, коли наша спілка, не маючи ще організаційного статусу, отримувала підтримку і від приватних людей, і від організацій українських та закордонних.

Вони  були здатні і хотіли підтримувати такий аспект, який був і залишається в нашій організації –  підтримка малозабезпечених українських селян. Це те, що я, власне, і розповідав про  справедливий розподіл.

Так ми знайшли один  грант, який надавала  організація, що підтримує перший пермакультурний проект.

Зараз  у нас планується цікавий проект зі словаками. Вони знімають серію документальних фільмів  про життя прикордонних регіонів. Там буде висвітлено  і екологічний, і соціальний аспекти. Тобто, ми інтегруємо пермакультуру і намагаємось показати, як можна покращити життя людини за її допомогою.

Звісно, гранти активізують нас. І це правильна політика, коли  більшість грантодавців не дають 100% фінансування, а кажуть, що половину ви маєте знайти з інших джерел. Тобто, у нас є додатковий стимул шукати фінансування і нових партнерів відповідно.

ГУРТ: Ви активно працюєте із сільським населенням. Як вам вдається доносити до них інформацію? 

- Наразі складно сказати, чи ми ефективні у цьому. На перші два курси ми, в основному, давали  інформацію через існуючі мережі екологічних організацій.

Ми взаємодіяли із тими селянами, які вже були залучені до діяльності інших клубів, фірм, організацій з органічного землеробства, але, думаю, що треба більше їх залучати. Зокрема, мене  цікавить проект бібліотечної мережі, яка має  свої регіональні осередки і працює з людьми. Різні  організації – екологічні, соціальні, можуть звертатися зі своїми програмами до цієї мережі і  втілювати освітні програми на їх базі. Цим, власне кажучи, ми плануємо і зайнятись.


Спілкувалась Ярина Почтаренко

Контакти

  • http://permaculture.in.ua/

Коментарі

Орлов Микола    3799 днів тому   #  

Класно - підтримую ідею!!

  •   Пiдписатися на новi
Павло Арданов   3798 днів тому   #  

Дякую - приєднуйтесь до нас :)! http://g.ua/WiiR

  •   Пiдписатися на новi
Орлов Микола    3796 днів тому   #  

заповнив форму, не проти отримати і вивчити додаткову інформацію

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.