bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз


+ Пiдписатися

Процедура звернення до суду. Головне, про що потрібно пам’ятати   

Відповідно до ст. 55 Конституції України та ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України (надалі – ЦПК України) кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

1. ВИЗНАЧЕННЯ ВИДУ ПРОВАДЖЕННЯ.

Існує декілька видів провадження в порядку цивільного судочинства, такі як:

Наказне провадження, коли за наказом суду, наприклад,  стягується нарахована, але не виплачена заробітна плата тощо. Наказне провадження доцільне у тому разі, коли немає спору та прослідковується тільки невиконання чогось. Особа подає до суду заяву про видачу судового наказу.

Позовне провадження – це всі спірні питання: стягнення аліментів, розлучення, поділ майна тощо. При цьому особа подає саме позов (позовну заяву).

Окреме провадження – це встановлення будь – якого факту, підтвердження наявності прав у особи. Зараз дуже широко використовується це провадження для встановлення факту народження або смерті в зоні проведення Антитерористичної операції. Особа подає до суду заяву про заяву.

 Як, вже було сказано вище, більшість справ розглядається саме в позовному провадженні, тому що мають і позивачів і відповідачів.

 2. ТЕРИТОРІАЛЬНА ПІДСУДНІСТЬ.

Загалом при позовному провадженні позивач повинен подати позов по місцю проживання відповідача (особи) або за юридичною адресою юридичних осіб (підприємство, організація, установа).

Але є стаття 28 ЦПК України про підсудність справ за вибором позивача.

Наприклад (вказані лише деякі пункти):

1. Позови про стягнення аліментів, про визнання батьківства відповідача, позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред'являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

2. Позови про розірвання шлюбу можуть пред'являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров'я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.

5. Позови про захист прав споживачів можуть пред'являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування споживача або за місцем заподіяння шкоди чи виконання договору.

7. Позови, що виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, можуть пред'являтися також за їх місцезнаходженням.

9. Позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред'являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи).

10. Позови до відповідача, який не має в Україні місця проживання чи перебування, можуть пред'являтися за місцезнаходженням його майна або за останнім відомим зареєстрованим місцем його проживання чи перебування в Україні.

Що буде у разі порушення територіальної підсудності?

Якщо суддя, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, встановить, що справа не підсудна цьому суду, заява повертається позивачеві для подання до належного суду, про що постановляється ухвала. Ухвала суду разом із заявою та всіма додатками до неї надсилаються позивачеві. (Статті 31-32 ЦПК України)

3. СУДОВИЙ ЗБІР.

Суму судового збору для людини без юридичної освіти легше порахувати в спеціальному калькуляторі за посиланням:  http://court.gov.ua/sudytax/ , або через пошук сайт СУДОВА ВЛАДА, де в правому кутку натиснути  СУДОВИЙ ЗБІР .

Після цього обираєте суд, до якого будете подавати позов або заяву. Наприклад,  обраємо  Барський районний суд Вінницької області, натискаємо >>. З’являється квитанція для оплати у зазначеному суді (реквізити до оплати).  Нижче Таблиця для розрахунку судового збору та формування квитанції для його сплати згідно з Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI зі змінами, в якій потрібно обрати той вид позову або заяви, що нам потрібно. Наприклад, обраємо позов про розірвання шлюбу, натискаємо і одразу отримуємо квитанцію із  сумою. Дану квитанцію можна сплатити і онлайн.

 Але у разі наявності сумнівів, можна дізнатись і необхідні реквізити і суму в суду при поданні позову.

Також наголошую, що деякі категорії не сплачують судовий збір. Закріплено ці пільги в ст. 5 Закону України «Про судовий збір». Наприклад, інваліди 1 та 2 групи (на жаль, 3 група не віднесена до пільгової), при стягненні аліментів тощо.

У разі, якщо коштів у Вас, як позивача немає, то Ви можете на підставі ст. 136 ЦПК України, ст. 8 ЗУ "Про судовий збір" попросити суд відстрочення та розстрочення судових витрат до винесення рішення, зменшення їх розміру або звільнення від їх оплати. Але при цьому Ви повинні надати документи щодо складного матеріального стану. Також можна попросити суд стягнути кошти із відповідача, а не з Вас, як позивача.

А ст. 7 ЗУ "Про судовий збір"  надає позивачу шанс повернути потрачені кошти: стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

В той же час суддя має право залишити позовної заяви без руху, повернення заяви у разі, коли не сплачено судовий збір (ст. 177, 185 ЦПК України). При цьому він постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання позивачем ухвали.

4. РОЗГЛЯД СПРАВИ БЕЗ ПРИСУТНОСТІ ПОЗИВАЧА АБО ВІДПОВІДАЧА. ЗАОЧНИЙ РОЗГЛЯД СПРАВИ.

У разі, коли Ви, як позивач, не маєте можливість з’явитись на суд, Ви повинні подати клопотання до суду про розгляд справи без Вашої присутності або вказати на це в позовній заяві.

В тих випадках, коли Ви не подали відповідне клопотання або не вказали на відповідні обставини, що не дають Вам можливість відвідувати судові засідання в позові, то суддя при повторної неявки Вас (повідомленого належним чином) в судове засідання, залишає позовну заяву без розгляду.

В тих випадках, коли не з’являється на судові засідання відповідач, повідомлений належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів та постановляє заочне рішення.

Коментарі

Bолодимир Любивий   2913 днів тому   #  

Як домогтися виконання договору про утримання дитини (замість аліментів), коли батько порушує умови і порядок виплат?

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новi


Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.