bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Транскордонний діалог між Україною та Грузією для впровадження земельної реформи
08.12.2010

Громадськими організаціями «Інститут сталого розвитку» (Україна) та «Civitas Georgica» (Грузія), за підтримки Державного комітету України із земельних ресурсів та Комітету з питань аграрної політики і земельних відносин Верховної Ради України, за підтримки Black Sea Trust реалізується міжнародний проект "Транскордонний діалог між Україною та Грузією для впровадження земельної реформи".

Метою проекту є побудова міжурядового та експертного діалогів щодо впровадження в Україні досвіду Грузії із забезпечення рівного та прозорого доступу громадян до інформації про земельні ресурси, зокрема землі сільськогосподарського призначення.

Слід зазначити, що в Україні, за даними національної коаліції громадських організацій «Прозора земля», інформація про вільні земельні ділянки, особливо сільськогосподарського призначення, громадянам, практично не доступна. Чисельні запити до місцевих державних адміністрацій, що є відповідальними за управління земельними ділянками за межами населених пунктів, позитивних відповідей не отримали.

Крім того, в мережі Інтернет, практично, за виключенням 6 адміністративних районів (на всю Україну!), відсутня інформація про вільні земельні ділянки, що можна отримати у власність чи строкове користування (оренду).

Зовсім інша ситуація відбувається у Грузії. Як пояснює директор Civitas Georgica Георгій Месхидзе: «Національний земельний кадастр Грузії, що створений у 2007 р., у 2008 був викладений у мережі Інтернет і став загальнодоступний для більшості громадян нашої країни, виключення складають лише ті особи, що не мають доступу до всесвітньої мережі через технічні перепони, наприклад, мешкають високо в горах». Так, у вільному доступі можна переглянути землевпорядні плани будь-якої території в межах України. Без будь яких обмежень можна отримати інформацію щодо власника земельної ділянки, її вартість, стан земель, тип ґрунту, сільськогосподарські культури, які останнім часом вирощуються на даній земельній ділянці.

Особливої уваги заслуговують забудовані земельні ділянки у населених пунктах. Користувач може визначитись які будівлі знаходяться на території, чи на всі будівлі видані відповідні дозволи, а які будівлі є самобудовами. Експерт зазначає, що «звичайно такий відкритий та загальнодоступний земельний кадастр цілком забезпечує транспарентність земельних відносин». Особливої уваги заслуговують вільні земельні ділянки, що виставлені на продаж чи на аукціон для передачі у строкове користування.

Користувачі мережі Інтернет можуть на безоплатній основі ознайомитись із правилами отримання даної земельної ділянки, переглянути планово-картографічну документацію, вивчити характеристики земельної ділянки. Функцію із забезпечення вільного доступу громадян про вільні земельні ділянки покладено на Державний департамент із земельних ресурсів та кадастру Грузії.

Крім того, у Грузії прозорість забезпечена і в процедурах отримання дозволів на відведення земельних ділянок. Так, експерт проекту Олександр Каландадзе (міський голова Гурії) зазначає: «кожен із громадян, знаючи кадастровий номер своєї земельної ділянки, без будь яких проблем, може переглянути процес оформлення дозволів на використання земель. Можна побачити у якому структурному підрозділі державної адміністрації чи Державного департаменту із земельних ресурсів та кадастру Грузії знаходяться ваші документи».

Особливої уваги заслуговує те, що заяви можна також подавати засобами Інтернету, цим забезпечується мінімалізація відносин між державним службовцем та громадянином під час відведення земельної ділянки. Українські експерти, зокрема із Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна та Харківського національного аграрного університету імені Докучаєва, підтверджують необхідність імплементації досвіду Грузії із впровадження земельної реформи в Україні. Так, завідувач кафедри землевпорядкування та земельного кадастру агроуніверситету Василь Балакірський підкреслив: «відкритість інформації про вільні земельні ділянки сільськогосподарського призначення дозволить полегшити реалізацію більшості державних програм у галузі земельних ресурсів, особливо, щодо раціонального використання та охорони земель».

Слід зазначити, що імплементація даного позитивного досвіду Грузії розпочалась і в Україні. Так, Інститутом сталого розвитку, як зазначає його виконавчий директор Станіслав Ігнатьєв, розпочато створення пілотної версії Інтернет-ГІС, що дозволить громадянам отримувати інформацію про вільні земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що можна отримати в оренду.

Прес-служба Інституту сталого розвитку

Контакти

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.