Ця історія могла трапитися з кожним, хто в корумпованій державі планує поїздку за кордон. Якби не один нюанс: корупціонери, в чергове вдавшись до здирництва за організацію можливості подати документи на візу у чеське консульство, натрапили на …антикорупціонерів.
«Наприкінці вересня я та двоє моїх колег пробували подати документи на шенгенську візу до консульства Чехії в Києві, - розповідає Олексій Хмара, президент Творчого об’єднання «ТОРО», що є в Україні Контактною групою Transparency International (глобальної антикорупційної неурядової організації). - Зробити це ми не змогли, бо перед нами було багато люду, який невідомо звідки прибував. Наступного дня ми повторили спробу та прийшли на 8-му ранку. Перед нами було 6 осіб, а перед відкриттям їх раптом стало 40. За годину консульство реально приймає не більше 5-7 людей. Тож ми ніби знову не встигали подати документи…»
Далі, як сказав би Шерлок Холмс, все було «елементарно»: відомі антикорупціонери потрапили у «зачароване коло» напрочуд простої схеми здирництва: котрийсь «небайдужий» пропонує свою допомогу (місце серед перших у черзі) за «винагороду» – від 50 до 100 доларів США. У протилежному випадку пропонується вистояти чергу, яка збільшується в «геометричній прогресії». Розуміючи це, переважна більшість українців мовчки погоджуються на такі «взаємовигідні» умови, адже час - теж гроші. Особливо для немісцевих. Та й скаржитися – справа невдячна: шахраї «розчиняються в повітрі», а сама процедура оскарження тривала й обтяжлива. «…це типова позиція українців і більшість моїх знайомих так і роблять - платять гроші, а не скаржаться, - пожалівся громадським діячам незнайомець із черги. - Зрозуміло, що оце і є те, чого добивається консульство і поліція - їм вигідно щоб ми їм ще й платили за те, що вони не вважають нас за людей. Тому ніхто нас за людей тут і не вважає…»
Що ж до випадку, описаного вище, то закінчився він нетипово: здирники, як кажуть, не на тих натрапили, адже герої цієї історії вдалися до рішучих кроків. Спочатку добилися чесного обслуговування ціною скандалу в консульстві . Згодом, під час візиту в Міністерство закордонних справ Чехії, підняли це питання там. І переконалися, що нарікання вже були. Проте, за словами представників чеського міністерства, здирництвом займаються саме українці разом з «нашими» міліціянтами-охоронцями консульства. А впливати на ситуацію за огорожею посольств чеська сторона не може. Ситуацію не змінила і введена чехами онлайн –реєстрація: систему зламали українські хакери.
До речі, за словами Ірини Сушко, координатора консорціуму «Європа без бар’єрів», в рейтингу консульських служб, який складався на основі результатів моніторингу видачі віз консульствами ЄС та Шенгену, практика чеського консульства посіла 16-те місце із 20, тобто одне з найгірших.
На жаль, ніхто з дипломатичного представництва цієї країни, незважаючи на наполегливі прохання, не долучився до презентації та обговорення цих результатів 27 жовтня в Києві і не прокоментував їх. «Під час засідання Національного антикорупційного комітету 20 жовтня за участі Президента Віктора Януковича, Міністра внутрішніх справ України Анатолія Могильова та Голови Служби Безпеки України Вале́рія Хорошко́вського,- продовжує розповідь Олексій Хмара,- я знову підняв це питання. Президент обіцяв ініціювати окрему зустріч на цю тему. Поки що – мовчання. Та бездіяти – не наш життєвий принцип. Ми будемо добиватися розслідування по цьому та подібним випадкам. І наразі ТОРО готує звернення до Президента, Міністра внутрішніх справ, голови Служби безпеки та посла Чехії в України».
Ми не ставимо в цій історії «крапку». Допоки існують такі чи подібні випадки, слід про них заявляти. Тож і закликаємо всіх повідомляти про них за інтернет-адресою [email protected].
Контакт для медіа: Наталія Андрусенко, м.т. 0 99 648 01 72, PR-служба,Творче об’єднання «ТОРО» р.т. 0522 27 27 54, факс: 0522 22 82 91, e-mail: [email protected], [email protected]
Довідково
Творче об’єднання «ТОРО» є Контактною групою в Україні Transparency International – глобальної антикорупційної неурядової організації, що має понад 90 національних представництв та працює більше як у 100 країнах світу. Місія Творчого об’єднання «ТОРО» полягає у впровадженні в Україні демократичних процедур участі громадян у формуванні та реалізації державної політики. Дізнатися більше про діяльність організації можна на сайті www.toro.org.ua.
Коментарі