Сьогодні кожна десята смерть у світі пов’язана з тютюном. В Україні – 11 мільйонів курців. 300 тисяч підлітків у нашій державі щороку поповнюють їхні лави. Як знизати рівень тютюнокуріння на місцевому рівні, шукали шляхів під час семінару, що відбувся нещодавно в Рівному.
– Половина курців помре від викликаних курінням хвороб, – розповідає керівник відділу контролю над тютюном Інституту стратегічних досліджень МОЗ України Костянтин Красовський.
– Це все одно, що коли людина в молодості починає курити, дати їй револьвер з двома кулями і казати: ось одна холоста куля, десь років в сорок-шістдесят треба вистрілити. Хочеш взяти? Такий дуже красивий пістолет. Чверть курців помирає у віці до 70 років. Серед курців смертність від серцево-судинних захворювань в п’ять разів вища, ніж у тих, хто не курить. Наслідком куріння можуть бути злоякісні пухлини, інсульт, цукровий діабет, інфекційні, запальні або психічні захворювання. Жертви «пасивного» куріння піддаються підвищеному ризику розвитку раку легень (на 20—30%), інфарктів (25—35%), інсультів (до 80%). Якщо 100 років тому рак легенів був фактично не відомим і ця хвороба вважалася «рідкісним випадком» , то зараз в Україні щороку помирає близько 10 тисяч людей від раку легень. Коаліція громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну» просуває ряд заходів, спрямованих на зменшення поширеності тютюнокуріння.
– Звісно можна в школах дітям розповідати про шкідливість, але якщо ви вийдете на вулицю і надалі на кожному кроці продаватимуть сигарети, сигарети коштуватимуть дешевше молока, і діти матимуть доступ до сигарет, І паралельно скрізь буде реклама, чи ковбоїв, чи гламуру, чи успіху, то ваші лекції просвітницькі в школах не матимуть результату, – переконана член оргкомітету Коаліції громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну» Ганна Гопко.
– Тому ми націлені, щоб в Україні підвищили акцизи на тютюнові вироби, щоб ціни на сигарети стали вищими. Коаліція також відстоює повну заборону реклами тютюну, його просування та спонсорства, 100% заборону куріння в громадських місцях, збільшення штрафів за куріння в громадських місцях. Також вимагають, щоб сигарети продавалися лише в спеціалізованих кіосках.
Рівненські захисники чистого повітря мають також власні плани щодо зменшення куріння в Рівному:
– Ми плануємо подати у Рівному проект рішення щодо конкретизації місць, де буде заборонено курити, – ділиться координатор антитютюнової коаліції в м.Рівне, представник громадської мережі «Опора» Андрій Токарський.
– Спочатку ми будемо подавати цей проект меру. Якщо він це не підтримає, то будемо подавати через депутатські групи. Далі плануємо зробити круглий стіл з підприємцями, власниками кафе, барів, ресторанів з метою об’єднати їх у групу людей, які виступають за чисте повітря «Вільні від тютюнового диму». Ми запропонуємо, щоб вони для проби, наприклад, тиждень, попрацювали повністю заборонивши паління у своїх закладах і проаналізували чи зменшилися їхні прибутки після цього. Якщо підприємці підтримають цю ідею й надалі, то опорівці обіцяють включити їх у перелік місць громадського харчування «вільних від тютюнового диму» і цим самим їх рекламувати.
Окрім того, антитютюнова коаліція планує відслідкувати, як рівненські чиновники дотримуються заборони паління в громадських установах, зокрема у міській та обласній раді, подивитися, де і хто палить, сфотографувати їх. Сподіваються, що зрештою ці заходи зменшать рівень куріння в нашому місті.
– Припинення куріння працює, запевняє керівник відділу контролю над тютюном Інституту стратегічних досліджень МОЗ України Костянтин Красовський. Якщо куріння призводить до зменшення тривалості життя курця на 10 - 15, то відмова від цієї звички, особливо якщо це відбулося у віці до 35 років, «повертає» від 5 до 10 років.
Коментарі