Все тече і все змінюється. Врешті, все з часом забувається. Цей матеріал присвячений моєму стажуванню в м. Чикаго у програмі "Менеджмент організацій, що підтримють ЗМІ", профінансованої Агенством США з міжнародного розвитку в рамках програми "Громадські зв'язки". Дата стажування - 27 травня - 17 червня 2010 року. Щоб нічого не забути, я спробую викласти найбільш цікаві матеріали і моменти з цього 3-тижневого перебування у США. Сподіваюсь, Ви знайдете чимало корисного й для себе, щоправда у напівформальній формі.
Відліт з України. 6.20. Бориспіль. Знайомство і приглядання учасників один до одного. Нас дев'ять учасників: гендерний баланс практично збережено. Летимо з Борисполя до Чикаго через Амстердам.
Фотозвіт
Переліт тривав як мене досить довго... тільки з Амстердама до Чикаго летіли майже 8 годин. Цих 8 годин здавались для мене космічною вічністю. В аеропорту нас зустріла Світлана - колишня випускниця могилянки, а тепер мешканка Чикаго, яка нам час від часу робитиме переклади під час зустрічей. Разом з тим, ми познайомились з нашою координаторкою Джулією Стальяно, яка організувала нам автоекскурсію під час транспортування у готель, який нам став базою для акліматизації у Новому світі. Я нарешті вийняв свого Нікона і з вікна машини фотографував все, що бачив.
Фотозвіт
Готель, у який нас привезли, виявився не тим, який був насправді заброньований. Перші думки - що за організація, яка нам організовує це стажування? Однак наші медіа-професіонали з Україні продемонстрували неабике толерантне ставлення до цього інциденту :). Світлана, наш перекладач, замовила нам таксі, яке мало довести нас до правильного готелю. По дорозі ми мали можливість поспілуватись з дотепним таксистом і вивчати квадратно-гніздові вулиці Чикаго.
Готель, у який нас привезли виявився у самому центрі Даун-тауна - тобто у центрі Чикаго. Comfort suites - так він називався. У нас була коротка зустріч з Джулією, яка роздала нам пакети учасника, дала короткі інструкції щодо подальшого перебування у Чикаго. У пакеті учасника я знайшов: папку з матеріалами, телефонну картку, картку для проїзду громадським транспортом, іншу картку на приміський транспорт (про це далі), квиток до музеїв, помаранч, яблуко, футболку Хартланд Інтернешнл, трохи солодощів, ручку та блокнот. Помаранч я з'їв через 2 тижні :)))).
Як і годиться, перший день - море вражень. Височезні будинки, озеро Мічіган, яке вражало не тільки своїми розмірами, скільки вітрами, які воно породжувало у синтезі з специфічною структурою міста. Ціни теж здивували. Пиво, наприклад, Гінес - 7 баксів у ресторанчику на оглядовому майданчику у Вотер Товер... Фастфуди будуть попереду. Я так, розумію, організатори вирішили нам дати декілька днів або на вивчення міста, або на те, щоб ми перейшли в режим функціональності у зв'язку з зміною часових поясів.
Зрозуміло, що будь-яка така подібна програма не обходиться без серйозного інпуту - налаштування учасників на серйозну роботу. Ми ж не на канікули чи на відпочинок приїхали. Хоча, як виявилось пізніше, можна успішно поєднувати те й інше. У цей день організатори учасників потішили першим траншем у розмірі 405 доларів, які можна було витрачати на харчування, сувеніри етс. Врешті, хто як хотів, так міг витратити ці гроші.
Фотозвіт
У цей день я знайшов один з найбільш цікавих вечірніх закладів у Чикаго - Red Piano Bar. Абсолютно душевне місце, де грають джез, блюз і просто американську музику. Посеред залу стоїть піаніно, за яким грає митець, а вдячні слухачі сидять за цим інструментом, наче за барною стійкою. На вході у цей паб вас зустріне ввічливий джентльмен і якщо ви в кедах, а я якраз був в кедах, так от, він запропонує...ні не піти додому перезуватись. Він запропонує змінити шузи. Взуття у цьому закладі є. Мені запропонував аж 44 розмір - менших у нього не було. А я ношу 42. Тому довелось погодитись на це, щоб випити там бокал Гінеса (це не реклама пива - просто реальність), але вже за 5 баксів. Будете в Чикаго - обов'язково зайдіть туди. Разом з тим, у цьому ж кварталі є Hard Rock Caffee.
Фотозвіт
Більш нудного місця у центральній частині Даун-тауна напевне немає. Від рокнролу там нічого не залишилось. Це, фактично, ресторан, у якому наливають якісь молочні коктейлі. Щоправда, можна пофотографувати гітару Хендрікса, окуляри відомих рокенрольщиків. Крім сувенірів за 9 баксів я нічого оригінального не бачив. До речі про ціни. На все, що ви купляєте у Чикаго накладається місцевий податок - 10%. Це так, ремарка. У ресторанах ще в рахунок вписують 18% чайових. Тому кава, яка першопочатково коштує у ціннику 4 долари, може потягнути в кінцевому рахунку на 6 баксів і виявиться при тому помиями :). І до речі, у Чикаго практично не палять.
У суботу ми дізнались, що в Америці теж святкують День Перемоги. Тільки називається він "День памяті", а в оригіналі "Memorial day". Нашим гідом цього дня був Микола - емігрант з України, який покинув 5 років тому рідну Коломию і тепер працює в Чикаго то на будівництві, то в суміжних сферах. Оскільки в американців не прийнято запитувати про їх прибутки, я запитав Миколу, скільки той заробляє і взягалі як тут живеться. За його словами, у Чикаго найбільш дохідні професії - медичні. Медицина тут взагалі річ майже недоступна простій людині. І краще у штатах, каже Микола, не хворіти. Розумні люди їздять лікуватись у сусідню Канаду. Всередньому, людина без специфічної освіти може розраховувати на $30-40 тисяч річного доходу. Квартира буде зїдати близько $10 тис. у рік. Все інше - податки. Але Микола навчився їх оптимізовувати :). Думає повертатись в Україну. Але думає вже 5 років і чомусь не повертається.
Я був щиро здивований такою увагою американців до військової теми, побачивши цей парад. Звичайно, я дивився на цей військовий парад крізь призму останього параду, який організовував наш новий президент. Тим не менше, мене здивувала демократичність процедур - звичайні люди могли спокійно переходити вулицю, якою йшли ветерани Вєтнамської, Корейської та інших військових операцій.
Фотозвіт
У неділю ми мали нагоду поганяти містом і побачити чайнатаун, Чиказький університет, південні райони, де нам порадили краще білим по одинці на вулицю не виходити. Загалом продуктивний був тріп. Потім був пляж і купання в холодному озері Мічіган.
Фотозвіт
Останній день в готелі. Попереду нас чекало життя у сім'ях.
Фотозвіт
Наша програма передбачала поряд з професійним обміном, також і культурний компонент. Проживання у американських сім'ях мало таким чином допомогти нам зрозуміти американський спосіб життя і культуру. І це було правильним рішенням.
Мене разом з Ігорем Чайкою - документалістом і справжнім вартовим демократії підселили до єврейської сім'ї Коенів, які проживають у північній частині міста. По суті, наше нове житло знаходилось у найбільш віддаленій частині, у порівнянні з іншими учасниками програми. Це чимось мало компенсуватись, подумали ми з Ігорем. Як виявилось, будинок наш був просто величезний - у кожного своя кімната, ванна і туалет. Єгуда і Елєн - наші нові тато виявились досить прогресивними і цікавими співрозмовниками. У перший день ми були поінформовані про основні правила проживання у їх будинку. В основному, правила стосувались.... їжі. Сир з мясом - їсти не можна. І взагалі, я дуже багато цікавого дізнався про кошерну їжу. Елєн, щоб ми добре запамятали, що з чим можна їсти, пов'язала спеціальні стрічки на шафки з їжею та посудом. А вже у понеділок ми відсвяткували День пам'яті разом з сусідами і колегами Коенів. Ми відразу їм подарували сувеніри. Як виявилось. це було правильне рішення - більше Коенів у повному складі протягом наступних двох тижнів я практично не бачив :). Коен старший - директор комерційної ріелторської фірми, Елєн - студентський декан в Чиказькому університеті.
Фотозвіт
У першій половині дня у нас була зустріч з Стівом Франкліном - журналістом-міжнародником, який 40 років попрацював у міжнародних виданнях, в тому за межами США. Стів по своєму оцінює процеси, які відбуваютсья у сфері медіа, тренує людей, зараз активно працює у Туреччині. Він нам трохи розповів про занепад Чиказьких медіакорпорацій і що у кого можна запитати під час нашого стажування.
Ресурси, які він нам порекомендував почитати:
За словами Стіва:
Фотозвіт
Після обіду у нас була цікава презентація "Становище ЗМІ в Україні після виборів" в музеї мистецтв університету Лойоли. На презентації, яку зробили Катерина Лаба (саму презентацію хочу пізніше завантажити) були цікаві люди, в основному - представники української діаспори мали змогу почути з живих уст, що ж насправді відбувається в Україні. Один персонаж приніс з собою обід, поїв, і спокійно пішов. Може я до такого не звик :)?
Фотозвіт
"Якщо обирати між пресою та урядом - я б обрав пресу" Томас Джефферсон
З цієї фрази можна було б розпочати про зустріч, яка відбулась після обіду у McCormick Foundation, де нам Шон Хілі - керівник освтніх програм фундації розповів про останні тенденції в сфері медіа і взагалі про роль першої поправки до конституції США в житті американської людини. Якщо є аудіозапис - то його тут буде незабаром викладено.
У середу ми мали змогу відвідати Північно-Західний університет і зокрема Центр управління медіа. Класна презентація. Дивовижна університетська атмосфера.
Майкл Сміт розказав про останні тренди у медіасфері і про те, як виглядає теперішній читач новин. Ідея про те, що потрібно розвивати культуру свідомого читання новин - мені сподобалась. На сайті центру є чимало цікавих досліджень.
Фотозвіт
Майкл намагався нам розказати про те, як дізнатись про реальні потреби споживачів, зокрема інформаційні. Майкл каже, що впринципі, люди хочуть бути розмними, тому й читають. Це майже на рівні звички. Тому, якщо хочете зробити свій інформаційний продукт корисним - треба думати як зробити звичкою - споживати цей продукт. Так от, їх дослідження показали, що звичка читати формується у 19 років. Молоді люди у цьому віці - ось мішень медіакорпорацій.
Поради від Майкла:
Ми дізнались також про українця Андрія Головатого, який отримав грант від Knight Foundation на створення інтернет-сервісу everyblock.com і який продав цей ресурс CNN за 6 мільйонів доларів...
Після обіду балакали з Джеком Допелтом. Характерний журналюга-розвідник. Гарна зачіска. Прискіпливість до текстів і до студентів. Але він нічого не знаю про Україну...
Пару думок від Джека:
Аудіозапис зустрічі
У середу у нас була зустріч з хлопцями, які вийшли з Чікаго Трібюн і створили собі кооператив, який виробляє новини і їх продає. В тому числі для Чикаго Трібюн :). Це якась дивна форма бізнесу. З одної сторони - вони пишуть і подають заявки на фінансування до приватних фондів, з іншої - платять блогерам, журналістам і пробують розвивати цю форму кооперації як інноваційну. Це їх сайт. Там можна більше дізнатись про цю структуру, яка просуває якісну журналістику.
Аудіозапис
Фотозвіт
Інструктажі і планування...
Скот Сенденс і Джеймс Оуенс з Сhicago Media Action розказують про те як корпорації скуповують голови журналістів і диктують редакторам про що писати.
Аудіозапис
Фотозвіт
У суботу був похід до музеїв.
Море задоволення...
Фотозвіт
Експлорейшн Чикаго триває.
Фотозвіт
В українське село (Ukrainian village) ми добирались з Ігорем на таксі. Нас підвозив пуерторіканський таксист, який вже 45 років прожив у Чикаго і акцент якого мені нагадав серіал "Багаті теж плачуть".
В українському селі - районі Чикаго, де проживають українці, влаштвали нам дуже цікавий захід.
1) Відвідини українського музею. Шикарна виставка і збірка української історії.
Пані Марія нам дещо розказала цікавого.
Аудіозаписи
2) Зустріч у кредитній спілці Самопоміч. Неприбуткова організація українців, яка акумулює кошти на суму півмільярда доларів, фінансує членів і реалізує щороку соціальні проекти на суму більше мільйона доларів. І все це виросло за 50 років.
Аудіозаписи
Пізніше була зустріч з громадою Чикаго. Відео можна буде незабаром переглянути тут, а почитати дещо тут. Того ж дня був ефір на українському радіо. Оксана Волошинюк, Володимир Куковський і я відповідали на питання, що стосувались політичної ситуації в Україні.
Фотозвіт
Ми у гостях в організації, яка моніторить місцеву владу. Я запитав, як організація залучає волонтерів. Відповідь - молоді люди, часто студенти юридичних спеціальностей приходять за рекомендацією колег сюди щоб набратись практичного досвіду. Інші волонтери приходять з вулиці - в організації величезне вікно виходить просто на дорогу, що привертає увагу допитливих пішоходів. В цієї вочдог-організації принцип - не брати коштів на статутну діяльність у місцевої влади. Причина - можливий конфлікт інтересів - як моніторити того, хто тобі платить. Основні надходження йдуть від приватних фундацій.
Фотозвіт
Після обіду була зустріч з генеральним директорм ABC-7 каналу. Висновок один - новини стають розважальними і несерйозними. Міжнародна тематика - зникає. А хто ж писатиме і зніматиме про Україну?
Фотозвіт
Захоплююча мандрівка до світу Чікаго Трібюн, які, щоправда подали на банкруцтво. Тим не менше, зберігають віру у світле майбутнє... Але вже не друковане.
Фотозвіт
Попереду зустріч з Біллом Куртісом - легендою телевізійної журналіцстики США. Їдемо на продакшн-студію знайомитись з процесом виробництва і дистрибуції документальних фільмів. Куртіс виявився прикольним хлопцем. Нема зазнайкуватості і просто неймовірне почуття гумору. Білл розбив групу на дві підгрупи і відправив знайомитись з його фабрикою. Виявляється, можна знімати документалку, не виходячи з студії. І все ввиглядатиме як реальність. Одним словом, майстер є майстер.
Фотозвіт (незабаром)
Школа комунікації університет Лойоли. Одна, мабуть, з кращих шкіл. Директор школи - вірить у майбутнє етичної журналістики. Її молодші колеги по цеху - не дуже :).
Фотозвіт
Слухайте і беріть найважливіше. Директор школи про стандарти, навчання, сучасну журналістику і її майбутнє.
Аудіозвіт
Після обіду ми також дізнались як знімати документальні фільми.
Фотозвіт
Воркшоп - як правильно використовувати нові медіа. Що приємно - Україна не пасе тут задніх і ми мали можливість продемонструвати й свої результати.
Фотозвіт
У п'ятницю не можна було зранку не пройти-непроїхати. Ми довго не могли зрозуміти причин 30-метрових черг до периферійних станцій метро. Виявляється Black Hawks -одна з хокейних команд Чикаго виграла кубок Стенлі. Цього дня, мешканці Чикаго чекали майже 49 років. І між іншим, якщо українці невернуті на політичній тематиці, то американці - на спортивній. Цього дня у давн-таун планувався парад на честь перемоги Ховкс. Майже кожен чикагівець і чикагівка були вдягнуті у червоні футболки, які можна було купити за 15 баксів. Такого параду місто напевне давно не бачило. Ось як це виглядало.
А ось так виглядало місто після параду
Фотозвіт
І поки місто святкувало, ми сиділи у гостях в організації Better Government Association, яка моніторить діяльність місцевого уряду, в тому числі й мара Дейлі, розписує і розказує про корупційні схеми, які використовують державні чиновники. Наприклад, організація моніторить час, коли судді йдуть на роботу і коли виходять. Виявилось, судді рано покидають своє робоче місце. І, цікаво, куди ж вони ходять після 14:00? Як показав моніторинг - у солярій!!! Ця організація виявляє такі факти і через журналістів публікує на своєму сайті. Також організація має людину у суді, яка використовує телефон для того, щоб через твіттер транслювати засідання. Не можна використовувати компютерну чи іншу техніку, але телефон чи айфон можна. Ось так.
Фотозвіт
У суботу ми волонтерували. Найбільша щорічна акція допомоги громадським школам. Спочатку я думав, що це жарт - участь у акції коштує 150 баксів. Як виявилось ні, коли побачив маштаб. Я побачив американський волонтерський менеджмент у дії.
Навіть наша група, яка навіть не планувала брати участь у цій акції, зібралась у повному складі і добросовісно пропрацювала весь день на користь американської громади.
Фотозвіт має розказати більше.
Наше завдання - пофарбувати клас у голубенький колір. У класі, який ми фарбували, виявились колонки (я завбачливо взяв свого ноута). Знайшов у своєму плейлісті Океан Ельзи, ввімкнув на повну гучність і змусив адміністрацію школи поцікавитись нами. Директор і волонтерські координатори були вельми здивовані, дізнавшись, що український народ, у нашій іпостасі, допомагає американському.
Після волонтерського прибирання, яке було в районі, у якому краще довго одному не гуляти, була афтепаті. 6000 старих і молодих гарцювали під звуки рок-бенду, пили пиво, їли сосиски. Все це дійство було у Soldiers Park. Україці і тут відзначились. До Ігоря Чайки, який у відрив танцював біля сцени, почали збігатись місцеві красуні. Мені він нагадував Шиву, який танцює так, ніби його ніхто не бачить. Потім пішов невеличкий дощик і волонтери порозбігались, але не українські - наша група не здавалась... Біля сцени залишились тільки ми... Треба було виручати музикантів. Коли хлопці дізнались, що ми з Україні, радості їхній не було меж. "Знайте, ці хлопці, мої друзі, приїхали сюди з України" - вигукнув під кінець фронтмен і зіграв нам бравого марша.
Фотозвіт
А ось у вечері була афтепаті у Девіда. Про це писати не буду :). Хай про це напише колись сам Девід.
Переселяють до ірландців на південь... Фотозвіт пізніше
Планування наступних кроків. Воркшоп "Як створити успішну і стійку організацію".
Фраза дня "90 % американських громадських організацій змінюють свою місію під потреби донорів". Нічого не нагадує?
Їдемо у центр штату на щорічну конференцію телевізійників. Довго їдемо. На конференції з трибуни ми знову чуємо: "У нас є делегація з України. Привітаємо її". Десь є відео. Обов'язково викладу тут.
Готуємося до відльоту. Прощальний шопінг. Шампанське у Гранд Парку. Добрі люди не дали пропустити останню електричку і відповідно, мою зупинку.
Відліт з Чикаго до Києва. Успішний приліт. Київ. Спека. Відкритий простір "ІГС в процесі модернізації України: як ІГС можуть стати ефективними агентами змін в нашій країні?".
P.S. Ця історія ще буде доповнена power-point презентаціями та інсайтами, які час від часу нагадують про цю чудову можливість від Community Connections. Окрема подяка Ользі Свириденко та Іванні Рійд за вчасні і детальні інструкції, які нам реально допомогли, а також учасникам з України, які додали спецій і настрою ції програмі.
Коментарі
нічог особі) це ж на цілий день читанка! :)
Якщо відверто, для мене це взагалі не характено - робити такі величезні опуси. Перший раз я скурпульозно відбирав матеріал і тепер, принаймні, в одномі місці зібрана історія у цілісному вигляді - від початку до кінця, а можливо ще й з продовженням...
Я додав ще три презентації і планую ще :). Я б звернув увагу на презентація Майкла Сміта і Лоліти Сереліс - там є декілька цікавих думок.
Дуже рада, що Тарас - людина слова. Пообіцяв (під час "відкритого простору") докладно викласти на сайті - і зробив це. Та ще й продовження буде! Є що вивчати. Дякуємо :-)
Ліліє, боюсь спитати, а що ще я пообіцяв? Продовження ще буде. Оскільки я отримав чимало корисного досвіду, то планую його використати :). Крім 20 ГБ фоток і відео, є ще корисні контакти, книжки, матеріали і отримані знання, які треба ще застосувати.