17 червня 2010 року в приміщенні Клубу Кабінету Міністрів України відбувся семінар «Європейський досвід державної фінансової підтримки громадських організацій» за участю міжнародних експертів, представників організацій громадянського суспільства та влади.
Ініціатором заходу виступили Український незалежний центр політичних досліджень та Секретаріат Кабінету Міністрів України за підтримки проекту «Об’єднуємося заради реформ» (UNITER) .
Одним з головних спікерів заходу виступила Наталія Борджеллі (Віце-президент Міжнародного центру некомерційного права, США, м. Вашингтон). Пані Наталія ознайомила учасників семінару з європейським досвідом державної фінансової підтримки громадських організацій, головними засадами, принципами та механізмами її здійснення.
Максим Лациба (керівник програм УНЦПД) проаналізував існуючу систему державної фінансової підтримки в Україні. В 2009 році держава витратила 156 млн. грн. на громадські організації. Дві третини цих коштів було надано без конкурсів по непрозорим процедурам. Необхідно запровадити єдині, прозорі процедури проведення конкурсів проектів для неурядових організацій.
Окремі блоки семінару були присвячені державним грантам та субсидіям для громадських організацій. Наталія Борджеллі та Олександр Солонтай (експерт Інституту політичної освіти) порівняли практику Європи та України та надали пропозиції щодо реформування державних конкурсів проектів та порядків підтримки статутної діяльності громадських організацій в Україні.
Також на заході був присутній Магомат Гулузаде (Голова представництва Міжнародного центру некомерційного права в Азербайджані), який поділився досвідом створення державних фондів підтримки громадянського суспільства. Сьогодні будь-яка громадська організація Азербайджану може отримати до 20 тис євро державного гранту. А загальний бюджет Ради державної підтримки НУО в 2010 році склав більше 2 млн євро.
Заключним виступом семінару стала доповідь Максима Лациби щодо функціонування таких фондів в Україні та можливості їх створення. Для ефективного запровадження державної політики розвитку громадянського суспільства в Україні необхідно створення такого фонду, більше того, в інших сферах вони вже діють. Наприклад, Фонд сприяння розвитку місцевого самоврядування, Український фонд підтримки підприємництва.
Учасникам семінару була презентована Біла Книга реформування системи державного фінансування ОГС в Україні, що була створена по результатах всеукраїнської конференції «Державне фінансування ОГС. Як запровадити європейські стандарти?».
За результатами заходу були вироблені рекомендації до проекту Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження порядку здійснення державної фінансової підтримки громадських організацій та їх проектів», яку Міністерство економіки України має розробити до кінця липня 2010 року.
В додатках Ви можете знайти:
1. Матеріали семінару:
2. Концепція Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження порядку здійснення державної фінансової підтримки громадських організацій та їх проектів»
3. Список учасників заходу
4. Презентація Наталії Борджеллі
5. Презентація Максима Лациб
Коментарі