Дев’ять років дії Закону України «Про органи самоорганізації населення» зробили революцію в сфері самоорганізації громадян. Щороку кількість та впливовість органів самоорганізації населення в Україні поступово збільшується. Але проблеми співпраці з місцевою владою залишаються. З метою вирішення проблем взаємодії органів самоорганізації населення та кіровоградської влади, Кіровоградська Асоціація сприяння самоорганізації населення здійснила робочий візит до Одеси та Миколаєва.
Не зважаючи на реальну користь органів самоорганізації в деяких містах України, ставлення з боку органів місцевого самоврядування до ОСН байдуже, або ж певною мірою підозріле. Більш того, іноді, представники влади, використовуючи прогалини в законі, створюють штучні перепони розвитку системи ОСН, замість того щоб шляхом прийняття місцевих нормативних актів (наприклад положення про систему органів самоорганізації) сприяти їх створенню та плідній роботі.
Саме така ситуація, взаємодії ОСН та місцевої влади склалась у місті Кіровограді. Для вирішення проблем та переводу діалогу на партнерській рівень Кіровоградська Асоціація сприяння самоорганізації населення, в рамках проекту «Перша юридична клініка для органів самоорганізації в Кіровограді», здійснила робочий візит. Під час візиту фахівці організації ознайомились з досвідом роботи органів самоорганізації населення в містах Одеса та Миколаїв. Під час зустрічей з представниками громадських організацій та ОСН обговорювались порядок та процес реєстрації, практична діяльність, ресурсне забезпечення, нормативна база, проблеми та перспективи розвитку ОСН.
Ключовою темою спілкування стало обговорення ролі участі громадських організацій у створенні та діяльності ОСН, та їх подальшої взаємодії. Напрямок спілкування, було обумовлено тим, що ОСН мають особливий правовий статус, який передбачає, з однієї сторони, наявність рис характерних для органів місцевого самоврядування, а з іншої - громадській організації. Такий дуалізм надає беззаперечні переваги, але і створює значні проблеми, які і були обговорені під час візиту.
Зокрема, під час зустрічі, Андрій Крупник, заступник голови Всеукраїнської громадської організації «Асоціація сприяння самоорганізації населення», зазначив, що передумовою розвитку органу самоорганізації, є наявність проблем громади, які потребують спільної діяльності для їх вирішення, а також наявність лідерів. Якщо спільних проблем вистачає, то справжніх лідерів, компетентних, ініціативних, спрямованих на досягнення цілей у довгостроковій перспективі явно недостатньо. Саме тому ОСН, переважно, являються недостатньо компетентними у своїй діяльності, зокрема щодо виконання власних повноважень, що м’яко кажучи не сприяє підвищенню довіри до них як з боку органів місцевого самоврядування, так і з боку самої громади. Звичайно, цьому явищу є логічне пояснення, адже ОСН на відміну від державних адміністрацій і органів місцевого самоврядування не мають чіткої регламентації всіх аспектів своєї діяльності, субординації та багаторівневого контролю.
Тому надзвичайно велику роль у становленні лідерів, які мають великий ліміт довіри з боку органів влади, самоврядування, та із боку громади, відіграють громадські організації, які мають значний досвід у сфері розвитку громад, з діяльністю яких ми мали нагоду ознайомитись. У м. Одеса це Всеукраїнська асоціації сприяння самоорганізації населення з центром в Одесі, громадська організація «Лицем до лиця», Одеський суспільний інститут соціальних технологій.
Михайло Золотухін, який очолює Фонд розвитку міста Миколаєва, під час розмови підкреслив, що за допомогою громадських організацій мають постійно проводитись тренінги, має надаватись консультативна та методична допомога керівництву ОСН та ініціативним групам, при чому основною метою такої діяльності має бути становлення самодостатніх (як в організаційному так і в фінансовому плані), незалежних ОСН. Йдеться зокрема про стимулювання ОСН до активної участі у місцевих програмах розвитку ОСН, конкурсах з виконання програм соціального замовлення, грантах, тощо.
Під час спілкування з представниками СОН «Юго-Западный массив», було підкреслено важливість інших граней співпраці ОСН та громадських організацій. Зокрема у приміщенні даного ОСН, знаходяться філія громадської організації «Любимый город» та рада ветеранів. Тісна співпраця та взаємодопомога на місцевому рівні дає можливість ефективної реалізації соціально-побутових та соціально-культурних напрямів діяльності ОСН. Вказані шляхи взаємодії громадських організацій та органів самоорганізації в містах Одесі та Миколаєві дали дійсно позитивні результати, спираючись на цей досвід, ми маємо змогу відкрити перед ОСН та ініціативними групами міста Кіровограда досі не використані можливості та переваги самоорганізації населення, як найважливішої складової частини системи місцевого самоврядування.
Марат Цумарєв, Координатор юридичної приймальні для органів самоорганізації міста Кіровоград
Коментарі