bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Шість порад для майбутніх волонтерів ЄВС
22.04.2018

Портал ГУРТ часто публікує можливості участі у волонтерських проектах за  програмою EVS. Програма EVS (European Voluntary Service) заохочує участь активної молоді у різноманітних проектах, спрямованих на розвиток громадянського суспільства. Одна з наших користувачок підготувала корисні поради для тих, хто тільки планує подати заявку на один з подібних проектів. Вони допоможуть підготуватися до можливих несподіванок і вдало поєднати захоплюючу подорож із суспільно корисною діяльністю. 

Якщо після прочитання назви статті ви перейшли до її змісту, то напевно вже чули про ЄВС (Європейську волонтерську службу) або бачили в Інтернеті мотивуючі відгуки колишніх учасників цієї програми. Але реальність може відрізнятися від очікувань – часто приймаючі організації не знають, як залучити нових членів команди до своєї роботи. Через це волонтери починають шукати інші можливості розвитку, працюють нелегально або взагалі повертаються додому ще до завершення проекту. Поїхати на інший довготерміновий ЄВС заборонено умовами програми.   

Свій волонтерський проект у Польщі я розпочала в серпні 2017 року. За цей час я встигла і насолодитися своєю працею, і пошкодувати про свій вибір. Тим не менше, власний досвід допоміг мені сформувати декілька порад для охочих стати волонтерами ЄВС в майбутньому. Зверніть на них увагу, аби ваш проект приніс тільки позитивні враження.

1. Визначіться із бажаними напрямками вашої волонтерської роботи

ЄВС не є програмою професійного стажування. Але хто сказав, що волонтерство не може бути корисним для власного професійного розвитку? Європейська волонтерська служба пропонує багато сфер діяльності: від роботи в культурних центрах до опіки над новонародженими черепашенятами. Потрібно лише визначитися, якій сфері ви хочете присвятити рік свого волонтерства і якою діяльністю ви не хочете займатися.

Це не означає, що дипломовані піарники не повинні працювати в дитячому садочку. Але може їм варто шукати проекти, пов'язані із організацією публічних заходів? Пам’ятайте про існування щонайменше двох варіантів: обрати такий проект, що допоможе вам розвинути суто професійні навички, або спробувати себе у сфері, в якій ви малоймовірно працюватимете у майбутньому. Кожен вирішує самостійно.

2. Подумайте про країну та місцевість, де ви хочете волонтерити

Бажання пожити в новій країні не повинно стати головною причиною виїзду на ЄВС. Але цей аспект теж має значення. Щоб мінімізувати або навіть уникнути культурного шоку в перші місяці переїзду, визначіться із двома-трьома країнами, в яких ви хотіли би провести свій ЄВС. Найчастіше українських волонтерів шукають організації з Польщі, Туреччини, Іспанії, Німеччини та країн Балтії.

Перегляньте телевізійні програми й туристичні влоги, прочитайте журналістські статті, присвячені тій або іншій країні. Знайдіть інформацію про стиль життя її мешканців, клімат, основні правові норми, туристичні пам'ятки та цікаві місця невідомі широкому загалу. Дізнайтеся більше про місцевість, де волонтерам пропонується жити під час проекту. Це місто чи село? Велике чи маленьке? Яка інфраструктура? Що там можна робити у вільний час? Який рівень цін на продукти? Скільки доведеться заплатити за перехід дороги у невстановленому місці? З’ясуйте це і вирішіть, чи готові ви жити в такому середовищі.  У цьому вам допоможе спілкування з колишніми волонтерами. Пам'ятайте, що європейські країни мають різну культуру, рівень життя та суспільний порядок. Хочете це випробувати на собі? Тоді не зволікайте із надсиланням своєї волонтерської заявки.

3. Не хапайтеся за першу знайдену волонтерську можливість

Зараз існує багато проектів ЄВС. І якщо ви дійсно бажаєте взяти участь в одному з них, то обов'язково знайдете проект, який відповідає усім вашим вимогам. Втім, для цього не треба надсилати десятки мотиваційних листів на проекти різного типу. Особисто я цим підходом не керувалася. І даремно.

Під час пошуків того єдиного проекту я розуміла, що хочу провести свій ЄВС у Швеції і працювати в організації, яка займається суспільно-політичними справами. В той же час, я хотіла поїхати на волонтерство відразу по завершенню свого навчання в університеті. Не знайшовши відповідного проекту, я почала спамити електронні скриньки громадських організацій з різних куточків Європи. І ось, вже після переїзду до Польщі я побачила оголошення про відбір українських волонтерів на роботу в неурядовій організації зі Стокгольму, що створює молодіжні проекти з питань громадського активізму та просування демократичних цінностей. Організація, що знаходиться у неймовірній країні та працює у цікавій для мене сфері, шукає волонтерів ЄВС! Я була дуже засмучена. Те саме може трапитися і з вами, поки ви не наберетеся терпіння і перестанете розриватися між написанням однотипних мотиваційних листів.

4. Підготуйтеся до вашого інтерв'ю з приймаючою організацією

Практично завжди перед остаточним відбором волонтерів координатори проекту з приймаючої організації проводять скайп – розмови з двома-трьома кандидатами. І більшість волонтерів трактує цю співбесіду виключно як можливість переконати приймаючу сторону, чому саме вони повинні поїхати на проект. Це хибна думка, адже під час інтерв'ю не лише організація, але і кандидат має вирішити, чи хоче він працювати конкретно в цій структурі. Для цього теж варто ставити питання. Про саму організацію, її працівників, корпоративну культуру, режим роботи та конкретні обов'язки волонтера протягом всього проекту, умови проживання та отримання «кишенькових» грошей, досвід роботи організації у сфері ЄВС.  Питайте про всі аспекти, які можуть вплинути на ваше рішення приєднатися до команди. Також не забудьте відвідати веб-сайт організації та її сторінку в соціальних медіа, поговорити з волонтерами ЄВС, які раніше там працювали.

Співробітники приймаючої організації будуть першими людьми, з якими ви постійно контактуватимене і працюватимете пліч-о-пліч під час вашого ЄВС. Саме тому, узгодьте всі питання заздалегідь, аби уникнути більшості непорозумінь опісля.

5. Не бійтеся сказати "ні"

Ви є волонтером, а не найманим працівником, навіть якщо приймаюча організація сприймає вас в ролі безкоштовної робочої сили. Ви маєте право відмовитися, коли поставлені завдання виходять за межі ваших компетенцій чи бажання. Волонтер зобов'язаний робити тільки те, що вказано у контракті. І в його інтересах, аби ці завдання були прописані якомога детальніше. Адже саме це допоможе позбутися обов'язків секретаря чи прибиральника.

Більшість організацій дбає про своє майбутнє в програмі Еразмус+. Вони розуміють, що волонтери ЄВС наприкінці проекту писатимуть відгук про своє перебування на проекті. Цей документ надсилатиметься до Національної агенції конкретної держави, яка враховуватиме критичні зауваження волонтера під час прийняття рішення про фінансування наступних проектів відповідної організації. Не соромтеся нагадати про це своєму координатору, якщо за умовами контракту ви повинні проводити воркшопи для маленьких дітей чи дорослих людей з інвалідністю, натомість щодня ви змушені займатися тільки офісною роботою. 

6. Пам'ятайте, що реальність практично завжди відрізняється від очікувань

Попри дотримання усіх вищезазначених порад існує ймовірність, що ваше волонтерство буде не таким, як ви собі уявляли. Організація з дуже привабливим веб-сайтом насправді займатиметься монотонною роботою. Погоджені з вами завдання виконуватимуться іншою людиною. Місто, яке спочатку здавалося дуже цікавим, набридне вже після двох тижнів проживання в ньому. Ніхто не може повністю передбачити й уникнути цього. Але кожна людина може звести до мінімуму можливість появи такої ситуації завдяки детальній підготовці перед самим від'їздом.

Навіть якщо ви розумієте, що ваш проект ЄВС - не такий, яким мав бути, не панікуйте. Спробуйте використати наявний час для подорожей, навчання, саморозвитку або просто відпочинку. Ніхто не може заборонити вам у вільний час волонтерити в інших організаціях та заходах, краще познайомитися з місцевими жителями та створити для них власні проекти. Спробуйте проявити ініціативу або змінити своє ставлення до сформованої ситуації.   

Матеріал підготувала Надія Ущапівська  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.