bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Підбірка актуальних ресурсів з медіаграмотності
04.01.2018

Для активного представника чи представниці громадянського суспільства важливо володіти базовими знаннями та навичками у сфері мас-медіа. Для того, щоб орієнтуватися у медіа-просторі, варто регулярного проглядати ресурси, що представлені в цьому матеріалі. Звичайно, цей перелік може бути розширений новими ресурсами, що постійно з’являються в мережі, але дає основні орієнтири для успішної подорожі інформаційними просторами.

Медіаосвіта — навчання теорії та практичним умінням для опанування сучасних мас-медіа; специфічна, автономна галузь знань у педагогічній теорії та практиці.

Медіаграмотність — сукупність знань, навичок та умінь, що дозволяють людям аналізувати, критично оцінювати і створювати різноманітні повідомлення для різних типів медіа. Окрім того, медіаграмотність передбачає вміння розуміти й аналізувати, як медіа функціонують у суспільстві та який вплив вони мають.

Для того, щоб ви не відчували себе в інформаційному просторі розгубленими, ми підготували для вас добірку матеріалів про медіаграмотність.

1. Інтернет-портал Media Sapiens

Сьогодні в Україні потужним медіа-освітнім проектом є «Media Sapiens». Цей проект у 2010 році започаткувала «Телекритика» (зараз – «Детектор медіа») для підвищення медіаграмотності аудиторії. Матеріали сайту допоможуть відрізнити якісну та правдиву інформацію, виявляти маніпулятивні спроби впливу на громадську думку та не піддаватись їм, довідатись про інформаційні права та можливості їх використати. Цим порталом користуються журналісти, активісти, представники телекомпаній, друкованих та електронних медіа та інші, кого цікавить критичний погляд на висвітлення подій.

На порталі ви знайдете добірки книг про медіа-освіту, цікаві медіа-дослідження, анонси медіа-подій, тощо.

2. Книга «Посібник для вчителя про медіаграмотність: Критичне мислення в мультимедійному світі» (англійською)

У США Національна асоціація освіти з медіа грамотності (NAMLE) для аналізу медіа-повідомлень розробила систему ключових питань. У організації вважають, що правильні запитання є ядром медійної освіти та критичного мислення загалом. У книжці ці запитання доповнені та систематизовані за тематикою. Повна версія книги доступна англійською та скорочена версія – українською.

3. Онлайн курс «Новинна грамотність» від «Детектор медіа»

Курс складається з десяти модулів, під час яких експерти розповідають про створення новин, про професійні та етичні стандарти журналістики, способи маніпуляції в медіа та інші аспекти діяльності.

4. Онлайн посібник для підлітків «Медіадрайвер»

У 2016 році команда «Детектор медіа» створила онлайн посібник для підлітків для аналізу інформації, що надходить з різних джерел. Посібник складається з 16 мультимедійних тематичних розділів, а кожний розділ супроводжується тестом для оцінки знань.

5. «Наука повсякденного мислення» – курс на Prometheus

Платформа Prometheus переклала українською курс викладачів університету Квінсленда (Австралія). Цей курс є одним із найпопулярніших у сфері розвитку критичного мислення. Тривалість курсу – 13 тижнів, та завдяки платформі Prometheus до нього можна долучитися у будь-який зручний для вас час. Цей курс дає нам інструменти, які допоможуть навчитися мислити незалежно та аналітично, цінувати факти більше власного досвіду. Також курс дає знання про ментальні ярлики, якими іноді зловживають люди, та вчить використовувати ці знання для кращого прийняття рішень та більш критичного мислення.

6. Бібліотека медіа-грамотності від Академії української преси

Академія української преси на власному сайті зробила добірку книг та презентацій з медіа освіти та медійної грамотності. У бібліотеці можна знайти підручники з гендерної рівності у медіа, з питань верифікації даних, посібники з журналістської етики та багато інших цікавих матеріалів. Загалом, у бібліотеці від АУП кожен може знайти інформацію про той аспект медіа грамотності, що найбільш цікавить.

7. Онлайн гра «Медіазнайко»

Ця гра буде цікава не тільки дітям. Суть гри полягає у тому, що потрібно пройти 9 рівнів/етапів, надати відповідь на запитання, стати журналістом, створити телепрограму, сайт і газету, дізнаючись при цьому як працюють медіа і як вони впливають на тебе – споживача інформації.

8. Онлайн ігри «Медіаграмотна місія» та «Медіаграмотність для громадян» http://irex.mocotms.com/

9. «Медіаосвіта та медіа грамотність»

Підручник, виданий Академією української преси. Це – класичний підручник для студентів вищих навчальних закладів. З нього ви дізнаєтесь про теорію масових комунікацій, яким чином аналізувати тексти та повідомлення у ЗМІ, які питання ставити та інше.

10. «Медіаграмотність та критичне мислення на уроках суспільствознавства. Посібник для вчителя»

Посібник втілює прагнення авторів зробити медаосвіту частиною навчального процесу з суспільствознавства. Цей посібник не суто про медіа грамотність, а власне про медіа грамотність як частину суспільного життя. Тому взаємодія людини з мас-медіа розглядається на  рівні з іншими аспектами життя (громадянське суспільство, права та відповідальність, стереотипи й упередження, тощо). Цей посібник – є готовим розкладом уроків суспільствознавства, тому буде корисний усім, хто організовує просвітницькі заходи у навчальних закладах.

Бажаємо вам натхненної подорожі в медіа-просторі!

Контакти

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.