аку можливість вступникам надали громадські спостерігачі, які проводили громадський моніторинг вступної кампанії в трьох вищих навчальних закладах міста Кіровограда.
Громадському спостереженню було піддано роботу приймальних комісій під час прийому документів. Саме тут, під дверима приймальних комісій, абітурієнти, які подавали документи на вступ, змогли розповісти громадським спостерігачам про своє ставлення до корупції.
Впродоіж періоду прийому документів з 29 червня по 29 липня в Кіровоградському педагогічному університеті імені В. Винниченка, Кіровоградському національному технічному університеті та Кіровоградському юридичному інституті Харківського національного університету внутрішніх справ, було проведено екзит-пол абітурієнтів, які подали документи на вступ. Опитування проводилось в рамках проекту «Вступ 2009 очима громадськості», реалізованого силами Творчого об’єднання «ТОРО».
Для оцінки можливостей зловживань громадські спостерігачі визначали особисте ставлення респондентів до різних проявів корупції при вступі, впливу ЗНО на рівень корупції та масштаби розповсюдження корупційних дій під час вступної кампанії в Україні.
Особисте ставлення абітурієнтів до корупції було визначено відповідями на питання: «Чи погоджуєтесь Ви з наступним твердженням: «використання будь-якого виду корупції, хабарів, особистих зв’язків чи впливу виправдані, якщо хочеш вступити до вищого навчального закладу»?». За результатами опитування найбільше сприйняття корупції було виявлено серед вступників факультету підготовки фахівців міліції громадської безпеки Кіровоградського юридичного інституту Харківського національного університету внутрішніх справ. Де, 87% опитаних вступників скоріше погоджуються з використанням корупції. Найменший відсоток сприйняття на факультеті «Фінанси і кредит» Кіровоградського національного технічного університету – 29.1%.
Порівнюючи вищі навчальні заклади монітори визначили, що найбільш не прийнятні до корупції вступники Кіровоградського національного технічного університету. 65% опитаних абітурієнтів університету, не погоджуються з корупцією загалом.
Під час опитування громадські спостерігачі цікавились, як вступники оцінили вплив запровадженого зовнішнього незалежного оцінювання на рівень корупції (хабарництва) під час вступної кампанії. Найбільша кількість вступників, які відмітили зменшення корупції – 78%, на факультеті «Хореографія» Кіровоградського державного педагогічного університету імені В. Винниченка. Разом з тим, на факультеті «Зварювання» Кіровоградського національного технічного університету – 54% абітурієнтів зазначили, що впровадження ЗНО збільшило корупцію.
Зазначені показники лише проміжні результати спостереження, в рамках громадського моніторингу вступної кампанії 2009 року до ВНЗ міста Кіровоград. Спостерігачі проведуть опитування також відповідальних осіб приймальних комісій. Це надасть змогу провести порівняльний аналіз та виявити можливі порушення під час вступної кампанії 2009 року.
Коментарі