bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Проміжний звіт громадського спостереження за вступною кампанією до ВНЗ у 2009 році
27.07.2009

Громадянська мережа ОПОРА вдруге проводить моніторинг вступної кампанії до вищих навчальних закладів. Цього року спостерігачі ОПОРИ працюють у 21 регіоні та спостерігають за роботою приймальних комісій у 30 ВНЗ.

У Волинській області моніторинг вступної кампанії до вищих навчальних закладів здійснює ВОМГО «Асоціація Молодих Реформаторів (АМоРе)» - регіональний партнер Громадянської мережі ОПОРА.

У рамках моніторингової кампанії спостерігачі відвідують приймальні комісії, спілкуються з абітурієнтами та слідкують за роботою системи «Конкурс». Також у кожному з 21 регіонів діє гаряча лінія для абітурієнтів.

За результатами спостереження було виявлено такі недоліки у проведенні вступної кампанії:

  • Велика кількість пільговиків, серед бажаючих навчатися на престижних спеціальностях: подібно до минулого року кількість пільговиків на окремі спеціальності залишається дуже високою, через що абітурієнти навіть з максимальними балами втрачають шанс бути зарахованими. Такою є ситуація з спеціальністю «міжнародні відносини» в Київському національному університету ім. Т.Г.Шевченка - на 50 бюджетних місць вже претендує 35 пільговиків та 17 переможців олімпіад. Аналогічна ситуація і у волинських державних ВНЗ – Волинському національному університеті імені Лесі Українки та Луцькому національному технічному університеті. Цієї проблеми можна було запобігти за умови встановлення вищого прохідного балу, проте навчальні заклади цього не зробили.
  • Неготовність приймальних комісій деяких ВНЗ працювати з великою кількістю абітурієнтів, у результаті чого утворюються великі черги - зокрема, такі випадки було зафіксовано у Харківському національному університеті радіоелектроніки, Львівському державному медичному університеті, Київському національному лінгвістичному університеті, Сумському державному педагогічному університеті та кількох інших.
  • Зафіксовано осіб, що фігурують в системі «Конкурс» як переможці олімпіад (і таким чином мають право на вступ поза конкурсом), проте їх імен немає в списку переможців олімпіад, затвердженому Міносвіти: Громадянська мережа ОПОРА планує перевірити імена усіх осіб, зазначених як переможців олімпіад, щоб виявити можливі порушення. На Волині таких фактів зафіксовано не було.
  • Залишається непрозорою система вступу до Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого та Одеської національної юридичної академії: правила прийому до цих навчальних закладів передбачають різні типи зарахування, зокрема через окремі інститути, що є підрозділами цих ВНЗ. Зокрема, набір на факультет підготовки юристів для Міністерства закордонних справ у Національній юридичній академії України ім. Ярослава Мудрого здійснюється «...з числа осіб, що пройшли за конкурсом у Інститут підготовки кадрів для органів прокуратури та на інші денні факультети за результатами співбесіди, за умови знання двох іноземних мов», що є прямим порушення Умов прийому які затверджені МОН України. Така схема створює широке поле для маніпуляцій та нівелює вимоги про зарахування на перший курс тільки за результатами сертифікатів ЗНО.
  • Київський національний університет ім. Т.Г.Шевченка встановив більш ранній термін закінчення прийому документів, аніж це передбачено Умовами прийому, затвердженими МОН. Через це частина абітурієнтів може не встигнути подати документи.
  • Недопрацювання в роботі системи «Конкурс»: система фактично не функціонувала перший тиждень вступної кампанії. На даний момент доступ до «Конкурсу» в окремих регіонах ускладнений через велику кількість запитів. Окрім того, досі не функціонує сторінка «Як користуватись». На телефони гарячої лінії ОПОРИ регулярно надходять дзвінки з проханням пояснити, як знаходити необхідну інформацію на сайті.
  • Велика кількість технічних помилок у даних, які подаються вищими навчальними закладами, зафіксованих в системі «Конкурс»: типовими помилками є повторення даних одних і тих самих абітурієнтів у списках на одну й ту саму спеціальність; внесення у список людей із завідомо неправильними даними сертифікатів - при вступі за результатами двох іспитів (максимально можливий бал - 400) є абітурієнти, з кількістю балів понад 500; по деяким університетам досі немає даних по жодному абітурієнтові. Детальну інформацію з приводу зафіксованих помилок буде передано МОН для реагування.
  • Перешкоджання у здійсненні громадського спостереження: у двох університетах Харкова - Харківська національна академія міського господарства та Харківський національний медичний університет - спостерігачів не допустили до проведення громадського спостереження. Співробітники Харківського політехнічного університету також відмовились від спілкування із спостерігачами, спрямувавши їх до ректора, котрого фактично неможливо застати на робочому місці. На Волині представники приймальних комісії ВНЗ сприяють роботі спостерігачів.

За попередніми результатами спостереження Громадянською мережею ОПОРА було розроблено рекомендації, що можуть покращити проведення вступної кампанії цього року:

  • покращити технічне забезпечення системи «Конкурс» та провести додаткові роз'яснення з працівниками приймальних комісій, що безпосередньо відповідальні за внесення та передачу даних до системи «Конкурс»;
  • перевірити достовірність медичних довідок абітурієнтів-пільговиків, особливо на тих спеціальностях, що користуються популярністю;
  • звірити імена осіб, що наразі проходять у системі «Конкурс» як переможці олімпіад із списками призерів які затверджені наказом МОН;
  • покращити інформування громадськості про перебіг вступної кампанії забезпечивши додаткові телефоні лінії, а також приймати та відповідати на запити через електронну пошту;
  • вирішити питання з ВНЗ, що ігнорують вимогу про зарахування тільки за результатами ЗНО.

Довідка:

Проект «Кампанія громадського моніторингу процесу ЗНО та вступної кампанії до ВНЗ у 2009 році» реалізується Всеукраїнською громадською організацією «Громадянська мережа ОПОРА» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

У Волинській області моніторинг вступної кампанії до вищих навчальних закладів здійснює ВОМГО «Асоціація Молодих Реформаторів (АМоРе)» - регіональний партнер Громадянської мережі ОПОРА.

Контакти

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.