bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Ваше подвір’я у ваших руках: досвід активістів

Стан наших подвір'їв залежить від кожного з нас. Про те, які ініціативи допомагають українцям здійснювати зміни, йдеться у матеріалі ГУРТа.

Двір Правди

Завдяки проекту «Двір Правди» переосмислити концепцію подвір’я можна у районі типової київської забудови кінця 80-х років на Виноградарі. Для більшості мікрорайонів Києва актуальні такі проблеми, як відсутність інфраструктури для маломобільних груп населення, перевантаженість припаркованими авто, недостатня кількість об’єктів для мешканців різних вікових категорій і загальна депресивність середовища. Методи вирішення цих проблем на Виноградарі можуть слугувати прикладом для перетворення міського простору в інших районах.

Ініціатор проекту Євген Петрощук підкреслив його унікальність: «Чимало проектів реалізовуються у центрі міста. Проте спальні райони також потребують уваги і змін». Проект «Двір правди» розроблений ініціативною групою, до складу якої увійшли архітектори, дизайнери, громадські активісти та представники місцевої громади. У такій співпраці волонтери змогли розробити покроковий план із ревіталізації подвір’я, перетворення його на сучасний публічний простір.

Після аналізу даних та обговорення наявних проблем команда показала презентацію проекту мешканцям Виноградаря. «На наше здивування, першу зустріч відвідали близько 20% жителів району. Презентований проект розділили на декілька підпроектів, які ми запропонували жителям для спільної реалізації. Люди самі почали приходити зі своїми ініціативами, приймати самостійні рішення», – розповів Євген Петрощук.

На сьогодні команда Двору Правди реалізувала ескізний проект, реалізація якого коштуватиме 1,5 млн гривень. «Ми будемо запаювати сміттєпроводи в будинках, що дасть можливість збільшити публічний простір біля дому. Маємо підписати договір щодо встановлення підземного сміттєвого контейнера. У подальшому хочемо створити публічний простір біля дому. Ми уже відгородили його від проїзду машин, що полегшило пересування територією для мам з дитячими візочками», – розповів Євген про подальші кроки проекту.

Проект прагне охопити інтереси всіх жителів району, у тому числі автомобілістів. Євген Петрощук пояснив: «Наш проект передбачає розширення дороги за рахунок пустиря, збільшивши таким чином паркомісця».  

Кінцевим завданням Євген назвав не реконструкцію двору, а написання мануалу про те, як характеризувати дані, проводити обговорення, на які деталі звертати увагу, як доносити інформацію до мешканців, спілкуватися з місцевою владою.  Створений посібник на основі досвіду Двору Правди стане унікальним алгоритмом для людей, які прагнуть змінити власне подвір’я та суспільство.

Bug&Feature

Попри відсутність путівника активісти ініціативи Bug&Feature роблять подвір’я та під’їзди Києва затишними уже сьогодні.

Анастасія Загороднюк, CEO молодіжної громадської ініціативи Bug&Featureрозповідала про цілі такої діяльності: «Наша мета  зробити Київ містом, в якому хочеться жити. Перш за все ми прагнемо, щоб Україна стала «нашою країною»  люди зрозуміли, що це їхній дім, де вони живуть, мають волю і можливості до змін, право вимагати від менеджерів міста, району чи будинку, яких вони найняли, щоб ті виконували свої обов'язки. Люди мусять усвідомити, що можуть об'єднатися і зробити зі своїм будинком те, що вони хочуть».

Допомагаючи людям усвідомити свою роль у зміні оточення, Bug&Feature перетворюють непривабливі об'єкти громадського простору на арт-об'єкти. За цей час команда реалізувала 6 проектів із під'їздами в різних конфігураціях і 6  у міському просторі. «Ми дуже пишаємося проектами в гуртожитках, де студенти самі організували перетворення свого простору. Ми лише допомагали технологічними, організаційними консультаціями, наші художники – руками», – ділиться успіхами Анастасія.

Сьогодні  Bug&Feature працює над тим, аби подібних успішних прикладів ставало більше. Анастасія Загороднюк розповіла про те, як такі проекти об’єднують громаду: «Діана Чернявська, HR з великим досвідом, колись сказала нашій команді, що немає кращого тімбілдінга, аніж спільна робота або спільна побудова планів. Саме цим ми і займаємося – робимо людей, які живуть в одному під'їзді, районі або місті, справжніми сусідами. Можливо, навіть командами, які можуть об'єднатися для здійснення спільних мрій. Вони самі планують, що тут буде, і разом працюють над проектом покращення свого оточення». 

Дивовижні

Ремонтом свідомості та дворів не лише у Києві, але й у Запоріжжі та Дніпрі займається ГО «Дивовижні». Громадська організація об’єднує тих, хто своїми діями створює позитивні приклади для інших. Команда бере на себе відповідальність за простір, в якому живе – лавку пофарбують, ліфт приведуть до ладу або ж створять арт-об’єкт на своєму подвір’ї чи в парку.

«Дивовижні» вірять, що одна маленька справа може змінити світ.  Засновниця громадської ініціативи «Дивовижні» Марія Насєдкіна в інтерв'ю ГУРТу розповіла: «Зміни відбуваються не тільки згори, але й знизу. Благоустрій – це найбільш практичний напрям: навіть одна пофарбована лавиця дає сигнал іншим про те, що в цій місцевості людям не байдуже, у якому вона стані. Існує теорія «розбитих вікон», за якою безлад чи поганий стан чогось є прямим результатом відсутності порядку. Графіті, наприклад, чи розбитий ліхтар – своєрідний символ чи сигнал іншим, що тут всім байдуже. У будинку з розбитим вікном дуже скоро будуть розбитими й решта вікон. Адже не тільки ми впливаємо на оточення, оточення теж впливає на нас. Таким чином ми намагаємося простими діями ліквідувати негативні сигнали, щоб люди формували таке середовище, в якому їм хочеться жити».

Однак часом мешканці змінюють свої подвіря за власною ініціативою, не звертаючись до активістів. Наприклад, дворик на вулиці Салютній 4а, на Нивках, облаштували студенти КПІ з жителями району. Вони розбили газон, поставили незвичайне вуличне фортепіано і лавки, стилізовані під музичний інструмент. І таких прикладів існує багато.

Контакти

Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 4  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.