bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Шлях додому у різних країнах світу: реабілітаційні програми для колишніх учасників бойових дій
10.05.2016

Розробка та впровадження механізмів із забезпечення реабілітації ветеранів і колишніх учасників бойових дій є важливим напрямком діяльності державних органів влади багатьох країн, які брали участь у збройних конфліктах. Програми соціального включення, психологічної та фізичної реабілітації необхідні для зменшення непрямих втрат і пом’якшення травматичних наслідків воєнних дій для військових. ГУРТ пропонує вашій увазі корисні приклади програм реабілітації військовослужбовців та учасників воєнних дій із різних куточків світу. 

Шрі-Ланка

Після завершення тривалого збройного конфлікту між центральним урядом і збройними формуваннями «Тигри визволення Таміл-Ілама» у 2009 році перед державою постало надскладне завдання – реабілітація та соціальна інтеграція молодих людей, які брали участь у збройному конфлікті з обох боків. Уряд Шрі-Ланки створив так звану Службу Верховного Комісара з питань реабілітації – державний орган, покликаний допомогти молоді повернутися до нормального життя через творчі, психологічно-соціальні, освітні, духовні, релігійні та інші практики.

Служба Верховного Комісара з питань реабілітації розробила програму під назвою «4R» (Реабілітація, включення у суспільство, реінтеграція, примирення). Реабілітаційна програма пізніше трансформувалася в «Модель 6+1», доповнену духовно-релігійною складовою, що відповідало потребам інтеграції ветеранів до багатокультурного і мультиетнічного населення Шрі-Ланки.

Впровадження у політичний дискурс терміна «учасники бойових дій» замість назв «терористи», «повстанці» дозволило уникнути стигматизації таких людей у суспільстві та повернути молодь до нормального життя. Станом на 2011 рік уряд Шрі-Ланки, який проводив програму реабілітації власним коштом, виділив більш ніж 2,5 млрд. рупій (близько 17 млн. доларів).

Докладніше.

США

За даними американського стратегічно-дослідницького центру RAND, 20% ветеранів масштабних збройних конфліктів (В’єтнамська війна, Війна в Іраку), схильні до виникнення депресії та посттравматичного стресового розладу. Одним зі способів реабілітації  є інтеграція іпотерапії у роботу спеціалізованих військових госпіталів при Міністерстві у справах ветеранів США у межах програми «Horses for Heroes» («Коні для героїв»).

Ця реабілітаційна програма для американських ветеранів воєнних дій стала загальнонаціональним механізмом. Програма психологічного відновлення та подолання «східного синдрому» реалізується завдяки співпраці спеціалізованих військових госпіталів з кінськими клубами. Послуги іпотерапії надаються колишнім солдатам на безоплатній основі та фінансуються за рахунок благодійних внесків і за державної підтримки. Взаємодія із тваринами, які подібно до людей мають свій характер, позитивно впливає на емоційний фон осіб у стані депресії, а в поєднанні з груповими заїздами сприяє соціалізації та реінтеграції у суспільство.

Докладніше.

Сьєрра-Леоне

До збройного конфлікту між силами центрального уряду Сьєрра-Леоне у 1991-2002 роках було залучено більше 25 тисяч осіб із обох сторін. Задля їхньої реабілітації Німецьке товариство технічного співробітництва (GTZ)  у співпраці з урядом Сьєрра-Леоне запровадило спеціальний проект загальною вартістю 10 млн. німецьких марок (5 млн. євро).

Проект передбачав загальну довгострокову програму професійної та соціальної інтеграції учасників бойових дій у суспільство, надання соціального житла у нових поселеннях, забезпечення професійного навчання та перекваліфікації. Крім цього, програма містила детальну розробку компоненту реабілітації та інтеграції дітей воїнів. За результатами програми, 80% колишніх учасників збройних формувань успішно пройшли навчальну програму та інтегрувалися у суспільство, 60% стали найманими працівниками або підприємцями, 66% учасників програми реінтеграції зазначили, що відчувають себе прийнятими спільнотою.

Докладніше.

Ізраїль

Якість життя ветеранів збройних сил Ізраїлю, які отримали інвалідність, забезпечується завдяки співпраці уряду та Beit Halochem – міжнародної мережі закладів допомоги в результаті участі у воєнних конфліктах. Великі центри площею від 5,500 до 10,000 квадратних метрів надають ветеранам та членам їхніх родин послуги фізіотерапії, гідротерапії та реабілітації. Окрім тренажерних залів і басейнів, такі центри пропонують низку освітніх та культурних заходів, а також творчих майстерень.

Мережа центрів існує за підтримки неприбуткових організації різних країн, а також спеціального Відділу реабілітації при Міністерстві оборони Ізраїлю. Щорічно колишні учасники бойових дій мають можливість отримати академічну стипендію для навчання, що дозволяє їм повернутися до нормального життя, наприклад, після втрати кінцівок. У 2014 році було виділено 519 академічних та 65 спортивних стипендій на суму від 2 до 5 тисяч доларів США.

Докладніше

Підготувала Ольга Шабан

Контакти

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.