bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Національна стратегія КСВ в Україні: стан та перспективи
05.04.2016

Роботу з розробки Національної стратегії КСВ в Україні веде Ініціативна група в рамках відкритої до приєднання громадянської платформи. Сьогодні її роботу підтримує більше 120 учасників, що представляють компанії (міжнародний і національний бізнес), організації роботодавців і профспілок, громадські організації, депутатський корпус та органи влади. Висока репрезентативність і консолідація позицій учасників роботи навколо ідеології Стратегії КСВ дозволяє говорити, що в перспективі декількох місяців ми зможемо подати на підпис Президенту узгоджений варіант тексту Національної стратегії КСВ в Україні, що стане знаковим досягненням для країни.

Дуже короткий пролог

Проактивний західно-орієнтований національний і міжнародний бізнес в Україні, починаючи з 2000-х років, приніс в Україну практику корпоративної соціальної відповідальності. До 2006-2008 років обсяги впливу набрали достатньої критичної ваги, щоб почала вимальовуватися необхідність формалізації поняття КСВ, а також шляхів її подальшого розвитку.

Приводів – як позитивних, так і негативних – було багато. З одного боку, бізнес починав все більше розуміти своє місце й роль у суспільстві, активно переймаючи передовий досвід, з іншого  – виникали спонтанні несистемні прояви спроб державного регулювання.

У відповідь на потребу, що виникла, почали формуватися ініціативи, спрямовані на розробку нормативної бази корпоративної соціальної відповідальності в Україні:

 • у 2009 році за ініціативи низки громадських організацій відбулися Парламентські слухання
 • сформовано Раду з питань створення Концепції стратегії, куди запросили різних стейкхолдерів у рамках Комітету ВР з питань підприємництва та промислової політики
 • протягом 2009-2010 років відбулося чотири засідання Комітету й вдалося підготувати проект Концепції
 • у 2011-2013 роках – обговорення проекту Концепції з різними зацікавленими сторонами (журналісти, державні органи, бізнес спільнота)
 • паралельно низка організацій проводила адвокаційну роботу з державними органами щодо прийняття Концепції (листи, аналітичні матеріали)
 • 2013 р. – указ Президента й створення робочої групи з розробки Національної стратегії КСВ в Україні при Координаційній раді зі сприяння розвитку громадянського суспільства АП

Ключовою подією став указ Президента в червні 2013 року, відповідно до якого затвердили робочу групу при Координаційній раді зі сприяння розвитку громадянського суспільства в Адміністрації Президента. Незважаючи на спроби провести роботу в напівзакритому режимі, нам вдалося розширити склад групи до 30-ти зацікавлених учасників, вибрати й затвердити відкритим голосуванням секретарів та розпочати роботу.

Ми встигли напрацювати спільний підхід до формування тексту, проговорити всі ризики й можливості, виробити життєздатний формат майбутньої Стратегії, її структуру й проміжний варіант тексту. Однак закінчити роботу завадив початок гострої фази протистояння між суспільством і владою в Україні, яке пізніше переросло в революцію.

Поновлення діяльності групи

За останні два роки на зовнішній міжнародній арені відбувся активний ріст руху КСВ. Слідом за прийняттям Стратегії КСВ на рівні ЄС більшість бірж об’єдналися з метою просування КСВ серед лістингових компаній, 26 із 27 країн Європейського союзу встигли прийняти або окремі Стратегії КСВ, або позначити значимість питання в рамках ширших стратегій зростання та зайнятості. Окремої статті варте питання обов’язкової нефінансової звітності для компаній держав-членів ЄС.

Україна ж занурилася в затяжне економічне піке, посилене втратою Криму й воєнними діями на сході країни. Але протягом цього часу підписала договір про Політичну Асоціацію з ЄС, а за ним 1 січня 2016 року набула чинності Зона вільної торгівлі, де розділ присвячено питанням сталого розвитку, КСВ і торгівлі.

За підсумками обговорень в Урядовому офісі з Євроінтеграції вдалося з’ясувати, що ці положення були вписані нашими європейськими партнерами.

У відповідь на нову кон’юнктуру, яка складається навколо питань КСВ в Україні, на початку лютого 2016 роки активісти звернулися до учасників групи, створеної в 2013 році при Адміністрації Президента, а також до інших зацікавлених сторін із пропозицією відновити роботу. Пропозиція викликала підтримку. 9 лютого 2016 року відбулося нове установче засідання робочої групи, де її члени шляхом відкритого голосування прийняли низку важливих рішень для розуміння процесів, що відбуваються, а саме:

 • відновити роботу групи з розробки Національної стратегії КСВ в Україні
 • прийняти як базу для роботи напрацювання робочої групи 2013 року, зокрема проект тексту Стратегії, для забезпечення наступності роботи
 • організувати роботу групи у відкритий для приєднання спосіб
 • організувати роботу групи на незалежній громадській платформі, що надасть можливість виключити конфлікт інтересів і дозволить на паритетних засадах взаємодіяти з усіма зацікавленими сторонами, включаючи органи влади
 • вийти за межі винятково написання тексту Стратегії та розширити діяльність робочої групи на галузь публічного лобіювання теми КСВ в Україні
 • з метою координації діяльності групи, затвердити на посаді Секретаря Ростислав Курінько, а на посаді Глави групи – Віталія Кулика

Ідеологія Національної стратегії КСВ в Україні

Якщо коротко, підсумком активних дискусій ще в 2013 році стало розуміння, що з метою вироблення відповідного для всіх сторін документа нам доведеться перенести конкретизацію (інструменти) в окремий документ (план для Кабінету Міністрів).

За змістом документ повинен, у першу чергу, відповідати завданням формування єдиного понятійного апарату, а також вказувати перспективні напрямки розвитку КСВ в Україні. При цьому об’єктом Стратегії мають виступати органи влади, які мусять створити такі умови, за яких бізнесу добровільно стане вигідно бути соціально відповідальним.

Робота Ініціативної групи будується на принципах прозорості та відкритості. Ми запрошуємо до співпраці всі зацікавлені сторони. Ви можете приєднатися до роботи, направивши короткого листа з позначенням свого інтересу на нашу загальну адресу [email protected]. Також ви можете стежити за оперативними новинами на сторінці в Фейсбуці.

Коротка презентація рамкових підходів до підготовки тексту Стратегії тут.

Автор: Секретар Робочої групи Ростислав Курінько

Контакти

Коментарі

 •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.