bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Як планувати розвиток громади: поради ГУРТа
23.03.2016

Становлення громадського сектору в Україні актуалізувало питання розвитку локальних громад. На основі посібника «Розробка планів розвитку громад із культурною складовою» ГУРТ пропонує поради громадам щодо інструментів ефективного врядування, які допоможуть провести зміни та забезпечити рівну участь членів громади у її розвитку.

Плануючи ініціативи у громаді, варто мати певність щодо того, наскільки вони відповідають потребам людей, котрі живуть у цій громаді. Адже розвиток громад можливий тільки за умови, що члени місцевої громади усвідомлюють необхідність інвестувати себе і свої ресурси у громаду.

Громади не розбудовуються згори або ззовні. Зовнішня підтримка може надаватися громадам, які розвиваються, але вона не має визначати напрям розвитку самої громади. Це не означає, що громади не потребують зовнішніх інвестицій, але важливо розуміти, що зовнішні ресурси працюватимуть значно ефективніше, якщо місцева громада мобілізована і вбачає потребу в додаткових ресурсах для сталого розвитку. Розвиток громад за рахунок внутрішніх ресурсів підтримує міцні традиції організації громад, їх економічного розвитку і планування перспективи.

Процес розвитку, що базується на внутрішніх ресурсах, має такі переваги:

  • Стратегії розвитку громад виходять з того, що має сама громада, й можливостей її мешканців;
  • Процес розвитку сфокусований на «внутрішніх проблемах», що формує почуття причетності й задовольняє потреби;
  • Оскільки процес розвитку громади виходить із внутрішніх ресурсів і є внутрішньо сфокусованим, то він базується на стосунках її членів.

Формування карти ресурсів громади

Формування карти ресурсів громади – це відправна точка в процесі мобілізації громади. Мобілізованою можна назвати ту громаду, яка починає вирішувати проблеми із запитанням: «Які ресурси ми маємо для того, щоб самотужки вирішити цю проблему?».

Практично всі об’єкти та явища, які оточують людей, є ресурсним простором, тому в будь-якій справі головне – визначитися щодо необхідних ресурсів та спрямувати їх використання.

Вагомою частиною впровадження змін є облік вмінь, навичок та здібностей членів громади, які складають найважливіші ресурси громади.

Розробка плану розвитку громади

Будь-які кроки у створенні плану розвитку мають відбуватися в команді, що складається з представників місцевої влади, громадських організацій, підприємств, діяльність яких залежить від місцевих груп і представників усіх категорій населення (молодь, люди літнього віку, представники національних меншин, інші вразливі групи). Діяльність у процесі виконання плану розвитку громади, також має бути покладена на членів громади. Залучення ресурсів та союзників можливе, але все ж таки залучення громади дає можливість з’ясувати, якими ресурсами вона вже може розпоряджатися, чого не вистачає, чому громада готова приділяти час та віддавати енергію.

Для того, щоб план розвитку громади запрацював, необхідно:

  • щоб ініціативні групи, асоціації, сім’ї, окремі особи склали власні плани, які згодом стануть частиною інтегрованого спільного плану;
  • офіційні структури теж повинні скласти план дій, до якого вони збираються вдаватися, щоб сприяти громаді в процесі розвитку.

Під час складання плану необхідно пам’ятати:

  • план має бути повним;
  • містити прописаних відповідальних осіб, щоб у процесі впровадження не було непорозумінь;
  • функціональний план сприяє підзвітності всіх уповноважених осіб;
  • важливо, щоб цей план був дієвим, а не лежав на полиці.

Також протягом планування розвитку громади варто враховувати можливі ризики. Важливим завдання є визначення факторів ризику, оцінка їх імовірності та впливу. Отже, план розвитку громади не повинен бути статичним.

Під час впровадження у життя плану важливу роль відіграють моніторинг та оцінка реалізації програми розвитку громад. Метою моніторингу є відстеження виконання та результатів плану розвитку громади й надання інформації тим особам, які приймають рішення, задля підвищення ефективності управління процесом реалізації плану. Завдання моніторингу полягає у вчасному виявленні відхилень, корегуванні плану та вирішенні проблем у процесі впровадження програми.

Матеріал підготовлено на основі посібника для громадських організацій «Розробка планів розвитку громад з культурною складовою», виданого Ресурсним центром ГУРТ.

Контакти

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.