bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Критерії розробки документів морально-етичного характеру
31.05.2009

Документ не має офіційного стосунку до ВУТ “Просвіта”, а є наробком автора на базі досвіду громадської діяльності, в тому числі в Просвіті. Автор вдячний Просвіті за те, що саме вона його підбила до написання подібного документа.

 Визначення

Документи морально-етичного характеру - це всі документи, або частини документів, що охоплюють коло морально-етичної поведінки та якостей. Це можуть бути: Статути державних, бізнесових, політичних, наукових, освітніх, громадських та інших структур Корпоративні та інші колективні угоди цих структур зі своїми співробітниками Спеціальні моральні кодекси цих структур Рекомендаційні документи, видані фаховими установами (наприклад, Національна Експертна Комісія з питань суспільної моралі) Рекомендаційні кодекси, статути по галузях, що розроблені при долучанні фахової спільноти (моральний кодекс лікаря, вчителя, тощо) Декларації, які публікуються структурами для кращого їх розуміння зовнішніми контрагентами (“Принципи співпраці”, тощо)

Як правило, морально-етичні документи, чи відповідні частини, не зв’язані з технологічною частиною роботи - як і що робити, згідно яких інструкцій і норм, тощо.

 Суб’єкти

Зважаючи як на суб’єктивність визначення і самих норм і визначення прецедентів їх порушень, ми рекомендуємо за утвердження різних документів зразу же створювати фахові комісії, ради, чи групи, що будуть займатися: підготовкою, затвердженням та подальшою редакцією цих документів моніторити виконання вимог визначати та впроваджувати санкції

Ці органи повинні створюватися відкритим публічним чином, мати високий рівень легітимності колективу чи цільової групи, мати можливість постійної ротації членів. Необхідне повне розуміння керівництвом значущості цих суб’єктів. Тільки за цих умов їх рішення будуть мати визнану вагу.

Затвердження і моніторинг

Документи, що підготовлені обраними особами, повинні бути винесені на публічне обговорення і прийняття. Власне, їх повинні розділяти саме ті, кому і належить їх виконувати. Варто зразу обговорити та прийняти необхідні інструменти впливу на порушників - аж до виключення з колективу, негативних рекомендацій, та сприянню у відібранні права на професію (дивись систему Гільдій різних професій Квебеку).

При виявленні порушень та невідповідностей (лікар у першу чергу обслуговує своїх родичів, а не важкохворих; вчитель радо бере хабарі; на україномовному підприємстві на роботі розмовляють російською - та інше, згідно норм) такий факт доноситься до всієї громади. Робиться офіційне повідомлення винного щодо порушення ним норм і вимога пояснень комісії причин. Далі - розгляд комісією з долучанням керівництва та колективу за потреби. Прийняття і виконання рішень, доведення інформації про прийняте рішення до колективу.

Існування постійних інформаційних стендів, інформації в корпоративній та/чи суспільній пресі (друкованій, інтернет, інші ЗМІ), прикладів утвердження моралі (як ті, хто є взірцем, так і ті, хто перенесли покарання), наголошення на значущості виховування моральності і у своїх дітей по родинах.

Організаційні Критерії

Отже, згідно вищенаведеного, ми можемо сказати, яким критеріям повинен відповідати документ з точки зору його існування в суспільстві та колективі: не стосуватися технології роботи мати за собою моніторингову структуру розділятися більшістю від авдиторії, якої стосується документ мати підтримку керівництва постійно інформувати громадськість через проведення слухань використання ЗМІ для посилення значущості документа

Методичні критерії

Свобода Мораль - це впершу чергу свобода. Свобода бути чесною людиною, свобода не мати боргів перед совістю. Свобода робити і свобода не робити. Будь-який документ морально-етичного характеру повинен підкреслювати не заборонний характер моралі, а характер того, що мораль природним чином витікає зі свободи.

Практичність Є важливим, щоб документ був практичним. Він повинен містити не гасла, чи перелік цінностей (це окремі документи, або декларативні частини загального документу), а конкретні практичні поради. З іншого боку, як вище сказано, він не може містити й технологічні речі (останнє в питаннях моралі - справа особиста).

Приклад. Не “для нас важливі родинні цінності” а “я шаную батька свого й матір. Я шануватиму їх пам’ять і після смерті”, “мої діти - вільні, бодай і маленькі, люди. Я поважаю їх свободу, і використовуючі усю свою волю, любов і талант допоможу їм впевнитися, що шанування родини - батька, матері, родичів - є моральним обов’язком людини”

Лаконічність 

Бажано, щоб саме визначення морально-етичної цінності чи принципу було викладено лаконічним. Пояснення ж, в тому числі шляхи практичного використання повинні надаватися додатково - меншим шрифтом, курсивом, тощо. Бо вони (шляхи використання) можуть змінюватися, доповнюватися, тощо.

Наприклад. “Я зобов’язуюсь допомагати кожному, хто потребує допомоги, за пріоритетом важкості його хвороби. Це значить, що якщо переді мною постане вибір - лікувати своїх дітей, чи лікувати іншу людину, що має значно важчу хворобу, я оберу друге”.

Стратегічність 

Ми повинні розуміти, що документ морально-етичного характеру має впершу чергу творчу мету. Він формує того, про кого там написано. Тому і підходити до документа треба з питанням “кого Ви хочете сформувати? Кого Ви хочете бачити своїми колегами/співробітниками?”. Документ повинен всіх кого він торкається концентрувати не навколо наслідків, а навколо причин, від яких і треба позбавитись в майбутньому.

Приклад. не “я не беру хабарів” а “я чесний викладач, і ставлю оцінки за знання Це значить, що кожну свою оцінку я готовий захищати перед колегами, або визнати свою помилку”

Пробивність тарана 

Малозрозумілий багатьом, але найбільш практично важливий критерій. Кожен документ повинен мати дивну силу переконувати людей у його необхідності. Точність, влучність і яскравість формулювань. Постійне згадування під час презентацій і обговорень документу жахливого стану моралі, підняття, не дивлячись на делікатність, кричущих випадків - все це тільки краще підготує людей.

Якщо ми не знаємо, в якій жахливій ситуації знаходимось, то не маємо й проблеми виходи з нею.

Змістовні критерії

В якості можливих варіантів наповнення колективних угод, інших документів нефахового характеру, ми можемо вказати такі: Здоров’я Якість Життя Розумність і освіченість Чесність і щирість Патріотичність Самостійність і самоповага Духовність (бо “людина є перше духовна істота”) Культурність і вихованість Творчість Співчуття і взаємодопомога Лояльність колективу Толерантність і взаємоповага Любов, прихильність чи лояльність до українства Працелюбство і цілеспрямованість

Також радимо Вам ознайомитись з документом “Базові Цінності Українця”

Критерії оцінки результату

Цим повинен займатися саме суб’єкт вказаний у п.2. Важливо, щоб він був не просто віддалений від керівництва, а й мав свої, суто притаманні йому функції. Працювати такий суб’єкт повинен на громадських засадах - тільки тоді можна очікувати неупередженості.

Отже, критерії можуть бути такі: кількість випадків порушення норми документу кількість людей, що порушили норми документу кількість людей, що втратили через свої порушення право бути в колективі/професії загальний рівень легітимності і комісії, і кодексу (визначається соціологічно) кількість створених інформаційних приводів зовнішня оцінка (соціологічна, експертна, кількісна)

Дякуємо за увагу!

З приводу доповнення та подальшої редакції документу звертайтесь до Баркара Сергія, [email protected]

Контакти

  • Баркар Сергій
  • ВУТ ”Просвіта”
  • [email protected]
  • http://prosvitjanyn.org.ua/

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.