Завершується тренінгова програма Українського фонду соціальних інвестицій «Розвиток потенціалу громад України», що реалізовується Центром волонтеріату «Добра Воля» в рамках гранту від Японського Фонду Соціального Розвитку.
Під час консультацій, проведених 26-27 лютого у Барському (Вінницька область) та Заставнівському (Чернівецька) районах представники місцевих громад висловили власний погляд на результативність та ефективність тренінгової програми, у якій взяли участь громадські активісти, представники органів місцевої влади та місцевого самоврядування, зацікавлені у суспільних змінах своїх громад.
План залучення донорів
Віктор МИЛЕНЬКИЙ,
Сільський голова, с. Кузьминці, Барського району Вінницької області
- Після того як у нас відбувся тренінг, ми чимало в громаді спілкувались та обговорювали отримані знання. Зараз на основі цих знань відпрацьовуємо місцеву стратегію розвитку. Я залишився на консультації для того, щоб вияснити для себе, що було незрозумілим під час навчань. Вважаю, що такі навчання мають велике значення. Мої колеги досить скептично ставляться до цього. Це важка праця. І в першу чергу, потрібно працювати саме сільському голові, мобілізовувати людей, які б допомагали і працювали разом. А результат буде.
Зараз я працюю над газифікацією населеного пункту. Кошти, які нам були виділені, ми вже використали, а газопровід потрібно доробити. Я вже розробляю план залучення коштів від іноземних фондів, підприємців, щоб завершити проект, адже держава насьогодні коштів не виділяє. Найцікавіше те, що мої опоненти дуже уважно стежать за моєю діяльністю, бо вважають, що я залучаю кошти не для громади, а для себе. І під час наступної виборчої кампанії вони мені це пригадають.
Я щось можу!
Любов КИРИЛЮК,
Директор Барської районної бібліотеки, м. Бар, Вінницької області
- Я вже дещо обізнана з темою залучення додаткових ресурсів для розвитку громади. Але якщо взяти більшість сільських голів району, то їм ця тема до останнього часу була практично незнайомою. На початку навчань, нам збудили думку, запалили вогник, а тепер починає віддаватись тепло.
Після консультацій, я зробила висновок, що вже є деякі позитивні результати. Наприклад, минулого року наші сільські голови відвідали конференцію у Хмельницькому, де вчились також технологіям розвитку громади і, повертаючись назад, жалілись, що нічого не взяли з цього заходу. Сьогодні, коли деякі громади виграли і реалізують власні проекти, вони зрозуміли, що вже досить обізнані та впевнені у своїх силах.
Завдяки участі в тренінгах УФСІ я, наприклад, мала змогу потрапити у Школу лідерів, яка відбулась у Польщі, де я отримала багато цінної інформації та практичний досвід. У нашій організації багато волонтерів, і дуже добре, що вони мали можливість взяти участь у тренінгах УФСІ. Інтерактивність, форма подання матеріалу, акценти – ми ще досі збираємось і обговорюємо отримані знання. Тренінги, які проводились доступно, просто, для людей зрозуміло, відкрили нам шлях, а ми вже повинні вибрати дорогу. У Барському районі є вже 23 виграні проекти. Люди зрозуміли, що від їх «Я» багато чого залежить у державі. Не потрібно чекати, поки відбудуться реформи чи ще одні вибори і, можливо, щось зміниться на краще. Кожен після навчань зрозумів, що має право вступити в громадську організацію, бути її засновником, право бути просто волонтером. Кожен може бути суспільно потрібним. Якщо кожен локально це зрозуміє, то в нас і в державі ситуація зміниться.
Тепер, коли ми йдемо на зустріч до губернатора, ми представляємо не бібліотеку, а громадську організацію «Світ інформації». Громада зрозуміла, що вирішувати проблеми можна по-іншому: створити план, розподілити обов’язки, залучити людей. Мені здається, що Барський район чекають значні зміни. Тому донорам не потрібно нас боятись. У нас запалені люди, є море ідей і ми готові їх чесно та прозоро втілювати.
Електронний уряд у Заставній?
Василь МЕЛЬНИК,
Керуючий справами Заставнівської районної ради Чернівецької області
- Наша діяльність із залучення додаткових позабюджетних коштів, написання проектів, спрямованих на ровиток громади району розпочалась завдяки Українському фонду соціальних інвестицій. Спочатку, ми відвідали Глибоцький район, який реалізував чимало проектів, профінансованих УФСІ на суму близько 15 млн гривень. І це нас спонукало, щоб ми два роки тому теж зайнялись проектною діяльністю.
Ми відвідали центральний офіс УФСІ, поспілкувались з керівництвом на предмет можливої співпраці і впродовж останніх двох років реалізували за кошти УФСІ 3 проекти. Ці проекти змусили людей повірити, що з Фондом працювати можна. Ми почали вчити сільських голів як писати проекти, як працювати з фондами для того, щоб більш масштабно вирішувати місцеві проблеми. Таким чином ми налагодили співпрацю з Фондом сприяння місцевому самоврядуванню України, до якого подали 5 проектів, 3 з яких перемогли.
У 2008 році до цього Фонду було подано 11 проектів, з яких перемогли 5. Сільські голови проявили ініціативу, але їх потрібно ще вчити писати проекти, знаходити інформацію, користуватись інтернетом. В Заставнівському районі 2/3 усіх громад у 2009 році планують подавати власні проекти. Одна з громад – вперше подає відразу 4 проекти. Заставнівський район у 2008 році подав до згаданого Фонду майже стільки проектів як уся Дніпропетровська область. Приємно!
Ми подали проект, який передбачає розробку програм розвитку для усіх сільських громад району. Відповідно, під цю програму ми плануємо розробитити план залучення інвестицій. Це виглядатиме таким чином: беремо конкретну громаду, вивчаємо її можливості і розробляємо інвестиційний паспорт та програму розвитку цієї громади. Нам це потрібно для того, щоб ми бачили перспективу і змогли рухатись в цьому напрямку.
На початку 2009 року Заставнівська районна рада відкрила інформаційну систему http://infosys.cv.ua/, яка покликана автоматизувати всі робочі місця у нашій структурі. У планах – створення доступу до рішень ради, забезпечення прямого зв’язку з усіма місцевими владними структурами. Для більш ефективного використання часу та ресурсів, ми плануємо проводити відеоконференції з сільськими головами. Для чого їхати до районного центру, якщо всі ці можливості присутні на робочому місці. Зараз вирішуємо проблему з високошвидкісним інтернетом. Ми перетворимо Заставну на маленьку Естонію!
Довідка
Центр волонтеріату «Добра Воля» - неурядова, неприбуткова організація, заснована у 1998 році. Одним з пріоритетних напрямків роботи Центру волонтеріату «Добра Воля» є розробка та організація тренінгових програм у сфері розвитку громад, побудова соціального партнерства, залучення місцевих ресурсів, розробки проектів, розробки та менеджменту волонтерських програм, лідерства, побудови зв’язків з громадськістю та ін. За останніх 5 років ЦВ «Добра Воля» організував та провів більше 200 тренінгів за участю більше 4000 учасників з усіх регіонів України. Тематика тренінгів: «Соціальне партнерство», «Розробка та підготовка бізнес-проектів», “Робота в громаді», «Розвиток малого підприємництва в сільських громадах».
Коментарі