bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

До Агентства стійкого розвитку Луганського регіону директор “мігрував” із органів влади

ГУРТ продовжує серію публікацій про відомі і маловідомі громадські організації, які часто залишаються непоміченими широкому загалу. 6 жовтня ГУРТ побував у Луганську з презентацією "Інвестуймо в інституційний розвиток", тому мав можливість краще познайомитися з організаціями громадянського суспільства цього регіону.

У рамках  PRоГОну ми завітали до офісу Агентства стійкого розвитку Луганського регіону, де представники організації розповіли як їм вдається "вижити" при постійному оновленні команди, навіть не зважаючи на зміну лідера, який до них, до речі, "мігрував" із органів влади.

Штаб-квартира Агентства - в місті Луганськ, на вул. Братів Палкіних, буд.45а, офіс 24.

Агентство стійкого розвитку Луганського регіону: від зародження до сьогодення

Агентство стійкого розвитку Луганського регіону було створене спонтанно, проте логічно обмірковано. Були експертами, працювали тривалий час у різних проектах, органах державної влади та інших організаціях, але всі займались діяльністю спрямованою на поліпшення соціально-економічної ситуації Луганської області. Час від часу перетиналися на професійній ниві, та одного разу вирішили, що потрібно об’єднатися, щоби робити щось спільне та гідне для розвитку регіону.

Зареєструвалися не відразу, а лише через три роки, хоча розробили стратегію розвитку організації та почали піарити себе заздалегідь: позиціонували себе як команду експертів, яка спеціалізується за певними напрямками роботи. Процес реєстрації організації розпочали свідомо, мали вже прописані завдання для роботи, логотип та сайт АС Розвитку (аси розвитку – ось така була задумка).

Наша місія – ми разом для того, щоб в партнерстві зробити нашу територію привабливою для життя і роботи. Наша сила – це досвід і репутація людей, які прагнуть досягти спільної мети і формують цінності організації.

Постійні глобальні напрямки нашої діяльності – місцевий економічний розвиток, розвиток громадянського суспільства, покращення ефективності діяльності бізнесу, які супроводжуються моніторингом й оцінкою конкретних проектів і програм. Члени нашої організації постійно розвивають свій потенціал, намагаються в цих напрямках рухатися та щось робити.

Кожен представник нашої команди є спеціалістом певної особливої сфери, в якій удосконалюється, має певний досвід роботи та хорошу репутацію. Так, наприклад, Наталя Датченко – експерт із євроінтеграції та молодіжної політики (Євроінформцентр, щорічне святкування Дня Європи – її дітища), Олена Козлюк – експерт із питань інвестиційної діяльності, територіального маркетингу та брендингу, Ганна Аладжальян – експерт із питань організацій культурних заходів і подій (забезпечує зв’язки з університетами, організує стажування молодих лідерів, їх розвиток та різноманітні обмінні візити), є інші відомі наші експерти з питань стратегічного планування, регуляторної політики та розвитку бізнесу, туристичної діяльності, енергозбереження, з моніторингу і оцінки та інших питань, фактично працює команда з 15 осіб.

Постійно працює 6 осіб: Сергій Радченко – юрист, Артем Дубовик – веб-дизайнер, Василь Скляров – pr-менеджер, Галина Масенко – бухгалтер, Ганна Дороженко – директор та офіс-менеджер – поки що вакантне місце.

Зараз, на жаль, спостерігається така тенденція, що дехто з наших працівників залишає організацію. Але намагаємось залучати молодь, щоби передати свій досвід. Люди йдуть, але все ж взаємодіють з Агентством, вважаються «агентами» організації тим самим формуючи коло її членів.

Проекти міжнародної допомоги «заманюють» за допомогою коштів. Діяльність у громадській організації – це передусім самореалізація, яка в фінансовому аспекті не завжди вигідна. І якщо потрібно робити вибір, то найчастіше всі спиняються на першому. Наталя Датченко поїхала працювати до Львова в Український фонд соціальних інвестицій, на відстані координує ще один проект. Ганну Дороженко (попередній директор Агентства) запросили працювати в інше місто на посаду керівника відділу мерії з питань інвестицій та енергозбереження, звісно ж ми її відпустимо. Не дивлячись на це, всі зв’язки лишаються. Навіть Олена, яка працює в Сімферополі, продовжує з нами співпрацювати, бере участь у вирішенні деяких питань.

Зараз вже вирішено питання щодо зміни директора. Ним стане Олег Михальов, який має п’ятирічний досвід роботи в органах влади. Ми вважаємо, що це дуже хороша тенденція, що люди «мігрують» із органів влади до громадських організацій та навпаки.

Агентство стійкого розвитку Луганського регіону: про волонтерів, партнерів і фінансування

Працюємо з волонтерами – студенти останніх курсів, знайомимо їх із нашими проектами, показуємо як отриману спеціалізацію можна використовувати в проектному підході – управлінні та розвитку місцевості. Також для них проводимо конкурси есе та намагаємося долучати в різні візити з обміну досвідом з іншими нашими партнерами, як по Україні, так і за її межами (адже маємо хороших партнерів у Польщі, Чехії, Азербайджані та інших країнах). Саме з ниших волонтерів і обиратимемо молодих партнерів, оновлюємо склад команди організації. Нині відбувається оновлення персоналу. З часом всі виростають, стають реалізованими особистостями. Організація дає певний ріст членам, покращує знання і навики, люди стають професіоналами і використовують свій досвід далі. Така наша політика.
Нещодавно в нас волонтерувала одна дівчина з Чернігівської області, яка думала, що на Луганщині тільки шахти і алкозалежні люди. В той момент у нас як раз відбувалося декілька заходів, завдяки яким ми мали змогу ознайомити її з нашою діяльністю. Вона знайомилася з іншими нашими організаціями-партнерами, відвідувала заходи в університеті, тренінги в районах, ми показали їй як усе працює, а ще вона написала статтю про те, як у неї змінилося бачення Луганщини. Сказала, що закінчить університет і приїде до нас на стажування.

Загалом працюємо з територіальними громадами і органами місцевого самоврядування. Зараз також діяльність спрямована і на сільські громади; дали їм зрозуміти, що можна об’єднувати сили. Також співпрацюємо із Луганським обласним ресурсним центром розвитку громад Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Завдяки ресурсному центру ми маємо нових партнерів на локальному рівні – громадські організації та органи влади, які працюють у сільській місцевості. Ми їм допомагаємо виходити на новий рівень спілкування, вони починають долучатися до роботи нашої великої партнерської мережі, мають власні сайти, які створив наш pr-менеджер і отримують консультації та рекомендації наших експертів.


Ганна Борова

Ще працюємо з місцевими органами державної влади. Якщо говорити про розвиток громадянського суспільства, то працюємо з партнерськими громадськими оранізаціями з інших регіонів із недосить високим рівнем інституційного розвитку. Показуємо їм як продовжувати свою діяльність після закінчення фінансування. Нас радує, що вони завдяки реалізованим проектам показують людям, що можна щось робити. Також проводили спільну конференцію з Проектом ПРООН «Розвиток громадянського суспільства» щодо інституційної спроможності громадських організацій Луганщини за участю партнерів із облдержадміністрації та Благодійного фонду ТЦК. Провели три майстер-класи, за допомогою яких представники понад 20-ти організацій нашої області навчилися самостійно писати проекти, зараз виграють гранти, працюють як ресурсні центри для інших громад. А ще часто практикуємо поїздки з обміну досвідом, наприклад не так давно возили разом із партнерами та за кошти обласного бюджету студентів магістратури державного управління Східноукраїнського університету ім. В.Даля в три громади, щоб показати як на практиці впроваджується проектний підхід.

Маємо дуже гарні приклади партнерств і спільних реалізованих проектів із різними містами, районами та сільськими громадами. Не так давно закінчили моніторинг інвестиційних можливостей Антрацитівського району, розробили їм бренд «Золотий кряж», інвестпаспорт і презентаційні буклети, будемо ще доробляти районний сайт і флеш презентацію. Аналогічну роботу зробили для м. Лисичанськ. Намагаємося роботу з територіями починати з спільної розробки Стратегій розвитку. Вже не тільки міста, райони, а й села мають стратегії розвитку (с.Бобрикове, с.Чмирівка, с.Коломийчиха та с.Новолимарівка). Маємо показові спільно реалізовані проекти в селах, зокрема Єпифанівка, Калинове та Бобрикове, де бізнес активно співпрацює з громадами. Місцеві бізнесмени запитують, що потрібно зробити, дають гроші, а громада розробляє проекти, складає плани стратегічного розвитку. Один із бізнесменів приїхав і побачив, що його гроші витрачено не даремно, тому пообіцяв давати на рік удвічі більше коштів. І громада «взялася» за школу. Часом ми разом з громадами подаємося на проекти. Загалом стараємося писати комплексні проекти для отримання грантів. Фінансування відбувається, як правило, з трьох джерел, наприклад – МФ «Відродження» (або інший міжнародний донор), спонсори та державне фінансування, наш вклад – звітність, бухгалтерія та консультування.

За цей рік наш бюджет склав понад 700 тис. грн. Більша частина коштів – донорська допомога. Також є членські внески, програми розвитку від влади, зростає збір із населення (організовуємо акції для цього). Менталітет людей змінюється. Вони готові дати гроші з умовою, що будуть відбуватися позитивні зміни. Ми працюємо над тим, щоби скорочувалася технічна допомога, адже проектів стає менше, і орієнтуємося на пожертви, бюджетні кошти. У цьому нам допомагає ІСАР «Єднання», а саме їхня «Школа фондів громад». Днями зустрічалися з представниками Агентства з інвестицій, їх підтримують бізнесмени та банки. Постало питання про те, що ми хочемо створити Фонд підтримки місцевих громад, щоб не «змішувати» роботу Агентства з конкурсними механізмами та акціями по збору коштів. Ми вважаємо, що Агентство вже дозріло для того, щоби створювати з іншими партнерами структуру Фонду, мобілізувати внутрішні ресурси і спрямовувати їх у потрібне русло.

Наші стратегічні партнери на рівні України – це Агентство приватної ініціативи, Українсько-Канадський центр, Буковинська фундація; на регіональному рівні – міська адміністрація, райрада та громадські організації. Ми з ними співпрацюємо для того, щоби передати їм досвід, розвинути їхню організаційну спроможність, що дозволить їм більш професійно працювати на місцевому рівні. Також ми маємо зовнішні зв’язки – постійний партнер з Польщі, а саме: Малопольський інститут. Наше Агентство з ними щорічно робить проекти, які фінансуються Міністерством закордонних справ Польщі. На жаль, цього року проект не підтримали. Ми готували проект із розвитку бізнесу, зеленого туризму. Маємо хороших партнерів в Чехії – екологічна організація «Вероніка». Ми до них їздили двічі, возили сільські громади для отримання досвіду щодо місцевого розвитку та застосування енергозберігаючих технологій.

Ганна Дороженко

Партнерами ми вважаємо організації, з якими підписуємо меморандум про співпрацю. Три підписи – міська рада або орган влади, наше Агентство та ГО, яка працює на локальному рівні та взаємодіє з органами влади. Якщо такої організації не має, ми об’єднуємо лідерів регіону та створюємо таку ГО, якій потім передаємо досвід.

Громадські організації передусім повинні бути професійні. Є хороші організації інвалідів, які співпрацюють із соціальним управлінням, на нього мають певний вплив і лобіюють власні інтереси. На своєму рівні ми працюємо з органами влади і розробляємо стратегії. На обласному рівні нас запрошують у робочі групи. Але ми ніколи не йдемо на конфлікт.

Агентство стійкого розвитку Луганського регіону: про досягнення, невдачі та найближчі плани

Досягненнями вважаємо вклад у тих людей, яких цінують в Україні як експертів, а також професійний ріст наших партнерів На сьогоднішній день ми працюємо фактично по всій області, до нас приїжджають мери, заммери, голови райдержадміністрацій. Досягнення – наші люди, наша діяльність.

Невдачі... Кадрова нестача – люди приходять, набувають в нашій організації певного досвіду, прагнуть розвиватися далі, тому йдуть із організації. Але вони мають зобов’язання – передати досвід наступникам. Немає стабільності. Спостерігається то період спаду, то росту. Але оновлення – це також добре. Не дивлячись на це, Агентство продовжує існувати, а не як в багатьох інших організацій – лідер змінився і діяльність згасла. Найбільша невдача – ми не маємо власного офісу. Ми залежні від щомісячних орендних виплат. За ці гроші ми б могли найняти ще двох спеціалістів і таким чином створити робочі місця.

У найближчих планах – створення Фонду підтримки ініціатив громад. Ми не хочемо відразу реєструвати цю структуру, а плануємо вчинити аналогічно зародженню Агентства. Спершу розвинемо інфраструктуру, все вивчимо, продуємо, пропишемо… Зробимо все необхідне, а вже після будемо реєструватися.

Заходьте на наш сайт, який дуже добре функціонує. Це джерело для отримання нових зв’язків і обміну досвідом.

P.S. Музей ГУРТа поповнився новим ексклюзивом :)

Байбак

Участь у підготовці матерілу брали волонтерка ГУРТа Тетяна Мухоморова та контент-менеджер ГУРТа Євгенія Кравченко.

Нагадаємо, нещодавно ГУРТ у рамках PRоГОну писав про ІСАР "Єднання". Якщо Ви хочете дізнатись більше про колег по цеху, пишіть нам!

Матеріал підготовлено в рамках серії публікацій, присвячених висвітленню діяльності інститутів громадянського суспільства України проекту "Назустріч високим стандартам журналістики в громадському секторі України", який реалізується Ресурсним центром ГУРТ за фінансової підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.

Контакти

Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.