•  

Створення і перші кроки Громадських рад: ситуація в Україні

Минуло кілька місяців з часу створення громадських рад при виконавчих органах влади у відповідності з Постановою КМУ № 996. Для обговорення процесу формування громадських рад, позитивного та негативного досвіду, а головне – перших кроків новостворених рад 14 квітня 2011 року в Києві був проведений круглий стіл «Створення та налагодження громадських рад при органах виконавчої влади». Його організував один із ключових інститутів громадянського суспільства в Україні з проблем його розвитку – Український незалежний центр політичних досліджень.

Круглий стіл пройшов цікаво і корисно. Учасники отримали аналіз проміжних результатів процесу формування громадських рад.

Які базові висновки цього процесу?

  • По-перше. Конструктивний діалог між владою та органами влади розпочато.
  • По-друге. Більшість виконавчих органів влади отримали у громадських радах конструктивні колективи для проведення консультацій та підготовки ефективного прийняття рішень.
  • По-третє. Частина громадських рад вже встигла налагодити співпрацю та продемонструвати перші результати.

Володимир Кіпень, фото UNIANОкрім того, практика формування громадських рад нерідко не обходилась без політичних протистоянь та інтриг. Основною проблемою, що виникла при формуванні стало недотримання процедур їх створення. Типовим порушенням – недопущення до установчих зборів делегатів інститутів громадянського суспільства на підставі критеріїв, які йшли всупереч Постанові № 996. Практикувалось перенесення часу установчих зборів без повідомлення всіх учасників. Траплялись випадки, коли керівники органів виконавчої влади формували громадські ради «під себе» та були не готові до відкритої співпраці з громадськістю. Але, в цілому вже тисячі інститутів громадянського суспільства взяли участь у формуванні громадських рад по всій Україні.

Найголовнішою складовою дискусії що проходила серед учасників круглого столу було обговорення принципів та механізмів налагодження ефективної роботи новостворених громадських рад. Саме це важливо для розгортання роботи і нашої Громадської ради. Адже і до нині у нас багато різночитань того, що є «продуктами» громадських рад, що вони мають робити.

На круглому столі в ході обговорення сформувалась думка, що такими продуктами є:

  • проекти владних документів;
  • аргументована публічна позиція;
  • незалежна оцінка, експертиза;
  • компетентні поради чиновникам;
  • консолідована думка громадянського суспільства.

І якість цих продуктів залежатиме від організації ефективної роботи кожної громадської ради.

Слід сказати, що на круглому столі учасники досить часто згадували у позитивному сенсі окремі напрацювання Громадської ради при Донецькій ОДА, серед яких: перші кроки у налагодженні взаємодії Ради і управлінь облдержадміністрації, включення в вирішення гостропроблемних питань в області (закриття шкіл), практики підтримки ІГС з місцевих бюджетів, робота по підготовці цільової програми сприяння з боку органів влади розвитку громадянського суспільства в області, інформаційна відкритість роботи Ради.

Також був анонсований веб-ресурс «Портал громадських рад України», який стане помічником і громадським радам, і громадським організаціям. Там вже створена сторінка нашої Громадської ради, на якій можна дізнатись все про неї та її діяльність.

Такі кругли столи - дуже важливий інструмент узагальнення та знайомства з різноманітним досвідом. Сподіваюсь, що Громадська рада при ДонОДА продовжить організацію подібних форумів. Адже ми плануємо провести на початку червня загальноукраїнську практичну конференцію «Регіональні громадські ради при органах виконавчої влади: розбудова механізмів впливу, взаємодії та контролю». Ми сподіваємось узагальнити, як позитивний досвід діяльності новостворених громадських рад на місцях, так і ключові перешкоди. Напрацювати практичні рекомендації з посилення участі їх у формуванні та реалізації державної політики на місцях.

Володимир Кіпень, Голова Громадської ради при Донецькій ОДА

Фото з сайту photo.unian.net

Контакти

Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi

Мої активи

Нові можливості з ГУРТом! 

Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.