Через панування негативних міфів про реформу місцевого самоврядування жодна сільрада не погодилася створити зі Сватовим, що на Луганщині, спільну громаду.
Що отримають мешканці Сватівської громади на Луганщині від децентралізації? В чому змісті і перспективи реформи? Для поширення розуміння цього питання Інформаційно-аналітичний центр «Логос» проводить інформаційно-просвітницьку кампанію серед освітян та молоді, із залученням голів сільських рад Сватівщини.
Центр «Логос» здійснює проект «Здійснення інформаційно-просвітницької та адвокаційної кампанії для формування спроможних громад Луганщини, Донеччини, Львівщини і Одещини». Цей проект відбувається у рамках програми ЄС «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні», що реалізується Інститутом Громадянського Суспільства в партнерстві з Фондом Східна Європа і фінансується Європейським Союзом.
Активісти розповідають про успіхи вже об’єднаних громад. Для прикладу наводять збільшення бюджетів та податкових надходжень (податку на доходи фізичних осіб), які у 2016 році йдуть на розвиток Білокуракінської та Новопсковської нових територіальних громад громад. Так, після об’єднання бюджет Білокуракінської громади порівняно із сумою бюджетів райцентру і семи сільрад, які об’єдналися, збільшився на 40 млн. гривень. Податкові надходження зросли у три рази.
«Уроки децентралізації» на Сватівщині були проведені молодіжними лідерами – студентом-політологом Віталієм Івановим зі Львова, старшокласницями Анастасією Пугач та Кариною Тимофєєвою, які є активістами та волонтерами Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Студентське братство». Спільно з однодумцями дівчата, які навчаються у сватівській школі №2, створили просвітницьку організацію «Учнівське братство», а тепер підготували власні промови і проїхали до однолітків у села.
Презентаціями охоплено навчальні заклади, розташовані у восьми найбільших селах, які за перспективним планом мають увійти до Сватівської громади.
Важливо, що у більшості сіл на «уроках децентралізації» побували також сільські голови або їх представники. Усі вони теж отримали просвітницьку літературу – брошуру одного з ідеологів реформи Анатолія Ткачука «Децентралізація для всіх: від загальної інформації до конкретних порад». Також серед зацікавлених поширено брошуру «Функціональна децентралізація: збірник відповідей на типові запитання», інші видання Інституту Громадянського Суспільства про досвід проведення цієї реформи у Естонії та Латвії.
Учасниками презентацій стали понад 400 педагогів, старшокласників, студентів та інших зацікавлених мешканців Сватівщини. Кожен побачив відеоролики, які розвіюють міфи про децентралізацію і пояснюють, чому замість переважно дотаційних сільрад варто створювати об’єднані спроможні громади, яким держава передасть додаткові повноваження і ресурси. Учасники презентацій дізналися, як завдяки реформі збільшити бюджет громади, а також як розвинути підприємництво чи місцеву інфраструктуру через проекти регіонального розвитку, які надаються об’єднаним громадам.
Коментарі