bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Відсутність контролю за майном та землею перешкоджає розвитку громади

Нові територіальні громади в Україні постануть перед викликом впорядкування нерухомого майна та земельних ділянок та контролю за цими процесами. У протилежному разі громада втрачатиме значні кошти на орендній платі, земельному податку та інших зборах та створить сприятливе поле для корупції. На прикладі окремих громад Одеської та Харківської областей, громадські активісти та правники показали такі загрози під час пресконференції «Чого очікувати новим територіальним громадам в земельній та майновій сфері?», яка пройшла 22 вересня в Одесі.

Як зазначила Юлія Лісова, адвокатка, правова радниця Громадського центру правосуддя, через відсутність контролю використання нерухомого майна та земельних ділянок, громада втрачає значні грошові ресурси. Наприклад, за результатами початкової інвентаризації використання нерухомого майна та земельних ділянок, яка проведена у 2020 році Громадським центром правосуддя та Приморською сільською радою Татарбунарського району Одеської області, виявлено значне недоотримання коштів до місцевого бюджету щодо орендних платежів, земельного податку та інших зборів.

Зокрема, було встановлено 27 земельних ділянок площею більше 25 га, по яким тривалий час не сплачувалися належні платежі. Стосовно 18 земельних ділянок відсутня на рівні сільської ради актуальна інформація щодо власника, по 5 земельним ділянкам – щодо точної площі. За попередніми підрахунками, близько 4,665 млн. грн. недоотримала громада лише за 2019 рік. Якщо брати бюджет ради за 2019 рік, то це 81% річного бюджету громади за власними надходженнями.

Також правова радниця Громадського центру правосуддя вказала, що органи місцевого самоврядування не мають належної спроможності та ресурсів, щоб здійснювати інвентаризацію нерухомості, займатись відумерлою спадщиною та проводити роз’яснювальні заходи в громаді. Так, за результатами аналізу інформації з погосподарської книги та наявної інформації в Струмківській сільській раді Татарбунарського р-ну - лише по одній вулиці в селі Струмок з 64 будинків право власності оформлено лише у п’яти. Відсутність належного оформлення (реєстрації) нерухомого майна в сільській місцевості перешкоджає реалізації права власності людей та розвитку самої громади.

 

Досвідом діяльності активістів Харківської області щодо виявлення та протидії самовільному використанню земельних ділянок поділилась Руслана Біланчук, юристка Чугуївської правозахисної групи. Зокрема, чугуївськими активістами було встановлено 20 фактів самовільного використання земельних ділянок в різних громадах Харківської області. На території Семенівської сільської ради, було виявлено дві земельні ділянки, які самовільно використовувались, сума збитків склала майже 240 тис. грн. Також було виявлено самовільне використання земельної ділянки загальною площею 67,34 га на території Старосалтівської селищної ради, в результаті чого правопорушників було притягнення до адміністративної відповідальності та покладено на них зобов’язання відшкодувати шкоду у розмірі більше 97 тис. грн. Загалом за фактами виявлених правопорушень, чугуївськими юристами було ініційовано порушення 5 кримінальних проваджень за фактами незаконного використання земель з підрахованими збитками більше пів мільйона гривень.

Також юристка Чугуївської правозахисної групи презентувала основні рекомендації в сфері виявлення та протидії корупційним схемам в сфері земельних відносин. Основними напрямками розвитку в цій сфері може бути: - реформування процедури безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами; - впровадження ринкової бази оцінки земельних ділянок при справлянні земельного податку та передачі у оренду державних та комунальних земель; - економічне регулювання процедури зміни цільового призначення земельних ділянок; - стандартизація вимог до документації із землеустрою та оцінки земель.

Керівник Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Анатолій Бойко зазначив, що одним з першочергових завдань для новостворених об’єднаних територіальних громад, має стати саме проведення ефективної інвентаризації земель. Це дозволить виявити фактично наявні землі та стан їх оформлення та реєстрації, і вже після цього приймати ефективні рішення. «У протилежному разі громада втрачатиме значні кошти на орендній платі, земельному податку та інших зборах та створить сприятливе поле для корупції».

Ініціатива «Запобігання та протидія корупції в сфері земельних відносин на території Одеської та Харківської області» впроваджується спільно Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України», ГО «Мережа антикорупційних центрів» та Чугуївською правозахисною групою, за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Метою ініціативи є припинення самовільного використання земельних ділянок комунальної власності та наповнення місцевих бюджетів від сплати за їх використання, виявлення та максимальне припинення корупційних схем використання земельних ділянок, посилення інструментів контролю над діями влади в земельній сфері.

Захід проведено Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України», в рамках діяльності Громадського центру правосуддя, за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

Контакти

  • cvu.od.ua
  •  odesakvu@gmail.com
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.