bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Ніл Вокер: «ООН оцінила потреби у відновленні та розбудові миру в Україні у 1,5 мільярди доларів»
29.12.2015

Восени 2015 року Організація Об’єднаних Націй визначила нову концепцію сталого розвитку – 17 Глобальних цілей, які охоплюють найважливіші економічні, соціальні, екологічні та управлінські проблеми сьогодення. Затвердження національної стратегії сталого розвитку та плану дій щодо впровадження нових Цілей може стати важливою складовою реформування України. Координатор системи ООН в Україні Ніл Вокер розповів ГУРТу про те, яких результатів досягне громадянське суспільство України, використовуючи наявний потенціал у співпраці з урядом та приватним сектором. 

- Як концепція Глобальних цілей сталого розвитку відрізняється від програми Цілей розвитку тисячоліття, яка вже добігає кінця?

- Є декілька важливих відмінностей. По-перше, Цілі розвитку тисячоліття вироблені невеликою групою технічних експертів у приміщенні штаб-квартири Організації Об’єднаних Націй. Глобальні ж цілі сталого розвитку – результат конститутивного процесу за участю громадян із усього світу: відбулося глобальне опитування «Мій світ» (за результатами якого сформовано звіт «Мільйон голосів: світ, якого ми прагнемо», – авт.) та низка національних консультацій. Провідні експерти Офісу ООН використали зібрану інформацію про те, чого громадяни хочуть та очікують у майбутньому, аби сформувати ґрунтовний аналіз Цілей. Порівняно з Цілями розвитку тисячоліття Глобальні цілі сталого розвитку масштабніші, на що вказує проведення консультацій із громадськістю по всьому світу.

- Україна, як і всі держави-члени Організації Об’єднаних Націй, має розробити загальнонаціональний план практичного впровадження ідей сталого розвитку протягом наступних 15 років. Які сильні сторони України, на Вашу думку, варто враховувати в процесі адаптації нового проекту сталого розвитку до національного контексту?

- Глобальні цілі сталого розвитку на часі для України, адже в українців спостерігається високий рівень національної свідомості. Однак, незважаючи на певний прогрес, що відбувся після Майдану, у громадян залишилося відчуття невдоволення. Глобальні цілі дають людям право висловити свої очікування. Це право реалізовується через участь близько 35 тисяч громадян України в консультаціях з обговорення Цілей, ґрунтовному підході сотень технічних експертів, з якими я спілкувався і яким допомагав. Громадяни України чітко розуміють, що вони хотіли б отримати від уряду. Українське громадянське суспільство є тією силою, яка, користуючись Глобальними цілями сталого розвитку, може тиснути на владу, аби ці цілі занесли до урядового плану дій. Проте і сама влада налаштована на досягнення Глобальних цілей ООН.

Нещодавно я зустрічався з міністром економічного розвитку та торгівлі України й іншими високопосадовцями. Можу сказати, що вони добре обізнані щодо нових цілей сталого розвитку. У їхньому середовищі  Глобальні цілі розглядають як корисний ресурс для успішної реалізації державних планів. В України є дві позитивні сторони: громадянське суспільство, яке знає, до чого прагне, та уряд, який також усвідомлює важливість Цілей сталого розвитку і намагається запропонувати амбіційний план.

- Отже, цілі є амбіційними для України?

- Очікування занадто високі. Досягнення Глобальних цілей сталого розвитку, запланованих на наступні 15 років, потребує певних результатів уже зараз. Незважаючи на серйозні виклики, пов’язані з економікою й безпекою, в України є великий потенціал, проте важливо також мати терпіння.

- Як співпраця на трьох рівнях українського суспільства – уряду, приватного та громадського секторів – може пришвидшити процес імплементації нового плану дій задля сталого розвитку?

- Відповім словами Джорджа Сороса. Під час чергового загострення конфлікту на сході України у нього запитали, чи буде Україна спроможною все реформувати за умов такої економічної та безпекової кризи. На що Сорос відповів, що лише завдяки такому явищу, як війна, вдається зосередитися на дійсно важливих речах. Як на мене, українці у певному сенсі живуть у світі мрій. Україна – найбагатша з країн, у яких мені доводилося працювати. Раніше я перебував у Судані, Афганістані, Екваторіальній Гвінеї – дійсно бідних країнах. Українське суспільство має настільки багато можливостей, що навіть при корумпованій владі українцям вдається забезпечити своїм дітям якісну освіту, мати хорошу роботу і достатньо їжі на столі. Але світ змінюється. Союз держави, громадянського суспільства та приватного сектору має бути готовим до того, що перебудова України не відбудеться за один день. Громадянське суспільство мусить контролювати владу задля прозорості та результативності. Хороший бізнес повинен бути соціально відповідальним, а значить – сплачувати податки, забезпечувати достойні умови праці, мати екологічну відповідальність. Натомість, уряд повинен сформувати бачення змін, яке відповідатиме потребам суспільства та бізнесу. Тоді ви безумовно відчуєте позитивні зміни вже за рік.

- Перші консультації щодо впровадження Глобальних цілей сталого розвитку, організовані Представництвом ООН в Україні спільно з Ресурсним центром ГУРТ, були проведені саме з лідерами громадянського суспільства – близько 300 осіб із 11 міст України. Яким чином ООН може використати отримані результати?

- Ці результати має використовувати, в першу чергу, Україна, а саме – громадянське суспільство та влада. ООН може допомогти українцям висловитися щодо того, що є, на їхню думку, найважливішим. Ми можемо опублікувати результати таких обговорень і представити їх на розгляд уряду, зібравшись разом із технічними експертами чи представниками громадянського суспільства для спільного винайдення рішень. ООН не має вказувати, які Глобальні цілі сталого розвитку є пріоритетними для України.

- Учасники Національних консультацій найпріоритетнішими серед Глобальних цілей сталого розвитку визначили ціль №4 – якісна освіта, ціль №8 – економічний розвиток та зайнятість населення, ціль №3 – здоровий спосіб життя, ціль №9 – стійка інфраструктура та індустріалізація і ціль №16 – справедливі, мирні та відкриті спільноти. Чи відповідають такі результати Вашому баченню українських пріоритетів?

- Ці п’ять цілей цілком відповідають потребам України. Вирішення проблеми безробіття є особливо важливим для бізнесу. Адже якщо забезпечити людей роботою з достойною зарплатнею, ви матимете продуктивніших працівників та здоровіших дітей. Люди стануть більш платоспроможними.

Актуальність цілі досягнення здорового способу життя пояснюється занепадом української системи охорони здоров’я, яка потребує повного оновлення. Це моя відсторонена точка зору, яку українці лише підтвердили під час національних консультацій.

Щодо справедливих, мирних та відкритих спільнот, вважаю, що однією з причин того, в якій складній ситуації опинилася Україна, є те, що ця ціль ніколи не була в пріоритеті. Ідея доступу кожного до правосуддя є, як на мене, центральною точкою, на якій Україні варто зосередитися, щоб стати на один рівень з європейськими країнами.

Ціль, пов’язана зі стійкою інфраструктурою, також має суттєве значення для України. Особлива роль у її досягненні належить стійким громадам. Наведу приклад Японії. Хоча деякі громади опинилися в цілковитій ізольованості від світу у зв’язку з подвійним потрясінням – цунамі та аварією на Фукусімі, – їм вдалося самоорганізуватися та вижити. Можу сказати, що бачив такі стійкі громади і в Україні. Мене особисто надихнули солідарність, волонтерство, відповідь українського суспільства на потреби внутрішньо переміщених осіб та людей, постраждалих унаслідок конфлікту на сході України. Визначення цілі №9 пріоритетною є добрим знаком того, що українці визнають необхідність побудови суспільства, яке підтримуватиме себе самостійно. Адже не варто розраховувати в усьому на державу, яка також знесилена через загрозу її безпеці.

- Ресурсний центр ГУРТ уже протягом 20 років є найбільшою інформаційною та комунікаційною мережею громадянського суспільства, об’єднуючи більше 19 тисяч активних громадян та лідерів ОГС і громад. Який стратегічний меседж, на Вашу думку, необхідно донести до держави з метою реалізації потенціалу громадянського суспільства у процесі локалізації, впровадження та моніторингу Глобальних цілей сталого розвитку?

- Якщо громадянське суспільство не хвилюють дії влади, рано чи пізно, влада починає робити все, що їй зручно. Реформи відбуватимуться лише тоді, коли громадяни стежитимуть за роботою парламенту, президента, прем’єр-міністра, вказуючи на неправомірність тих чи інших дій. Однак українська держава не зможе досягти успіху наодинці й потребуватиме підтримки ще тривалий час. Тому, крім здійснення контролю за виконанням державою її обов’язків, громадянське суспільство має брати ініціативу на себе, діяти задля покращення якості життя громадян, навіть якщо держава з будь-яких причин не може впоратися. Громадянське суспільство має показати власний результат, а не лише критикувати інших за його відсутність.

- Успішний результат громадянського суспільства пов'язаний з діяльністю міжнародних організацій в Україні. Завдяки яким крокам Організація Об’єднаних Націй може посприяти трансформації нашої країни? 

- Два роки тому Представництво ООН мало набагато менше напрямів роботи в Україні. Після візиту Генерального Секретаря Пан Ґі Муна до Києва у лютому 2014 року, після протистояння у Криму та початку конфлікту на сході України ООН значно розширила сфери своєї діяльності. Зараз діє Моніторингова Місія ООН з прав людини, яка об’єктивно висвітлює випадки порушень прав людини, вчинених будь-якою стороною, навіть урядом України, що дуже важливо для громадянського суспільства і не тільки. Іншою операцією ООН є Гуманітарна Місія. Було нелегко отримати доступ на територію, непідконтрольну уряду України. Однак, лише за останній рік ми забезпечили 2,1 мільйони людей питною водою, сотні тисяч отримали продуктові набори, десятки тисяч – непродуктові товари. Наші мобільні медичні бригади працюють навіть на території, непідконтрольній уряду України.

Через Гуманітарну Місію ООН підтримує уряд, людей та співпрацює з локальними громадами, щоб забезпечити критично необхідну гуманітарну допомогу. Однак варто зауважити, що Україна не є типовою країною, яка потребує гуманітарної підтримки. Я вважаю, що ми маємо відходити від надання гуманітарної допомоги, натомість забезпечуючи людську гідність, робочі місця, благополуччя та самодостатню економіку. У нашому порядку денному це пов’язано із заходами негайного відновлення. Спільно зі Світовим Банком та ЄС, ми оцінили потреби у відновленні та розбудові миру в Україні у 1,52 мільярдів доларів, визначивши три основні напрямки діяльності: відновлення інфраструктури, соціальні послуги, соціальна згуртованість.

ООН також підтримує Україну на шляху до реформ на основі Глобальних цілей сталого розвитку. Ми співпрацюємо з Офісом Обмудсмена, Міністерством юстиції, сприяючи визначенню плану дій задля забезпечення прав людини. Наші дії також спрямовані на відновлення парламенту та реформ судової системи тощо. Серед 12 000 експертів різних сфер відповідальності Представництва ООН – 85% українці. Протягом багатьох десятиліть Україна брала активну участь у діяльності Організації Об’єднаних Націй, зокрема в миротворчих та продовольчих операціях в інших країнах. Україна, яка є однією з країн-засновниць ООН, тривалий час допомагала світу. Зараз, у момент загострення кризи, Україна отримує всебічну підтримку від ООН. 

Контакти

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.