bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

До яких заходів вдаються ОСББ задля ефективного використання енергії?

На початок червня в Україні зареєстровано 36 223 об’єднань співвласників багатоквратирних будинків (ОСББ). За даними Державної служби статистики, лише з початку цього року їх кількість збільшилась на 3,5 тис. Отже в Україні дедалі більшає відповідальних власників житла. Тих, хто робить свідомий вибір на користь енергоєфективності, скорочення споживання енергоресурсів і, як наслідок, скорочення витрат на їх оплату. 

За отриманням фінансової допомоги на впровадження енергоефективних заходів ОСББ звертаються до Фонду енергоефективності, що реалізує програму «Енергодім». Вона передбачає часткове відшкодування витрат на заходи з енергоефективності в багатоквартирних будинках. Наразі на участь у цій державній програмі надійшло понад 600 заявок від ОСББ.

Найчастіше в житлових будинках реалізовуються заходи з їх утеплення (зовнішні стіни, перекриття покрівлі, техповерху або горища, утеплення цоколю тощо), заміна вікон і вхідних груп дверей на енергоефективні, встановлення автоматизованих вузлів регулювання теплової енергії (індивідуальних теплових пунктів), балансування системи опалення, модернізації системи освітлення, утеплення магістральних трубопроводів системи опалення та гарячого водопостачання тощо.

Експерт з енергоефективності, енергоаудитор, національний консультант ПРООН в Україні Дмитро Марусич нещодавно навів таки типові енергоефективні та пов’язани з ними заходи з модернізації житлових будівель:

  проєкт ЄС/ПРООН «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES), онлайн-курс «ОСББ: Абетка успіху. Технічні поради щодо обслуговування багатоквартирного будинку для ОСББ»

Заходи щодо економії та ощадливого використання енергетичних ресурсів під час енергоефективної модернізації будівлі можна умовно поділити на високовитратні (наприклад, утеплення стін, даху, заміна вікон в будівлі тощо), маловитратні (покращення режимів експлуатації та автоматизації котлів, налаштування інженерних систем, обладнання та устаткування), заходи, направлені на формування свідомої поведінки користувачів щодо споживання енергоресурсів, а також інші заходи організаційного характеру (наприклад, впровадження системи енергетичного менеджменту із запровадженням моніторингу споживання енергії тощо).

Високовитратні заходи зазвичай потребують значних грошових вкладень і можуть мати великі терміни окупності. Для маловитратних заходів характерні незначні капіталовкладення та швидка окупність.

Слід зазначити, що, при прийнятті рішення про впровадження енергоефективних заходів, власник повинен керуватись не тільки поняттям терміну окупності. Енергоефективні заходи – це в тому числі і комфорт, підвищення якості життя, продовження терміну експлуатації будівель, зменшення викидів СО2, адоптація до зміни клімату. В масштабах країні – забезпечення її сталого розвитку та енергетичної незалежності. 

Крім високо та малозатратних заходів, дуже важливими є заходи, направлені на формування свідомої поведінки користувачів, адже значною мірою саме від кінцевого споживача залежить ефективне та раціональне використання енергетичних ресурсів.

У цілому управління багатоквартирним будинком потребує певних компетенцій. За нагоди, пройдіть онлайн курси для ОСББ, які запустили ЄС і ПРООН в Україні за проєктом «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES). Зокрема, з юридичних, технічних і бухгалтерських питань. Вони безкоштовні і в них чимало практичних порад. Єдина умова – бажання бути ефективним і відповідальним власником житла.

 

Контакти

  • Лідія Ігнатова
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.